Brno - Veřejný ochránce práv zjistil závažné porušení práv v zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek v Brně-Líšni.
Podle závěrečné zprávy vedení zařízení - společně se sociálními pracovníky - neoprávněně zakázalo a omezilo styk rodičů s dětmi.
Jde tak už o druhý případ porušení zákona v tomto zařízení. Letos ombudsman již Klokánek kritizoval kvůli zákazu návštěv u dětí z kauzy Kuřim.
Aktivní sociálka
Na začátku letošního února se na sociální pracovníky(OSPOD) v Brně-střed obrátila žena s prosbou, zda by jí nepomohli. Měla podezření, že její muž sexuálně zneužívá jedno z jejích čtyř dětí a potřebovala je dočasně někde umístit, než si najde vlastní bydlení.
Soud návrhu OSPODu vyhověl a děti na počátku března svěřil do Klokánku v Brně-Líšni. Týž měsíc ale policie zastavila trestní stíhání otce a matka podala žádost o vrácení dětí.
Místo toho jí však vedení Klokánku oznámilo, že se s dětmi může stýkat jen 2 hodiny čtyřikrát týdně. Otci pak následně (společně se sociálním odborem) zakázali návštěvy úplně.
"Klokánek i nadále zasílal OSPODu četné zprávy, v nichž uváděl, že děti měly být dle jejich názoru otcem fyzicky a psychicky týrány, a žádal, aby OSPOD na otce podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání svěřené osoby," uvádí se ve zprávě ombudsmana.
To také OSPOD na počátku května učinil a navrhl, aby byl zpracován znalecký posudek z oboru pedopsychologie.
I v tomto případě se však podezření neprokázalo a trestní stíhání bylo zastaveno. Obě instituce však dál kontakt otce s dětmi zakazovaly. Posléze jejich rozhodnutí posvětil soud, proti kterému se rodiče odvolali.
V tuto chvíli - po třičtvrtě roce - jsou zpět u rodičů pouze oba chlapci. Dívky dál zůstávají v Klokánku. Údajně domů nechtějí, Klokánek proto podal návrh, aby mohly zůstat v jejich zařízení.
Ombudsmanovy pochybnosti
Ombudsman však důvěryhodnost vedení Klokánka zpochybňuje. Poukazuje na to, že v krizovém centru, kam byly děti v počáteční době umístěny, pracovali zaměstnanci s celou rodinou.
"Ve vztazích nezjistili žádné problémy," uvádí se ve zprávě. "V Klokánku byly děti izolovány a nikdo ani s nimi, ani s celou rodinou odborně nepracoval."
Podle ombudsmana tato skutečnost "vzbuzuje vážné pochybnosti jak o objektivitě zpráv poskytovaných vedením Klokánku, tak o objektivitě rozhodování orgánu sociálně-právní ochrany dětí."
Překročené pravomoci
Nutně se nabízí paralela s kauzou Kuřim. Trýzněným chlapcům zakázalo vedení Klokánka se sociálními pracovníky vídat své příbuzné. Ombudsman i ministerstvo práce a sociálních věcí toto svévolné rozhodnutí kritizovali.
Přesto otec nemohl vidět své dva syny bezmála půl roku. Nyní je může vídat hodinu týdně, u ostatních příbuzných však zákaz, už posvěcený soudem, platí dál.
Stejně jako v kauze Kuřim, i v tomto případě ombudsman kritizuje postup jak Klokánku, tak sociálních pracovníků.
"Podle zjištění ombudsmana OSPOD se dopustil závažného překročení svých pravomocí, když opakovaně vydával rozhodnutí o omezení a zákazu styku dětí s matkou a otcem," uvádí se ve zprávě. "Tento případ ukazuje nedostatky v postupech i postojích pracovníků OSPOD."
Vzhledem k tomu, že vedení sociálních pracovníků neudělalo nic k nápravě stavu, vydal ombudsman speciální zprávu s konkrétními kroky, které musí k nápravě udělat.
"V současné době jsme dostali zprávu, že opatření byla akceptována," řekla Aktuálně.cz tisková mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková.
My nic
Sociální odbor Brno-střed však nechává rozhodnutí veřejného ochránce práv klidným a shazuje odpovědnost na Klokánek.
"My jsme nic nerozhodli, pouze jsme se zařízení vyjádřili ke styku," řekl Aktuálně.cz zástupce vedoucí Libor Beránek. "O tom, co pak udělali a jak se rozhodli, je jejich věc."
O tom, zda bude nějaký pracovník za překročení pravomocí sankcionován, nechtěl Beránek mluvit: "To nebudu komentovat."
Kritiku jednoznačně odmítá také vedoucí Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková, pod kterou Klokánky spadají. "Nedošlo k pochybení," říká. "Zamezit kontaktu s rodiči může ten, kdo má dítě v péči. Pokud se to rodiči nelíbí, může požádat soud o upravení styku."
Vodičková také Aktuálně.cz sdělila, že do měsíce podá žalobu na veřejného ochránce práv Otakara Motejla. "Bude to na ochranu dobré pověsti naší organizace," říká Vodičková. "Budeme to mít podložené rozborem Ústavu státu a práva."