Konkurzní správci jsou u soudu, údajně chtěli úplatek

Martina Machová
4. 9. 2008 17:12
Obžaloba je viní, že si řekli o půl milionu
Jana Zedníčka zadržela policie při přebírání obálky s půlmilionovou částkou. U soudu se hájil tím, že šlo o honorář
Jana Zedníčka zadržela policie při přebírání obálky s půlmilionovou částkou. U soudu se hájil tím, že šlo o honorář | Foto: Martina Machová

Liberec - Hlavním líčením u okresního soudu v Liberci začalo rozplétání podivných machinací kolem litoměřické společnosti na zpracování ryb Rybenor.

Tři správci její konkurzní podstaty zde čelí obvinění, že si norským věřitelům, společnosti Tonsberg Brygge AS, řekli o půlmilionový úplatek.

Janu Zedníčkovi, Jaromíru Vaškovi a Vladislavu Petrovičovi z liberecké společnosti PROF hrozí až pět let odnětí svobody.

Podle obžaloby měli využít situace kolem podivného krachu litoměřické firmy a obchodním partnerům jejího majitele Edvarda Štolby nabídli "nadstandardní" službu. Slíbili, že za úplatu zařídí dodatečné uznání pohledávky ve výši 39 milionů korun.

Správci konkurzní podstaty totiž v minulosti nároky Norů nepřiznali. Ti se proto rozhodli domáhat se jich soudně. Pro komplikovanost celého případu se dal očekávat vleklý proces, proto podle policie měli přijít obžalovaní s nabídkou spor urovnat i mimosoudně s kompenzací "rizik".

Norové totiž dodatečné uznání zmařených investic potřebovali, aby mohli zažádat o jejich kompenzaci u norské pojišťovny. Ta jim může přiznat za ztráty v zahraničí až devadesát procent celé sumy.

Čtěte více: Policie zatkla dalšího konkurzního správce

Konkurzní správci na to konto pozvali právního zástupce Tonsberg Brygge AS Vladimíra Doležala do Liberce a učinili nabídku. "Vystupovali společně. Nevím, který přesně, ale myslím si, že pan Vašek řekl, nabídněte nám peníze a my vám to uznáme, a věta pana Zedníčka zněla: zadarmo ani kuře nehrabe," popisoval Vladimír Doležal před soudem.

Jaromír Vašek (vpravo) a Vladislav Petrovič prý při společných jednáních svým partnerům nerozuměli
Jaromír Vašek (vpravo) a Vladislav Petrovič prý při společných jednáních svým partnerům nerozuměli | Foto: Martina Machová

Norové naoko kývli, ale případ předali policii. Ta na předem připravené schůzce v ústecké restauraci Šatlava Bazar zatkla Jana Zedníčka přímo při výměně objednaného dokumentu za obálku s penězi

Podle státního zástupce o záměrech libereckých konkurzních správců nemůže být pochyb. "Samozřejmost, s jakou obvinění úplatek žádali, a zejména s jakou očekávali jeho poskytnutí, jen svědčí o stupni narušenosti žadatelů," stojí v obžalobě.

Ti však veškerá obvinění od počátku odmítají. "Nejednalo se o úplatek, ale o odměnu. Měl jsem panu Doležalovi pomoci připravit všechny podklady pro uznání pohledávky soudem," vysvětloval nezvyklou transakci v ústecké restauraci Zedníček.

Čtěte více: Norská firma: Chceme po Česku 330 milionů

Nařčení z úplatkářství se brání i jeho spolupracovníci. Přitom právě Petrovič dodatečné uznání pohledávky vlastnoručně několik hodin před Zedníčkovým zatčením podepsal a Jaromír Vašek se ještě v následném chaosu snažil přesvědčit ústecký krajský soud, aby uznání pohledávky ještě zvrátil.

Vladimír Doležal zastupuje norské podnikatele. Ti naoko s úplatkem souhlasili. Peníze ale předával pod dohledem policie
Vladimír Doležal zastupuje norské podnikatele. Ti naoko s úplatkem souhlasili. Peníze ale předával pod dohledem policie | Foto: Martina Machová

Oba přesto tvrdí, že na společných schůzkách s Vladimírem Doležalem a majitelem Rybenoru Edvardem Štolbou vlastně nevěděli, o čem oba muži mluví.

"Vůbec jsem Štolbovi nerozuměl, tak jsem ho ani neopravoval. Odmítám ale, že bych se mlčením měl dopustit trestného činu," konstatoval Vašek. "Štolba vedl divné řeči, kterým jsem nerozuměl," přizvukoval svému kolegovi Petrovič.

Nitky od pochybného konkurzu litoměřické továrny na zpracování ryb vedou až do politiky. Kvůli svému podílu na likvidaci Rybenoru rezignoval na své funkce i regionální manažer ODS v Ústeckém kraji Pavel Vilím. Stalo se tak poté, co na jeho podnikatelské aktivity upozornil deník Aktuálně.cz v sérii textů.

Čtěte více: Pochybný konkurz továrny na ryby: Padl první politik

V roce 2006 dokonce norští podnikatelé hrozili mezinárodní arbitráží České republice. Zmařené investice vyčíslili na 300 milionů korun. Dosud však zůstalo jen u hrozeb. Ministerstvo financí se sporu nebojí. Domnívá se, že jejich nároky nejsou oprávněné.

 

Právě se děje

Další zprávy