Praha – Občanští aktivisté z Prahy se nestačí divit – problém, proti kterému léta neúspěšně bojovali, za ně teď jedním rozhodnutím může vyřešit magistrát. Zástupci vznikající koalice hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice se v pondělí dohodli na nulové toleranci hazardu.
"Součástí dohody o programu, kterou jsme společně vypracovali, je i závazek na zavedení nulové tolerance hazardu," sdělil deníku Aktuálně.cz po jednání lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ).
Úplný zákaz loterií v hlavním městě se přitom dosud nedařilo prosadit ani pomocí několika referend, za která vydaly radnice miliony korun. Občanská sdružení narážela na odpor komunálních politiků, ale i na neochotu magistrátu pod vedením TOP 09.
Město totiž k vyhlášení nulové tolerance nenašlo odvahu a místo toho nechalo jednotlivé starosty, aby si nadiktovali vlastní požadavky. Jen málo městských částí – například Praha 2 nebo Praha 12 – se hazardu zcela vzdalo. A jejich radnice na tom tratily, protože z hazardních příjmů jim magistrát neposlal ani korunu. Většina ostatních hazard omezila, ve výsledku však stejně v Praze zůstalo z původní tisícovky na tři sta heren.
Změnu na pražský magistrát po letošních volbách přinesla především Trojkoalice, v níž sedí i čtyři zastupitelé za Stranu zelených. Právě zelení se dlouhodobě zasazují za konec hazardu v hlavním městě a jsou součástí několika protihazardních iniciativ v městských částech.
Například nově zvolený zastupitel Ondřej Mirovský je jedním z iniciátorů referenda v Praze 7, které se konalo spolu s letošními eurovolbami. Obyvatelé sedmičky hazard odmítli, k referendu jich ale přišlo málo, a radní se tak jeho výsledkem nemuseli řídit.
Přesto nakonec couvli a těsně před volbami nulovou toleranci schválili. "Chceme, aby zmizely klasické výherní přístroje i videoloterijní terminály,“ popsal plány zelených Mirovský.
Kde vzít peníze? Zatím nevíme
Konkrétní parametry nulové tolerance zatím dohodnuty nejsou, ve hře je i možnost, že by zůstalo v provozu několik kasin s živou hrou, jako je poker nebo black jack. Neví se ani, kdy by novinka mohla začít platit.
"Museli jsme probrat velké množství věcí, takže přesný plán bude teprve vznikat," uvedl šéf vyjednávacího týmu ČSSD Karel Březina.
Na nulové toleranci se prý všechny strany bez problémů shodly, i když sociální demokraté měli v programu spíše postupné omezování hazardu než rychlý plošný zákaz.
Budoucí radní zatím neřešili ani výpadek příjmů, který se zákazem hazardu nutně nastane. V roce 2013 loterie hlavnímu městu vynesly 900 milionů korun. S postupným omezováním heren sice příjmy klesají, stále ale jde o nezanedbatelnou částku.
"Půjde o propad kolem 850 milionů ročně," odhaduje radní Lukáš Manhart (TOP 09), autor současné regulační vyhlášky. 300 milionů loni dostaly jednotlivé městské části, zbytek peněz magistrát rozdělil na sport, kulturu a sociální projekty.
Zástupci Trojkoalice doufají, že propad příjmů postupně vyrovná snížení výdajů, které město nyní musí vynakládat na léčbu gamblerů, sociální služby a větší zabezpečení v okolí heren. "Během pěti let se to vrátí,“ myslí si Mirovský.
O kolik peněz může jít, však není jasné. Neexistují totiž přesné propočty, kolik peněz gambleři pražskou kasu vlastně stojí. Podle studií, které má k dispozici ministerstvo financí, musí stát za každou korunu získanou z hazardu vynaložit tři koruny na mírnění jeho projevů.
Peníze ovšem budou v rozpočtu chybět okamžitě po zavedení vyhlášky. Všichni zástupci vznikající koalice tvrdí, že je potřeba nejdříve prostudovat rozpočet a zjistit, z které kapitoly by se kultura a sport daly nově dotovat. Jinými slovy – necelou miliardu, pro kterou by nebylo jiné využití, zatím nenašli.