Konec kancléře Mynáře? Po návštěvě čínského prezidenta by měl opustit úřad

Domácí Domácí
16. 3. 2016 8:54
Hradní kancléř Vratislav Mynář by po návštěvě čínského prezidenta mohl skončit v roli ředitele prezidentské kanceláře. Informují o tom Lidové noviny. Ani po třech letech v úřadu mu Národní bezpečnostní úřad neudělil bezpečnostní prověrku. V roli prezidentského kancléře by Mynáře mohl vystřídat Jan Novák, který nyní vede hradní sekci administrativy a bezpečnostní odbor. Výměna Mynáře za Nováka by však mohla být jen tahem z bláta do louže. Novákovi stejně jako Mynářovi chybí bezpečnostní prověrka na stupeň tajné či přísně tajné.
Vratislav Mynář.
Vratislav Mynář. | Foto: DVTV

Praha - Dlouho očekávaná návštěva prezidenta Číny Si Ťin-pchinga by mohla přinést i personální změny na Pražském hradě. Podle informací Lidových novin by po skončení "čínské mise" mělo dojít k výměně kancléře Vratislava Mynáře.

Mynář totiž ani po třech letech v úřadu ředitele prezidentské kanceláře nemá bezpečnostní prověrku. Národní bezpečnostní úřad mu ji neudělil a kancléř neuspěl ani s následným rozkladem.

Návštěva prezidenta z říše středu by tak mohla být poslední velkou akcí Mynáře v roli prezidentského kancléře.

Podle LN prezident Miloš Zeman už prý nechce dál čekat, než Mynář potřebné potvrzení o prověrce dostane. Kancléř chce spor dovést k soudu. Zeman se chce prý distancovat od lidí, kteří by mu mohli kazit pověst, zvlášť proto, že s největší pravděpodobností bude chtít na post prezidenta kandidovat i za dva roky. V očích voličů by Zemana kauza kolem Mynáře mohla poškodit.

Údajně by měl Mynář křeslo ředitele prezidentské kanceláře vyměnit za post ředitele Správy pražského hradu. Vystřídal by tak ve funkci dlouholetého šéfa Iva Velíška. Kancléř se LN odmítl k tomuto možnému scénáři vyjádřit.

V roli prezidentského kancléře by Mynáře mohl vystřídat Jan Novák, který nyní vede hradní sekci administrativy a bezpečnostní odbor, kde po skandálu s trenýrkami nahradil Jana Fulíka.

Výměna Mynáře za Nováka by však mohla být jen tahem z bláta do louže. Novákovi stejně jako Mynářovi chybí bezpečnostní prověrka na stupeň tajné či přísně tajné.

Proti neudělení bezpečnostní prověrky od NBÚ využiji všechny opravné prostředky, říká vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Dodává ale, že ji vlastně ke své práci vůbec nepotřebuje. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 26 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy