Praha - Daňová Kobra obvinila 16 lidí a tři firmy z krácení daně z přidané hodnoty při obchodech s mědí se škodou až 400 milionů korun. Obviněným hrozí až deset let vězení, přičemž sazba se může ještě o třetinu zvýšit, protože pachatelé podle kriminalistů působili jako organizovaná zločinecká skupina.
Případem se policisté začali zabývat v roce 2013 po podnětu Finančního analytického útvaru ministerstva financí. Pachatelé od roku 2012 podle policie dováželi z jiných států Evropské unie, především ze Slovenska, nikl, zinek a měď. Tyto kovy pak dále přeprodávali v účelově založených řetězcích.
Vzniklou daňovou povinnost pak ani neodvedli ani nepřiznali. “Docházelo k takzvané simulaci obchodní činnosti, subjekty předstíraly nějaký způsob obchodování tak, aby vylákaly daňové výhody, aby neodvedly daň. Získaly tím nekalou konkurenční výhodu oproti ostatním účastníkům trhu a prodávaly zboží dále na trh pod cenou,” popsal praktiky šéf protikorupční policie Jaroslav Vild.
Na případu spolupracovala centrální Kobra s regionální Kobrou Zlínského kraje a také se slovenskými policisty. Tři obvinění jsou Slováci. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě.
Do Zlínského kraje měď putovala zejména ze Srbska a Ruska. “Obchodník okamžitě vyvážel zboží do dalších států EU, a tím se stával daňově neutrální. Ve skutečnosti však komodita zůstala fyzicky v České republice a byla přeprodávána v účelově založených řetězcích,” doplnil náměstek Krajského ředitelství Zlínské policie Jindřich Kučera.
Dodal, že při samotné akci šlo o 2400 tun mědi za 285 milionů, doposud vyčíslená škoda je 57 milionů.
Speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům Kobra je útvar složený z policistů, celníků a specialistů finanční správy. Funguje od loňského června a celkově podle policie zabránila daňovým únikům za 2,4 miliardy korun.
Kobra zasahovala například letos v únoru na Kladensku, kde bylo zatčeno 29 lidí kvůli fiktivnímu zakládání firem a krácení daní za zhruba 300 milionů korun. Další odhalené kauzy se týkaly třeba fiktivních obchodů s reklamou, pohonnými hmotami, textilem, stroji, stavebními pracemi, ale také s toaletním papírem, cigaretami nebo tabákem. V poslední době pachatelé pro krácení daní využívají například obchodování s mraženým masem.