Praha – Mediální prohlášení bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka, který mimo jiné obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního úniku ze spisů", nejsou průkazná. Usnesla se na tom ve čtvrtek sněmovní komise, která vyšetřuje okolnosti sporné policejní reorganizace.
Komárek komisi nepředložil přímé důkazy, které by potvrdily jeho vyjádření vůči lidem či institucím, sdělil její předseda Pavel Blažek (ODS).
Komárek je jedním z největších kritiků policejní reformy, před jejím spuštěním od policie odešel. V médiích například nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z úniku informací. Prohlásil také, že pokyn k reorganizaci dal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Důvodem podle něj bylo to, že se před volbami obával policejních zásahů ze strany protimafiánského útvaru vůči ČSSD. Tuhý i Chovanec jeho vyjádření v minulosti opakovaně odmítli.
Před komisí ve čtvrtek krátce vypovídal bývalý šéf BIS Jiří Lang a také ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín. Ten se podle svých slov dozvěděl důležité informace, jimiž se inspekce bude dále zabývat. „Bude se to dotýkat prověřování příslušníků bezpečnostních sborů, bývalých příslušníků a s nejvyšší pravděpodobností i některých státních zástupců,“ sdělil podle serveru Novinky.cz Murín.
Komise se také ohradila proti informacím médií, které tvrdí, že mají zdroje zevnitř vyšetřovací komise. "Můj názor je, že některé vyslýchané osoby současně to, co říkají nám, říkají ještě někde jinde a z toho to vzniká," řekl Blažek.
Podněty ke Generální inspekci bezpečnostních sborů a Nejvyššímu státnímu zastupitelství podle Blažka směřují právě k tomu, aby se odhalilo, jak se některé informace k novinářům dostaly. "Je jednoznačné, že některé spisy zkrátka a dobře byly v rukou státních zástupců," podotkl.
Blažek dodal, že komise teď nemá naplánována další jednání. Nyní se čeká na to, až bude zproštěn mlčenlivosti ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a bývalý šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek.