Tým Kobra za rok zabránil daňovým únikům za 1,9 miliardy

ČTK ČTK
8. 6. 2015 17:25
Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého se týmu Kobra za rok podařilo odhalit skutečně velké ryby. Nyní chce od vlády získat peníze na další rozvoj.
Tým Kobra
Tým Kobra | Foto: ČTK

Praha - Speciální útvar Kobra zabránil daňovým únikům za 1,9 miliardy korun. Policejní prezident Tomáš Tuhý řekl, že kriminalisté zatím prověřovali 275 lidí, z toho 210 obvinili.

Speciální útvar složený z policistů, celníků a specialistů finanční správy za týden oslaví rok od zahájení práce.

Jedním z cílů podle Tuhého je, aby se rozšířil do všech krajů a pokryl tak celé Česko.

Speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům funguje od poloviny loňského června. Podle Tuhého se detektivové zabývali několika desítkami případů.

Tuhý: Odhalili jsme velké ryby

"Ten rok ukázal, že se nám podařilo odhalit ne nějaké malé rybičky, ale že to jsou skutečně velké ryby," řekl. Za velký úspěch v rámci Česka Tuhý považuje kauzy se škodou několika set milionů korun.

Takto útvar zasáhl třeba letos v únoru na Kladensku, kde bylo zatčeno 29 lidí s fiktivním zakládáním firem a krácením daní za zhruba 300 milionů korun.

Další odhalené kauzy se týkaly třeba fiktivních obchodů s reklamou, pohonnými hmotami, textilem, stroji, stavebními pracemi ale také s toaletním papírem, cigaretami nebo tabákem.

Kobra nyní má kolem 60 lidí. V příštích čtyřech letech se by mohl útvar rozrůst o 150 lidí. Podle Tuhého s tím počítá koncepce rozvoje policie v letech 2016 až 2020.

"Je to jednoduchý klíč. Pokud se najdou prostředky na rozvoj policie, pak můžeme týmy rozšiřovat," podotkl.

Více peněz na rozvoj policie

Materiál o rozvoji policie bude v úterý projednávat Bezpečnostní rada státu, pak by měl jít na vládu. Celkem by se v příštích čtyřech letech měl počet policistů zvýšit o čtyři tisíce, nyní u policie slouží zhruba 40 tisíc lidí.

Materiál se podle Tuhého zabývá i bojem proti kybernetické nebo drogové kriminalitě či nelegální migrací.

Dokument počítá také se zlepšením výbavy policie například pro mimořádné události, jako byla nedávná střelba v Uherském Brodě.

Tuhý očekává diskuzi s politiky kvůli tomu, že policie bude potřebovat víc peněz. Jen personální posílení by mělo stát přes deset miliard korun. "Myslím si, že diskuze o rozpočtu bude hodně dlouhá," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy