Praha - Nově zvolení zastupitelé Ústeckého kraje se zatím nemohou sejít a zvolit vedení kraje. Ke krajskému soudu byl podán návrh na zneplatnění voleb, informovala mluvčí soudu Irena Jeřábková.
Ustavující zastupitelstvo může končící hejtmanka svolat až poté, co soud o návrhu rozhodne.
"Pokud byl takový návrh podán, svolává se zasedání, aby se konalo do 15 dnů ode dne právní moci rozhodnutí soudu o posledním z podaných návrhů, pokud žádnému z podaných návrhů nebylo vyhověno," uvedl mluvčí Ústeckého kraje Zdeněk Rytíř. Podle Jeřábkové by soud mohl rozhodnout do týdne, ze zákona na to má 20 dní.
Návrh na prohlášení neplatnosti krajských voleb podal Lukáš Kohout, který vloni svolával protiromské demonstrace ve Varnsdorfu na Děčínsku. Jako důvod stížnosti uvedl, že mu vadí, že nemohl dát preferenční hlasy kandidátům různých stran. Praxi, kterou voliči hojně využívali při posledních komunálních volbách, ale volby do krajského zastupitelstva či do Poslanecké sněmovny neumožňují.
"Počítám s tím, že krajský soud návrh zamítne," uvedl Kohout s tím, že připravuje i ústavní stížnost. Ta by ale podle Jeřábkové neměla odkladný účinek na ustavující schůzi zastupitelstva.
V Jihočeském kraji pravděpodobně končí velká koalice ČSSD a ODS. Sociální demokraté, kteří v Jihočeském kraji vyhráli volby, se po pondělním jednání s KSČM ve čtvrtek sice setkali s občanskými demokraty, šlo ale spíše o zdvořilostní schůzků. Něco jako "sbohem a šáteček", respektive "sbohem a láhev červeného vína (tu předal lídr ODS Tomáš Jirsa Zimolovi, když mu gratuloval k vítězství ve volbách).
O možné koalici se obě tradiční strany, které doposud v čele kraje spolupracovaly, nebavily. Když ČSSD jednala s komunisty, povolební spolupráce na pořadu dne byla. Jirsa uvedl, že vzhledem k výsledku voleb, v nichž skončili občanští demokraté za ČSSD, KSČM a Jihočechy 2012, neočekával, že by spolupráce pokračovala. "Jsme proto připraveni na roli v opozici," dodal.
Pražský primátor Bohuslav Svoboda nechápe personální čistky na radnici Prahy 4, které byly dle něj velmi nešťastně načasovány před 1. kolem senátních voleb. Rozhodnutím oblastního sněmu minulý týden ve vedení strany v Praze 4 totiž nečekaně skončili primátorovi lidé - starosta Pavel Horálek a poslanec Marek Benda.
"Voliči tím byli naprosto znejistěni," řekl primátor. "Není možné bez komunikace provádět některé kroky, které jsou voličům a dokonce i členům ODS nepochopitelné," uvedl. Strana tak podle něj přestává být věrohodná. Situaci víc hodnotit nechtěl. Bude ji prý řešit regionální sněm ODS, který se uskuteční 1. listopadu.
Na radnici vládnou spolu na kraji budou zřejmě protivníky. Řeč je o plzeňském primátorovi Martinu Baxovi (ODS) a jeho náměatkovi Martinu Zrzaveckému (ČSSD).
Výsledky krajských voleb ani vyjednávání o vládnoucí koalici, jež bude v čele Plzeňského kraje, by ale podle nich neměly ovlivnit stabilitu vládnoucí koalice ODS a ČSSD na plzeňském magistrátu. O víkendu byli oba zvoleni i do zastupitelstva Plzeňského kraje. Koaliční vyjednávání po volbách oficiálně ještě nezačala. Ustavující schůze krajského zastupitelstva bude 5. listopadu.
Na plzeňském magistrátu už dva roky vládne ODS a ČSSD. ODS v komunálních volbách v roce 2010 získala 24,78 procenta hlasů, druhá ČSSD měla 23,81 procenta. Oběma stranám připadlo po 14 mandátech v sedmačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Také nyní v krajských volbách mají obě strany stejně mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu, a to po 15. Dosud opoziční ODS v krajských volbách zvítězila s 26,48 procenta hlasů a druhá ČSSD dostala 24,89 procenta hlasů.
"My jsme o tom logicky s kolegy diskutovali už od pondělí a já jako primátor za ODS a můj náměstek a předseda zastupitelského klubu ČSSD Martin Zrzavecký jsme se shodli na tom, že máme vůli ve spolupráci dál pokračovat a že jakýkoliv výsledek povolebních jednání v rámci Plzeňského kraje by neměl ovlivnit další spolupráci koalice ve městě," shrnul Baxa. "Říká se nikdy neříkej nikdy, ale já jsem přesvědčen, že koalice v Plzni není v ohrožení," dodal Zrzavecký. Zatímco kolem voleb byla podle něj ve stranách cítit nervozita a napětí, nyní po týdnu se situace zklidnila.
Nové krajské vlády v Ústeckém a Karlovarském kraji čeká nelehké břemeno - miliardové sankce, které kvůli chybám v dotačním programu ROP Severozápad navrhuje Evropská komise.V příštích týdnech musí zdejší nová zastupitelstva přijmout rozhodnutí, která mohou činnost Regionálního operačního programu buď úplně ukončit, nebo naopak nastartovat rok usilovného přerozdělování dotací. Vyplývá to z rozhovoru, který ČTK poskytl předseda skončivšího výboru Jaroslav Komínek (KSČM).
Kdyby sankce kraje zaplatily ze svého co nejrychleji, mohlo by se příští rok rozdělit ještě okolo šesti miliard korun.
ROP Severozápad měl rozdělit v Ústeckém a Karlovarském kraji celkem 19 miliard korun. Většinu, zhruba 16 miliard, už rozdělil, z toho potom asi 11 miliard proplatil. Program je od letoška zastavený a na rozdělení zbytku peněz je čas už jen do konce roku 2013. Evropská komise navrhla pro už schválené projekty sankci ve výši 10 procent dotace a dalších 12,4 procenta pro už proplacené projekty. České úřady se už k návrhu vyjádřily a čeká se na konečný verdikt Evropské komise.
Pražský primátor a předseda pražských občanských demokratů Bohuslav Svoboda považuje za povinnost ODS obhájit v Praze dvě senátorská křesla. Pokud by se podařilo získat tři senátní obvody, byl by to úspěch, řekl ve čtvrtekna dotaz novinářů. Pražané letos volí čtyři senátory. Po prvním kole je už jasné, že ODS ztratí jeden volební obvod.
Jaké následky by měl případný volební neúspěch pro vedení ODS i samotného primátora ale nechtěl Svoboda komentovat. Počká prý až na konečné výsledky. Volební výsledek v Praze 4, která je největším pražským obvodem, podle něj poškodila personální obměna v místní ODS, která se odehrála několik dní před začátkem voleb. I kvůli tomu podle primátora předběhla Tomáše Töpfera (ODS) sociálnědemokratická kandidátka Eva Syková. Do druhého kola senátních voleb v Praze postoupili za ODS kromě Töpfera také Daniela Filipiová a Tomáš Grulich. Milenu Kozumplíkovou, která za ODS kandidovala v Praze 2, porazili Stanislav Křeček (ČSSD) a za koalici pirátů, zelených a lidovců Libor Michálek.