Klaus o stěhování z Hradu: Nemám už tam ani jednu knihu

ČTK ČTK
5. 3. 2013 15:00
Vždycky si sbalím dva kufry, dvě tašky, strčím to do auta a postupně to odvážím, vysvětlil
Václav Klaus při úterní prezentaci své nové knihy.
Václav Klaus při úterní prezentaci své nové knihy. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Prezident Václav Klaus už v zásadě dokončil stěhování z prostor Pražského hradu i Lumbeho vily na pražské Brusnici, kterou jako hlava státu obývá.

Klaus po deseti letech končí jako prezident ve čtvrtek, v pátek skládá přísahu jeho nástupce Miloš Zeman.

"Kdybyste byli tady v mé prezidentské místnosti, tak byste zjistili, že už tam ani jedna kniha není," poznamenal Klaus.

Podotkl také, že není člověkem, který by si "pozval stěhováky" a během dvou hodin všechny své věci odvezl. "Já jsem spíš takový, který si vždycky sbalí dva kufry, dvě tašky, strčí to do auta a postupně to odváží," vysvětlil.

Někteří mu prý říkají, že podobný způsob není racionální, prezidentovi ale vyhovuje. "Umožňuje, aby to bylo plynulé, a nikoliv takový jednorázový úder," řekl Klaus.

Drtivá většina věcí, které z Hradu plánoval odstěhovat, je už podle Klause v sídle jeho nového institutu v zámečku na pražské Hanspaulce.

"Už mám stůl, židli, už si tam mohu sednout, mám tam knihovnu," vypočítal prezident.

O svém stěhování vyprávěl na tiskové konferenci k příležitosti vydání své nové knihy Rok desátý. Ta shrnuje prezidentův poslední rok působení ve funkci. Dotazy se ale točily především kolem žaloby senátorů, kteří Klause obvinili z velezrady.

"Nechci přilévat olej do ohně, nechci se pokusit o ještě silnější výroky. Jsem spíše smutný z toho, kam mohla naše politika klesnout. Včerejší rozhodnutí je poslední kapkou v hrnci, který začíná přetékat," reagoval Klaus na žalobu.

Zároveň naznačil, že senátorům nejde o jeho konkrétní kroky, ale že jde o záměrný politický boj.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy