Klaus se dnes dozví, zda má pravdu s euro-námitkami

Tomáš Fránek
25. 11. 2008 7:55
Ústavní soudci projednají reformní smlouvu Unie. Uvnitř : Infografika
Limuzína s prezidentskou zástavou před budovou Ústavního soudu. Václav Klaus tu naposledy byl slavit 15. výročí této instituce.
Limuzína s prezidentskou zástavou před budovou Ústavního soudu. Václav Klaus tu naposledy byl slavit 15. výročí této instituce. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nepřehlédněte -------------------------- * Ústavní soud začne smlouvu projednávat od 9:00 * Před soudem promluví i prezident Václav Klaus * Aktuálně.cz nabídne jednání v přímém přenosu

Brno - Ústavní soudci mají dnes vydat zásadní nález: Říci, zda je či není Lisabonská smlouva v rozporu s českou ústavou.

Česko je nyní jedinou ze zemí evropské sedmadvacítky, která se k dokumentu zřetelně nevyjádřila. O smlouvě, která má reformovat Evropskou unii, se dosud nijak nehlasovalo.

A není jisté, zda Evropa záhy odpověď uslyší.

Z informací, které se podařilo redakci Aktuálně.cz nashromáždit, vyplývá, že ústavní soudci své rozhodnutí dnes dost možná ani neřeknou. Ačkoli jim přijede argumenty předložit i prezident Václav Klaus, známý odpůrce Lisabonské smlouvy.

A to právě kvůli názorům, které během rozpravy o smlouvě zazní. Vystoupí nejen prezident, ale i senátoři, předkládat se budou expertní posudky. To může přinést některé překvapivé argumenty, které mohou rozhodování ústavních soudců ještě zviklat.

Vláda jinak než prezident

Podle informací deníku Aktuálně.cz se zatím většina ústavních soudců kloní spíše k názoru, že Lisabonská smlouva není v rozporu s ústavním pořádkem Česka, a je tak otevřena cesta k jejímu schválení.

To je ale v příkrém rozporu s názorem prezidenta. "Nejen těch 15 ústavních právníků, ale všech deset milionů občanů by mělo vědět, že jde o vážnou věc. Přijetí Lisabonské smlouvy znamená opravdu historicky fundamentální změnu postavení naší země," řekl Klaus už v sobotu.

Podle prezidenta smlouva výrazně narušuje svrchovanost země a významně mění charakter unie. V pondělí Klaus uvedl, že svoje ano připojí ke smlouvě pouze v případě, že se změní postoj Irska, které smlouvu neschválilo.

Naopak - vláda ve svém stanovisku ústavním soudcům napsala, že smlouva je v pořádku. "Vláda Lisabonskou smlouvu podepsala v přesvědčení, že je v celém svém rozsahu v souladu s ústavním pořádkem," píše se ve vyjádření ze Strakovy akademie.

Znovu sudetští Němci

Jaké argumenty mohou rozhodování ústavních soudců ještě ovlivnit?

Prezident Klaus, někteří senátoři nebo europoslanec Vladimír Železný uvedli, že smlouva může ovlivnit platnost takzvaných Benešových dekretů.

Ústavní právník Václav Pavlíček soudí, že Charta jako součást Lisabonské smlouvy sice nemůže zpětně revidovat Benešovy dekrety, že však s ohledem na nově posílený princip rovnosti občanů EU zakládá nebezpečí restituce zabaveného majetku sudetských Němců.

Právě argumenty o nebezpečí prolomení Benešových dekretů pro sudetské Němce mohou být podle informací deníku Aktuálně.cz jedním z bodů, na které se odpůrci smlouvy zaměří. A měli by zaznít i některé posudky, které si nechali odpůrci smlouvy vypracovat.

Protest přímo na ulici

Jednání ústavních soudců o smlouvě navíc bude mít několik nej.

Bude to asi historicky nejsledovanější jednání Ústavního soudu v zahraničí. O mezinárodních smlouvách navíc rozhodují soudci jenom výjimečně.

A prezidenta Klause a další odpůrce smlouvy netradičně podpoří i demonstranti před budovou soudu.

Předseda ÚS Pavel Rychetský
Předseda ÚS Pavel Rychetský | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Svůj nesouhlas s dokumentem, který podle nich ohrozí suverenitu země, chtějí vyjádřit i přes zákaz demonstrací a shromáždění v okruhu 100 metrů kolem soudu. Nesouhlas chtějí vyjádřit členové nacionalistické Národní strany, krajně pravicového hnutí Právo a Spravedlnost a iniciativy D.O.S.T.

Česko je jedinou zemí, kde o smlouvě zatím nehlasoval parlament ani veřejnost.

Jako poslední zatím lisabonskou smlouvu schválil před několika dny švédský parlament a jako jediní ji odmítli Irové v červnovém referendu.

Německo a Polsko čeká ještě na podpis prezidenta. Polská hlava státu potvrzení smlouvy již přislíbila, německý prezident otálí s podpisem kvůli rozhodování tamních ústavních soudců.

Projděte si podrobnou infografiku.

 

Právě se děje

Další zprávy