Praha/Kunovice - Akreditační komise uzavřela hodnocení poboček soukromé VŠ Evropský polytechnický institut v Kunovicích.
Ačkoliv zásadní nedostatky na pobočkách nenašla, vrátí se komisaři na školu znovu, tentokrát chtějí prověřit celou univerzitu, nikoliv pouze detašovaná pracoviště.
Jak vyplývá z kontrolních závěrů, které má Aktuálně.cz k dispozici, komisaři mají pochybnosti o tom, zda studium na škole probíhá transparentně.
Škola totiž údajně navzdory akreditaci umožňuje studentům získat magisterský titul na univerzitě v Trenčíně, kterou zmítá obdobný skandál jako plzeňská práva.
Narazili jsme na skutečnosti, které svědčí o netransparentním prostředí," vysvětlila Aktuálně.cz předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková. Nejde o něco protizákonného, ale informace, na které jsme při hodnocení poboček narazili, v nás vzbudily pochybnosti, zda vzdělávání probíhá v souladu s etikou."
Akreditační komise chce při dalším prověřování školy v Kunovicích požádat o spolupráci také kolegy ze slovenské akreditační komise.
Vedení školy je však přesvědčeno, že komisi snadno dokáže, že studium probíhá transparentně.
"Velice rádi AK prokážeme, že ve všech našich činnostech přísně a zcela transparentně dodržujeme platné zákony a legislativu," uvedl rektor školy Oldřich Kratochvíl. "AK je u nás v poslední době tak často, že by jakékoliv pochybení okamžitě objevila."
Komise zároveň uzavřela šetření na Vysoké škole finanční a správní. Ani tady nezjistila závažné nedostatky. Konstatovala však, že někteří studenti absolvovali školu za nezvykle krátkou dobu.
Ve zprávě sice nehovoří o konkrétních jménech, podle informací Aktuálně.cz jde však o pražské zastupitele včetně Davida Vodrážky (ODS), o jejichž krátkém studiu již dříve informovala média.
Obcházení akreditace?
Podle Dvořákové jsou však závažnější pochybnosti o vysoké škole v Kunovicích. Škola údajně obchází akreditaci, kterou získala pouze na bakalářské studium.
Studenti prý můžou získat i magisterský titul. A to tak, že se formálně přihlásili na univerzitu v Trenčíně, studium i státnice však podle Dvořákové probíhaly v Kunovicích, kam také učitelé ze Slovenska dojížděli.
"Vysokou míru netransparentnosti vykazovala spolupráce s Trenčianskou univerzitou," uvádí se v závěrech komise. "...vytváří se podezření, že studenti prostřednictvím EPI Kunovice získávali magisterské vzdělávání, ačkoli EPI Kunovice nemá akreditován magisterský program."
Kunovický rektor je zároveň členem vědecké rady Trienčanské univerzity, která prochází obdobným skandálem s udělováním titulů jako plzeňská právnická fakulta.
„Vedení školy se snažilo mnohé věci při jednání komise zamlžit," popisuje Dvořáková. „Proto provedeme hodnocení celé školy. Potřebujeme zjistit přesné informace o spolupráci s Trenčínem. Víme, že na škole docházelo ke změně interpretace této spolupráce - informaci o magisterském studiu interpretovali posléze jako doučování v rámci celoživotního vzdělávání."
Neexistující titul
Nejasná propojenost s Trenčianskou univerzitou ale není jediným důvodem, proč se komise rozhodla prověřit celou školu. Komisaři mají pochybnosti také o uznávání zkoušek z jiných škol, či o tom, jak probíhá celoživotní vzdělávání a výuka zahraničních studentů.
"Při hlubším studiu webových stránek nabízejících studium uchazečům ze zahraničí se lze setkat s nabídkou organizace studia, kdy v kombinované formě stačí studentům přijet jednou za semestr na výuku a jednou na zkouškové období," popisují komisaři ve zprávě. "Tato praxe zjevně neodpovídá kontaktní výuce akreditovaných oborů."
Podle šéfky AK dochází na škole k dalším nestandardním úkonům.
„Další věc, která nám připadala zvláštní, že vedení školy uděluje svým spolupracovníkům - především ze zahraničí, čestné tituly, které v Česku neexistují - honorary professor," řekla Aktuálně.cz. „Není to sice v rozporu se zákonem, ale vzbuzuje to falešný dojem, že daný člověk prošel profesorským řízením."
Tímto titulem se prezentuje také rektor této soukromé školy Oldřich Kratochvíl, jenž jej podle údajů v životopise získal před čtyřmi lety na Ruské ekonomické akademii v Moskvě. Na webu školy se lze dočíst, že EPI Kunovice s touto ruskou institucí spolupracuje 10 let.
Podle rektora však škola žádný takový titul neudělila.
Je libo lázně, či operaci?
Na studenty z Ruska a Ukrajiny se škola zaměřuje. Webové stránky školy lákají studenty v obou těchto jazycích.
Znění stránek se však od toho českého liší. "Proč by k nám měli chodit lidé z Ruska a dalších zemí bývalé SSSR studovat?," klade si vedení školy v ruském jazyce řečnickou otázku, na niž si odpovídá: "protože celá organizace našeho prezenčního studia je podřízena potřebám studentů a jejich řídících organizací."
Vedení školy láka studenty z východu také pobyty v lázních, či na dostupnost kvalitní lékařské péče - a přímo na konkrétní zákroky laparotomie, či operace pohybového aparátu.
"Studium je možné spojit s pobytem v lázních," píše se na stránkách školy v ruštině. "Lázně Ostrožská Nová Ves se specializují na pooperační léčení a kožní choroby využívají sirné koupele..."
Na závěr pak vedení školy avizuje, že není problém se dohodnout. "...můžeme se domluvit na řešení vašeho konkrétního problému."
Za rok studia zaplatí zahraniční studenti 60 tisíc korun, českého studenta přijde vzdělání v Kunovicích na necelých 40 tisíc korun ročně. Studium zatím podle vyjádření školy absolvovali čtyři Ukrajinci.