Tým Kobra za rok zabránil daňovým únikům za 1,9 miliardy

ČTK ČTK
8. 6. 2015 17:25
Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého se týmu Kobra za rok podařilo odhalit skutečně velké ryby. Nyní chce od vlády získat peníze na další rozvoj.
Tým Kobra
Tým Kobra | Foto: ČTK

Praha - Speciální útvar Kobra zabránil daňovým únikům za 1,9 miliardy korun. Policejní prezident Tomáš Tuhý řekl, že kriminalisté zatím prověřovali 275 lidí, z toho 210 obvinili.

Speciální útvar složený z policistů, celníků a specialistů finanční správy za týden oslaví rok od zahájení práce.

Jedním z cílů podle Tuhého je, aby se rozšířil do všech krajů a pokryl tak celé Česko.

Speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům funguje od poloviny loňského června. Podle Tuhého se detektivové zabývali několika desítkami případů.

Tuhý: Odhalili jsme velké ryby

"Ten rok ukázal, že se nám podařilo odhalit ne nějaké malé rybičky, ale že to jsou skutečně velké ryby," řekl. Za velký úspěch v rámci Česka Tuhý považuje kauzy se škodou několika set milionů korun.

Takto útvar zasáhl třeba letos v únoru na Kladensku, kde bylo zatčeno 29 lidí s fiktivním zakládáním firem a krácením daní za zhruba 300 milionů korun.

Další odhalené kauzy se týkaly třeba fiktivních obchodů s reklamou, pohonnými hmotami, textilem, stroji, stavebními pracemi ale také s toaletním papírem, cigaretami nebo tabákem.

Kobra nyní má kolem 60 lidí. V příštích čtyřech letech se by mohl útvar rozrůst o 150 lidí. Podle Tuhého s tím počítá koncepce rozvoje policie v letech 2016 až 2020.

"Je to jednoduchý klíč. Pokud se najdou prostředky na rozvoj policie, pak můžeme týmy rozšiřovat," podotkl.

Více peněz na rozvoj policie

Materiál o rozvoji policie bude v úterý projednávat Bezpečnostní rada státu, pak by měl jít na vládu. Celkem by se v příštích čtyřech letech měl počet policistů zvýšit o čtyři tisíce, nyní u policie slouží zhruba 40 tisíc lidí.

Materiál se podle Tuhého zabývá i bojem proti kybernetické nebo drogové kriminalitě či nelegální migrací.

Dokument počítá také se zlepšením výbavy policie například pro mimořádné události, jako byla nedávná střelba v Uherském Brodě.

Tuhý očekává diskuzi s politiky kvůli tomu, že policie bude potřebovat víc peněz. Jen personální posílení by mělo stát přes deset miliard korun. "Myslím si, že diskuze o rozpočtu bude hodně dlouhá," dodal.

 

Právě se děje

před 46 minutami

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 1 hodinou

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy