Kocourka opět láká 750 milionů tun uhlí pod Jiřetínem

Pavel Baroch
22. 8. 2011 14:15
Vláda s uhlím v severozápadních Čechách počítá, ačkoliv se zavázala, že limity neprolomí
Kam až se dohrabe?
Kam až se dohrabe? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Horní Jiřetín - Ministr průmyslu Martin Kocourek se nechce vzdát rozsáhlých zásob hnědého uhlí v severozápadních Čechách, které leží za těžebními limity z roku 1991.

O těchto zásobách se na několika místech zmiňuje jeho strategický dokument s názvem Východiska pro koncepci surovinové a energetické bezpečnosti České republiky.

Nečasova vláda Kocourkovu zprávu minulý týden schválila. Kabinet se ale zároveň ve svém programovém prohlášení zavázal, že zachová těžební limity, které chrání před zbouráním severočeské obce Horní Jiřetín a Černice.

"Z hlediska surovinové a energetické bezpečnosti je samozřejmě třeba brát v úvahu všechny existující zdroje a zahrnovat je do surovinové bilance státu. Naopak by bylo hazardem je v této koncepci vynechat," řekl Aktuálně.cz Kocourkův mluvčí Pavel Vlček.

Předstupeň surovinové a energetické bezpečnosti

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Dokument je jakýmsi úvodem pro Koncepci surovinové a energetické bezpečnosti České republiky, která by měla být dokončena nejspíš příští rok.

"Naše surovinová a energetická bezpečnost totiž musí vycházet z aktualizované podoby Státní energetické koncepce a Státní surovinové politiky; oba dokumenty chceme dokončit v závěru letošního roku," vysvětluje ministr Kocourek.

"Bez stabilního, bezpečného a ekonomicky efektivního přístupu k surovinám a energiím nelze v současné době plně zajistit ekonomickou, sociální, politickou a ani globální stabilitu ani obstát ve stále sílící konkurenci rostoucího počtu globálních hráčů," dodal Kocourek.

Orientace na fosilní energetiku

Ačkoli ve Východiscích pro koncepci surovinové a energetické bezpečnosti se přímo nehovoří o tom, že by se těžební limity v severních Čechách měly zrušit, z textu nepřímo vyplývá, že pro české teplárenství a další odvětví by to byla nejlepší varianta.

To se nelíbí ekologickým organizacím, které kritizují, že se v Kocourkově plánu objevují především snahy o zachování velké fosilní a atomové energetiky.

Tady kdysi stávaly Libkovice. Skončí stejně i Horní Jiřetín?

"Koncepce zvažuje i pokračování těžby hnědého uhlí za cenu bourání měst a obcí v severních Čechách," uvedly ve společném prohlášení sdružení Calla a Hnutí Duha. Proti pokračování těžby hnědého uhlí se dlouhodobě staví také vládní Věci veřejné.

Neopomenutelné množství suroviny

"Z hlediska surovinové a energetické bezpečnosti je další významnou komoditou na domácím poli uhlí, a to jak hnědé uhlí využívané v elektroenergetice i v teplárenství, tak i černé uhlí," uvádí se v Kocourkově dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Zpráva konstatuje, že se v současnosti v rámci aktualizace Státní energetické koncepce vede diskuse nad osudem "neopomenutelného množství zásob kvalitního hnědého uhlí za tzv. územně ekologickými limity". 

Uhlí je významnou surovinou pro české teplárny.
Uhlí je významnou surovinou pro české teplárny. | Foto: Martina Machová

"Tzv. územně ekologické limity omezují budoucí rozšíření těžby na dvou lomech - Bílina, kde za jejich hranicemi leží cca 100 mil. tun suroviny a žádná sídla, a Lom ČSA, kde by ve všech fázích mohlo jít až o 750 mil. tun suroviny, avšak v těžebním prostoru se současně nacházejí dvě obce a areál rafinérie," uvádí dokument.

Těžkosti pro teplárny

Podle Koucourkovy zprávy čekají největší potíže kvůli nedostatku hnědého uhlí velké české teplárny.

"Náhrada stávajících dodávek hnědého uhlí jiným druhem uhlí nebo zemním plynem je v mnoha případech v dohledné době problematická, někdy neřešitelná," varuje dokument, podle něhož je obtížné přejít na jiné palivo, jako je černé uhlí nebo plyn.

"Rychlá náhrada hnědého uhlí u velkých teplárenských a závodních zdrojů by pak mohla vést k problémům a ztrátě konkurenceschopnosti mnoha průmyslových podniků a mohla by mít vážné dopady do zaměstnanosti a hospodářské stability regionů," uvádí se ve zprávě, podle níž by se tyto dopady následně promítly do celého hospodářství.

Projeďte se po uhelném safari:

Kocourek upozorňuje, že rozpad systému centralizovaného zásobování teplem by vedl i k tomu, že by topení výrazně podražilo. Podle ministra není komplexním řešením kvůli technickým překážkám ani masivní decentralizace a lokální vytápění.

Pomoci mohou jaderné elektrárny

Česká pobočka Greenpeace a další nevládní organizace ovšem tvrdí, že řešení pro teplárny existuje. Navrhují, aby se pro ně přednostně použilo uhlí z dolu Vršany a tím se vytvořil dostatek času k přechodu na jiný typ vytápění, než je uhlí.

Plán těžby uhlí v severozápadních Čechách.
Plán těžby uhlí v severozápadních Čechách. | Foto: Czech Coal

Podle Východisek pro koncepci surovinové a energetické bezpečnosti České republiky má ovšem uhlí z Vršan nižší výhřevnost, přesto také nabízejí svou variantu.

"Řešením je po přechodnou dobu i s aktivní účastí státu zachovat stávající způsob dodávek paliva tak, aby se teplárenský sektor připravil na modernizaci a přechod na jiná paliva. Tam, kde je to technicky a ekonomicky schůdné přejít na jiné palivo, případně zvýšit využití biomasy," uvádí dokument.

"Při přechodu na paliva, která nepatří k domácím zdrojům, je nutné zajistit možnost krizového přechodu na alternativní zdroje paliv. Další možností je maximální využití tepla ze stávajících či případně v budoucnu budovaných jaderných elektráren."

 

Právě se děje

před 13 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 30 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 59 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy