Kolem Rampulova nástupce začala nová roztržka v koalici

Radek Nohl Radek Nohl
7. 11. 2011 13:25
Pospíšil v pondělí dočasně pověřil nového šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ministr spravedlnosti sice v pondělí jmenoval nového šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze, ve vládě tím ale jen začala nová politická roztržka o tento důležitý post.

Vicepremiérka Karolína Peake (Věci veřejné) veřejně oznámila, že dočasné pověření Stanislava Mečla, který nyní vystřídal odvolaného Vlastimila Rampulu, nemá žádnou oporu v zákoně.

Aktuálně.cz pak sdělila, že se chce za dva dny kvůli tomu sejít s ministrem Jiřím Pospíšilem (ODS). Ten ale v reakci na to razantně odmítl, že by si do jmenování justičních úředníků nechal mluvit.

"Jmenování je odpovědností ministra, podle mého názoru je ale dočasné jmenování či pověření v rozporu se zákonem," řekla Aktuálně.cz Peake, která je v současné době na Slovensku.

Ministr postupoval v rozporu se zákonem, říká vícepremiérka Karolína Peake.
Ministr postupoval v rozporu se zákonem, říká vícepremiérka Karolína Peake. | Foto: Jan Langer

"Já respektuji, že paní Peake chce, aby Vrchní státní zastupitelství v Praze řídil Libor Grygárek (náměstek vrchního žalobce, který měl větší vliv než Vlastimil Rampula, pozn. red.). To je její právo. Ona tu jmenovací pravomoc ale nemá," opáčil pro Aktuálně.cz Pospíšil.

Peake prohlásila, že Libora Grygárka nikdy neviděla. Naopak se Stanislavem Mečlem, který je členem jejího poradního sboru, prý již nějakou dobu spolupracuje.

"Takže pokud bych chtěla mít na vrchním státním zastupitelství 'svoji osobu', tak by to byl pan Mečl," dodala.

Vrchní zastupitelství potřebuje změnu, tvrdí ministr

Podle ministra musí pražské vrchní státní zastupitelství převzít člověk, který tu udělá změny. "Proto jsem vyhověl návrhu nejvyššího státního zástupce," dodal ministr k Mečlovu pověření.

Vlastimil Rampula.
Vlastimil Rampula. | Foto: ČTK

Peake v reakci uvedla, že má v ruce právní posudek legislativní rady vlády, který potvrzuje, že ministr postupoval protiprávně. Pospíšil to však popírá.

Mečla, který byl doposud náměstkem na Nejvyšším státním zastupitelství, navrhl Pospíšilovi nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Ten se také proti kritice postavil. "Odmítám vměšování politiků do otázek, které jsou v podstatě právní," prohlásil Zeman.

Věci veřejné to proberou s Nečasem

Peake však zároveň dodala, že se s Pospíšilem uvidí ve středu ve sněmovně při mimořádné schůzi, kde bude s ministrem zřejmě o jeho kroku jednat.

"Jediným mým nadřízeným je premiér Petr Nečas. Já se s ním kdykoliv sejdu a cokoliv mu vysvětlím. Na výzvy paní Peake ale reagovat nebudu," uvedl ale ministr spravedlnosti.

Předseda Věcí veřejných Radek John prohlásil, že se na nejbližší schůzce s premiérem k tomuto tématu jistě dostanou. "Setkáváme se v poslední době poměrně často, takže tato otázka určitě padne," řekl Aktuálně.cz John.

Rampula se nevzdal, podal žalobu

Rampulu, kterého Pospíšil na návrh Zemana odvolal, čelil kritice hlavně kvůli údajným zásahům do vyšetřování kauzy tunelování Investiční a poštovní banky (IPB).

Se svým koncem na vrchním státním zastupitelství se ale nesmířil a podal správní žalobu. Rampula tvrdí, že jeho odvolání bylo nezákonné. Opírá se prý o věcně nesprávné argumenty a nesprávné právní hodnocení. Zároveň žádá, aby soud odložil účinnost jeho odvolání do doby, než o žalobě rozhodne.

Podle ministra se však ve správním řízení potvrdilo, že šéf pražských žalobců porušil zákon a "ne vždy se choval tak, aby nevznikaly důvodné pochybnosti o jeho nestrannosti".  

 

Právě se děje

Další zprávy