Soud v kauze Kuřim uznal: Otec má právo vídat syny

Eliška Bártová Eliška Bártová
4. 12. 2007 17:30
Soudci vyhověli návrhu sociálky
Radek Coufal, otec Jakuba a Ondřeje
Radek Coufal, otec Jakuba a Ondřeje | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Půl roku nemohl Radek Coufal vídat své dva syny. V pátek soud rozhodl, že se Ondřej s Jakubem znovu setkají se svým otcem. Ten dnes dostal rozsudek do rukou.

Chlapci byli v květnu umístěni do ústavu Klokánek poté, co policie obvinila jejich matku z  týrání. Záhy na to vedení zařízení společně se sociálními pracovníky zakázalo u dětí návštěvy všech příbuzných.

Deník Aktuálně.cz už o víkendu informoval, že sociální pracovníci nyní změnili názor a sami podali žádost k soudu o obnovení kontaktu otce s dětmi. "Podali jsme k soudu žádost o úpravu styku," řekl Aktuálně.cz šéf sociálního odboru Brno-Židenice Milan Trávníček. "Tak, aby otci byly návštěvy umožněny."

Jednou týdně

K radikální změně postačilo sociálnímu odboru potvrzení od policie, že pan Coufal není v případě týrání dětí trestně stíhaný. Tedy to, co je zřejmé již několik měsíců.

Poté, co krajský soud Coufalovi zamítl jeho odvolání proti zákazu návštěv, se úřad chopil iniciativy a sám podal žádost k soudu. "Předběžně jsme se dohodli, že bych mohl kluky vídat jednou týdně," informoval Aktuálně.cz sám Radek Coufal. "Postupně by se ten čas měl prodlužovat."

Návštěvy by měly probíhat za asistence zaměstnanců Klokánka a psycholožky. "Přesné podmínky ještě dohodneme," říká Coufal. "Jsem ale hrozně rád, že došlo k tomuhle zlomu."

Pro tetu Gabrielu Pokornou a prarodiče chlapců však boj o kontakt s chlapci nekončí. Jim sociální pracovníci návštěvy umožnit nechtějí. Stejně tak stále běží soud o tom, komu budou děti svěřeny do trvalé péče. Usiluje o ně otec i prarodiče.

Soudkyně však ani po pěti měsících od zahájení líčení dosud neustanovila znalce. Rozhodnutí se tak děti do konce roku nedočkají a Vánoce stráví v ústavu.

Marný boj

O tom, že Ondřej s Jakubem nebudou vídat svého otce i prarodiče, rozhodlo vedení Klokánku společně se sociálními pracovníky - přestože k tomu neměli oprávnění. Jejich postup kritizoval ombudsman i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Ředitelka Klokánku a sociální pracovnice změnily názor. Trvalo jim to půl roku
Ředitelka Klokánku a sociální pracovnice změnily názor. Trvalo jim to půl roku | Foto: Ludvík Hradilek

Vedení zařízení argumentovalo různě. Nejprve tím, že chlapci musí podstoupit znalecké posuzování, posléze tvrdili, že jednají na doporučení policie, současně také uváděli, že návštěvy nedělají chlapcům dobře.

Návštěvy posléze zakázal i soud. Od té doby se rodina marně brání a domáhá kontaktu s chlapci, kteří prožívají těžké období izolováni od nejbližších.

Naposledy odvolání proti zákazu návštěv zamítl minulý měsíc krajský soud. V té době měl k dispozici ještě negativní stanovisko sociálního odboru.

S novým "pozitivním" postojem sociálky rozhodl městský soud tento pátek, verdikt však zveřejnil až v úterý.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy