Ve facebookové skupině Přátelé Ruska v České republice se v pondělí večer objevil příspěvek uvedený slovy "Pravý důvod jednání starosty Prahy 6…", ve kterém je vidět historický jihočeský zatykač z roku 1945 na příslušníky gestapa a jejich spolupracovníky. Je tam uveden také úředník a tlumočník německé národnosti Otto Kolar.
Dezinformátoři naznačují, že kolaborant Kolar by mohl být kvůli podobnému jménu v příbuzenském vztahu se starostou Kolářem, který rozhodl o zahalení sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva poté, co ji pomalovali neznámí vandalové a není rozhodnuto o jejím dalším osudu.
To se účastníkům skupiny nelíbí. Autorka příspěvku pak v diskusi pod ním nelogicky spekuluje, že Kolar by mohl být "Kolářův děda z matčiny strany".
Diplomat Petr Kolář označil jakékoliv pokrevní spojení s kolaborantem Kolarem za nesmysl. "Můj otec je Josef Kolář a pochází z Moravskoslezského kraje, moje matka je sice z jižních Čech, ale za svobodna se jmenovala jinak. Potkali se na vysoké škole v Praze. Žádná příbuznost s panem Ottou Kolarem tam není," řekl Aktuálně.cz Kolář, který je otcem starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře.
Podle Koláře staršího je vypuštění dezinformace typickým chováním v momentu, kdy někomu dojdou fakta. Dodává, že v posledních dnech mu chodí "nechutné maily" od odpůrců jeho syna, kterým se nelíbí rozhodnutí radnice Prahy 6 zakrýt pomník Koněva.
Manipulace Wikipedií
Aby dezinformátoři podpořili hoax, na který upozornili Manipulátoři.cz, tak do hesla "Otto Kolar" na Wikipedii doplnili, že je v příbuzenském vztahu s rodinou starosty Koláře. Změnili také rok jeho úmrtí na 1984. Administrátoři Wikipedie k heslu záhy připsali: "Článek vznikl na základě nepodložených informací. Není žádná informace, že (Otto Kolar, pozn. red.) pocházel z Českých Budějovic nebo že by zemřel až v roce 1984," píší správci internetové encyklopedie.
Autor článku na Manipulátoři.cz Jan Cemper konzultoval Ottu Kolara s Ústavem pro studium totalitních režimů. Historici ho prý vedou jako padlého ještě v období druhé světové války. Stejnou věc dokládá také původní dokument, který dezinformátoři sami zveřejnili, kde je psacím písmem dopsáno: "Zemřel v Rakousku."
Když nemáte argumenty, vymyslíte si lež. Začalo to lidskou zrůdou, pokračovalo údajným vychvalováním Heydricha, teď je ze mě rovnou vnuk gestapáka. Ještě včera ale psali o tomhle nešťastníkovi jako o mém otci. Nepřipomíná vám to něco? Nevím, co je tohle za způsoby, ale jsou nechutné. Na druhou stranu ale poděkujme panu Ovčáčkovi a ostatním, že v plné kráse odhalují, co jsou vlastně zač. Obyčejní chudáci.
Zveřejnil(a) Ondřej Kolář, starosta Prahy 6 dne 03. September 2019
Podle Cempera historici zcela vyloučili, že by po válce bylo kolaborantovi umožněno počeštit jméno z Kolar na Kolář.
Kontroverzní maršál
Sochu maršála Ivana Koněva někdo polil barvou v noci na 22. srpna. Praha 6 v reakci vyzvala velvyslanectví Ruské federace, aby si sochu odvezlo a umístilo na svůj pozemek. Spor o Koněva se vede kvůli jeho kontroverznímu životopisu - podílel se na osvobození Československa od nacistů, ale zároveň v roce 1956 řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961 se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou Berlínské zdi a v roce 1968 údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.
Minulý týden v pátek radnice rozhodla o zakrytí sochy plachtou, což označila ze nejlevnější a nejúčinnější řešení, jak ochránit sochu před vandaly. Ještě ten samý den plachtu dvakrát strhl prokremelský aktivista Jiří Černohorský. V pondělí odpoledne se u sochy konal protest odpůrců zakrytí sochy, na kterém vystoupil například hradní mluvčí Jiří Ovčáček, poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna a poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. O dalším osudu sochy chce vedení Prahy rozhodnout 12. září na zastupitelstvu městské části.