Kocourka opět láká 750 milionů tun uhlí pod Jiřetínem

Pavel Baroch
22. 8. 2011 14:15
Vláda s uhlím v severozápadních Čechách počítá, ačkoliv se zavázala, že limity neprolomí
Kam až se dohrabe?
Kam až se dohrabe? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Horní Jiřetín - Ministr průmyslu Martin Kocourek se nechce vzdát rozsáhlých zásob hnědého uhlí v severozápadních Čechách, které leží za těžebními limity z roku 1991.

O těchto zásobách se na několika místech zmiňuje jeho strategický dokument s názvem Východiska pro koncepci surovinové a energetické bezpečnosti České republiky.

Nečasova vláda Kocourkovu zprávu minulý týden schválila. Kabinet se ale zároveň ve svém programovém prohlášení zavázal, že zachová těžební limity, které chrání před zbouráním severočeské obce Horní Jiřetín a Černice.

"Z hlediska surovinové a energetické bezpečnosti je samozřejmě třeba brát v úvahu všechny existující zdroje a zahrnovat je do surovinové bilance státu. Naopak by bylo hazardem je v této koncepci vynechat," řekl Aktuálně.cz Kocourkův mluvčí Pavel Vlček.

Předstupeň surovinové a energetické bezpečnosti

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Dokument je jakýmsi úvodem pro Koncepci surovinové a energetické bezpečnosti České republiky, která by měla být dokončena nejspíš příští rok.

"Naše surovinová a energetická bezpečnost totiž musí vycházet z aktualizované podoby Státní energetické koncepce a Státní surovinové politiky; oba dokumenty chceme dokončit v závěru letošního roku," vysvětluje ministr Kocourek.

"Bez stabilního, bezpečného a ekonomicky efektivního přístupu k surovinám a energiím nelze v současné době plně zajistit ekonomickou, sociální, politickou a ani globální stabilitu ani obstát ve stále sílící konkurenci rostoucího počtu globálních hráčů," dodal Kocourek.

Orientace na fosilní energetiku

Ačkoli ve Východiscích pro koncepci surovinové a energetické bezpečnosti se přímo nehovoří o tom, že by se těžební limity v severních Čechách měly zrušit, z textu nepřímo vyplývá, že pro české teplárenství a další odvětví by to byla nejlepší varianta.

To se nelíbí ekologickým organizacím, které kritizují, že se v Kocourkově plánu objevují především snahy o zachování velké fosilní a atomové energetiky.

Tady kdysi stávaly Libkovice. Skončí stejně i Horní Jiřetín?

"Koncepce zvažuje i pokračování těžby hnědého uhlí za cenu bourání měst a obcí v severních Čechách," uvedly ve společném prohlášení sdružení Calla a Hnutí Duha. Proti pokračování těžby hnědého uhlí se dlouhodobě staví také vládní Věci veřejné.

Neopomenutelné množství suroviny

"Z hlediska surovinové a energetické bezpečnosti je další významnou komoditou na domácím poli uhlí, a to jak hnědé uhlí využívané v elektroenergetice i v teplárenství, tak i černé uhlí," uvádí se v Kocourkově dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Zpráva konstatuje, že se v současnosti v rámci aktualizace Státní energetické koncepce vede diskuse nad osudem "neopomenutelného množství zásob kvalitního hnědého uhlí za tzv. územně ekologickými limity". 

Uhlí je významnou surovinou pro české teplárny.
Uhlí je významnou surovinou pro české teplárny. | Foto: Martina Machová

"Tzv. územně ekologické limity omezují budoucí rozšíření těžby na dvou lomech - Bílina, kde za jejich hranicemi leží cca 100 mil. tun suroviny a žádná sídla, a Lom ČSA, kde by ve všech fázích mohlo jít až o 750 mil. tun suroviny, avšak v těžebním prostoru se současně nacházejí dvě obce a areál rafinérie," uvádí dokument.

Těžkosti pro teplárny

Podle Koucourkovy zprávy čekají největší potíže kvůli nedostatku hnědého uhlí velké české teplárny.

"Náhrada stávajících dodávek hnědého uhlí jiným druhem uhlí nebo zemním plynem je v mnoha případech v dohledné době problematická, někdy neřešitelná," varuje dokument, podle něhož je obtížné přejít na jiné palivo, jako je černé uhlí nebo plyn.

"Rychlá náhrada hnědého uhlí u velkých teplárenských a závodních zdrojů by pak mohla vést k problémům a ztrátě konkurenceschopnosti mnoha průmyslových podniků a mohla by mít vážné dopady do zaměstnanosti a hospodářské stability regionů," uvádí se ve zprávě, podle níž by se tyto dopady následně promítly do celého hospodářství.

Projeďte se po uhelném safari:

Kocourek upozorňuje, že rozpad systému centralizovaného zásobování teplem by vedl i k tomu, že by topení výrazně podražilo. Podle ministra není komplexním řešením kvůli technickým překážkám ani masivní decentralizace a lokální vytápění.

Pomoci mohou jaderné elektrárny

Česká pobočka Greenpeace a další nevládní organizace ovšem tvrdí, že řešení pro teplárny existuje. Navrhují, aby se pro ně přednostně použilo uhlí z dolu Vršany a tím se vytvořil dostatek času k přechodu na jiný typ vytápění, než je uhlí.

Plán těžby uhlí v severozápadních Čechách.
Plán těžby uhlí v severozápadních Čechách. | Foto: Czech Coal

Podle Východisek pro koncepci surovinové a energetické bezpečnosti České republiky má ovšem uhlí z Vršan nižší výhřevnost, přesto také nabízejí svou variantu.

"Řešením je po přechodnou dobu i s aktivní účastí státu zachovat stávající způsob dodávek paliva tak, aby se teplárenský sektor připravil na modernizaci a přechod na jiná paliva. Tam, kde je to technicky a ekonomicky schůdné přejít na jiné palivo, případně zvýšit využití biomasy," uvádí dokument.

"Při přechodu na paliva, která nepatří k domácím zdrojům, je nutné zajistit možnost krizového přechodu na alternativní zdroje paliv. Další možností je maximální využití tepla ze stávajících či případně v budoucnu budovaných jaderných elektráren."

 

Právě se děje

před 28 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy