Komise schválila novou uměleckou VŠ, povede ji Knížák

ČTK ČTK
19. 6. 2013 17:22
Když rozhodnutí potvrdí ministerstvo školství, mohla by začít fungovat už na podzim
Rektorem má být někdejší šéf Národní galerie Milan Knížák.
Rektorem má být někdejší šéf Národní galerie Milan Knížák. | Foto: Jan Langer

Praha - Akreditační komise schválila vznik soukromé umělecké vysoké školy, rektorem má být někdejší šéf Národní galerie Milan Knížák.

Když rozhodnutí potvrdí ministerstvo školství, mohla by teoreticky začít fungovat už na podzim. Školu chce zaštítit společnost Art&Design Institut. Podle veřejně dostupných údajů vznikla v roce 2005 a předmětem její činnosti je pořádání vzdělávacích akcí, zprostředkování obchodu a služeb a pronájem nemovitostí. V jednom ročníku by mělo studovat až 200 lidí.

Po zasedání komise to řekl její tajemník Jiří Smrčka. Akreditaci škola získala na čtyři roky.

Má jít o první soukromou uměleckou VŠ v Česku, školné bude 35.000 korun za semestr. Veřejné umělecké školy patří k výběrovým školám, při přijímacích zkouškách uspěje jen několik málo procent uchazečů.

Umělec do každé vísky

Vznik soukromé školy vítá emeritní profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové (VŠUP) Kurt Gebauer. "Zdá se, že je uměleckých škol příliš a že absolventi nemají uplatnění. Myslím ale, že se tím nemusejí všichni živit, důležité je, že studium je kultivuje a oni pak kultivují své okolí. Umělec do každé vísky!" zopakoval své krédo.

"Zájem o soukromou uměleckou školu patrně bude," míní výtvarník a pedagog VŠUP Jiří David. Odkazuje například k nedávno založené Scholastice, kterou vedou umělci Evžen Šimera a Ondřej Brody a o niž mají studenti zájem.

"Je dobře, že vzniká alternativa k veřejnému školství. Udělení akreditace je pro nás inspirací, sami bychom o ni chtěli také brzy požádat," řekl Šimera, který vystudoval obě pražské vysoké umělecké školy.

Zakladatelé Scholastiky ale uvažují spíše o statutu vyšší odborné školy. "Chceme být více praktičtí, aby absolventi mohli lépe nacházet uplatnění.

Scholastika by měla mít kolem 75 studentů, školné je 8500 korun za jeden ateliér za semestr, studenti mohou ateliéry kombinovat a intenzivní studium s možností navštěvovat všechny ateliéry stojí 20.000 korun za semestr.

Komise žádost o akreditaci v minulosti už dvakrát zamítla, nyní prý ale žadatelé zlepšili personální zabezpečení a nastavení

Komise žádost o akreditaci Knížákově škole v minulosti už dvakrát zamítla, nyní prý ale žadatelé zlepšili personální zabezpečení a nastavení studijního programu.

Podle dnešní tiskové zprávy mají ve škole vyučovat vedle Knížáka třeba Zdeněk Beran, František Hodonský nebo Miloš Šejn.

"Bylo to zkrátka připraveno tak dobře, že to Akreditační komise schválila," komentoval to Knížák. Jedním z důvodů je prý i to, že na rozdíl od jiných uměleckých škol nebude Art & Design Institut připravovat jen umělce, ale také experty na trh s uměním a pracovníky muzeí a galerií. Tyto "střední kádry" prý v současnosti chybí. Škola nabídne bakalářský stupeň vzdělání.

Mezi nejprestižnější české univerzity v oblasti výtvarného umění patří Akademie výtvarných umění a Vysoká škola umělecko-průmyslová, umění se ale vyučuje také třeba v Brně, Ostravě, Zlíně nebo Ústí nad Labem.

 

Právě se děje

Další zprávy