Praha - Plán rodící se koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL na zrušení poplatků bude mít podle zástupců českých nemocnic výrazný dopad na zdravotní péči.
Ředitelé menších i velkých zdravotních zařízení říkají, že výpadkem dalších miliard dojde ke snížení kvality zdravotní péče.
Strany se v úterý pozdě večer dohodly na tom, že pacienti nebudou platit 30 korun ani u lékaře, ani za recept. Navíc se podle slov předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky pravděpodobně opět nezavede poplatek za pobyt v nemocnici.
Tím podle propočtu přijde české zdravotnictví o zhruba 5,1 miliardy korun. A pro ty největší nemocnice půjde konkrétně o ztrátu desítek milionů.
"Pokud to dotáhnou, dojde ke snížení kvality zdravotní péče i její dostupnosti," řekl Aktuálně.cz ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. Podle něj může například dojít k odkládání těch operací, které nejsou akutní.
Nemocnice přijdou o desítky milionů
Obdobně mluví také šéfové největších zdravotnických zařízení v Česku. Plzeňská nemocnice by zrušením poplatků přišla o 30 milionů, pražská vinohradská nemocnice asi o 25 milionů.
"Dopad to bude mít určitě. Z toho nárůstu peněz pro zdravotnictví moc nezbude," prohlásila ředitelka fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová. Ta již navíc spočítala, že díky nové úhradové vyhlášce přijdou příští rok o 150 milionů korun.
Také šéf vinohradské nemocnice Marek Zeman počítá s tím, že se rušení poplatků do zdravotní péče promítne. "Ale snad to pacient nepocítí," konstatuje Zeman.
Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček, který je zároveň ředitel ostravské fakultní nemocnice, Aktuálně.cz řekl, že výpadek příjmů v podobě zrušení poplatků bude nutné kompenzovat například zvýšením plateb za státní pojištěnce.
Na poplatcích se vybere 5,3 miliardy
Tím již současná vláda premiéra Jiřího Rusnoka pro resort ministra zdravotnictví Martina Holcáta získala pro příští rok zhruba 4,7 miliardy korun.
"To, co jsme získali, se vynuluje," řekl Aktuálně.cz Holcát. Podle něj lékaři přijdou zrušením 30korunových poplatků ročně o 100 až 200 tisíc korun. Zhruba desetinu svých příjmů pak budou muset škrtnout léčebny dlouhodobě nemocných.
"Rezervy pro zdravotnictví vidím v rychlejších úsporách za léky," uvedl Němeček. Díky snížení DPH právě pro léky, jak rodící se trojkoalice plánuje, by mohl resort získat podle Holcáta asi jednu miliardu korun.
V Česku se v roce 2012 vybralo na poplatcích 5,34 miliardy korun. Za návštěvu u lékaře zaplatili pacienti 1,46 miliardy, za pobyt v nemocnici 1,9 miliardy, na pohotovosti asi 178 milionů a za recept 1,77 miliardy. Podle současného návrhu by měli lidé dál platit jen na pohotovosti.
"Ten efekt regulačních poplatků je hlavně takový, že doktoři nejsou zatíženi těmi pacienty, kteří nadužívají péči," prohlásil Holcát.
V praxi se ukázalo, že po zavedení plateb 30 korun u lékaře, klesl počet takových lidí o zhruba jednu třetinu. U nemocnic šlo o počet nižší. Stínový ministr ČSSD Svatopluk Němeček ale tvrdí, že se regulační efekt poplatků u lékaře rovnal nule.
Je dobře, že se zruší poplatky u lékaře? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.