Konec kancléře Mynáře? Po návštěvě čínského prezidenta by měl opustit úřad

Domácí Domácí
16. 3. 2016 8:54
Hradní kancléř Vratislav Mynář by po návštěvě čínského prezidenta mohl skončit v roli ředitele prezidentské kanceláře. Informují o tom Lidové noviny. Ani po třech letech v úřadu mu Národní bezpečnostní úřad neudělil bezpečnostní prověrku. V roli prezidentského kancléře by Mynáře mohl vystřídat Jan Novák, který nyní vede hradní sekci administrativy a bezpečnostní odbor. Výměna Mynáře za Nováka by však mohla být jen tahem z bláta do louže. Novákovi stejně jako Mynářovi chybí bezpečnostní prověrka na stupeň tajné či přísně tajné.
Vratislav Mynář.
Vratislav Mynář. | Foto: DVTV

Praha - Dlouho očekávaná návštěva prezidenta Číny Si Ťin-pchinga by mohla přinést i personální změny na Pražském hradě. Podle informací Lidových novin by po skončení "čínské mise" mělo dojít k výměně kancléře Vratislava Mynáře.

Mynář totiž ani po třech letech v úřadu ředitele prezidentské kanceláře nemá bezpečnostní prověrku. Národní bezpečnostní úřad mu ji neudělil a kancléř neuspěl ani s následným rozkladem.

Návštěva prezidenta z říše středu by tak mohla být poslední velkou akcí Mynáře v roli prezidentského kancléře.

Podle LN prezident Miloš Zeman už prý nechce dál čekat, než Mynář potřebné potvrzení o prověrce dostane. Kancléř chce spor dovést k soudu. Zeman se chce prý distancovat od lidí, kteří by mu mohli kazit pověst, zvlášť proto, že s největší pravděpodobností bude chtít na post prezidenta kandidovat i za dva roky. V očích voličů by Zemana kauza kolem Mynáře mohla poškodit.

Údajně by měl Mynář křeslo ředitele prezidentské kanceláře vyměnit za post ředitele Správy pražského hradu. Vystřídal by tak ve funkci dlouholetého šéfa Iva Velíška. Kancléř se LN odmítl k tomuto možnému scénáři vyjádřit.

V roli prezidentského kancléře by Mynáře mohl vystřídat Jan Novák, který nyní vede hradní sekci administrativy a bezpečnostní odbor, kde po skandálu s trenýrkami nahradil Jana Fulíka.

Výměna Mynáře za Nováka by však mohla být jen tahem z bláta do louže. Novákovi stejně jako Mynářovi chybí bezpečnostní prověrka na stupeň tajné či přísně tajné.

Proti neudělení bezpečnostní prověrky od NBÚ využiji všechny opravné prostředky, říká vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Dodává ale, že ji vlastně ke své práci vůbec nepotřebuje. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 4 minutami

Z nizozemského muzea někdo ukradl obraz van Gogha. Bylo zavřené kvůli epidemii

Neznámí pachatelé ukradli z muzea Singer Laren v nizozemském Larenu východně od Amsterodamu obraz Vincenta van Gogha. Oznámila to nizozemská agentura ANP. Muzeum je kvůli epidemii uzavřené. Zda zloději odnesli i jiná umělecká díla, není zatím jasné.

Obraz Jarní zahrada z roku 1884 byl zapůjčen z muzea v Groningenu pro výstavu Zrcadlo duše, na níž mohli v Larenu do uzavření expozice návštěvníci vidět díla malířů tvořících ve stylu neoimpresionismu, pointilismu, expresionismu a kubismu. Na instalaci výstavy se podílelo amsterodamské Rijksmuseum.

Policie zatím po pachatelích pátrá. Muzeum Singer Laren bylo zřízeno k prezentaci děl z pozůstalosti amerického sběratele Williama Singera, potomka miliardářské rodiny pittsburghských ocelářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy