Washington - "Putin za dění na Ukrajině nemůže. Na vině jsou soudruzi ze západní Evropy a Spojených států." Přesně těmito slovy si bývalý prezident Václav Klaus vykoledoval "vyhazov" z prestižního Cato institutu ve Washingtonu. Od září ve společnosti skončil.
Informoval o tom americký deník The Daily Beast s odvoláním na dva různé zdroje, které si ale kvůli citlivosti tématu nepřály vystoupit z anonymity.
Podle zdrojů institut na začátku září spolupráci s Klausem "tiše ukončil". Důvodem je právě podpora ruského prezidenta Putina. Podle zdrojů ale vadí i Klausovy nepřátelské postoje vůči homosexuálům a sympatie k evropským pravicovým extremistům.
"Někdejší český prezident, kdysi miláček libertariánů, rychle ztrácí přátele. Důvod? Jeho obrana Putina,“ píše hned v úvodu článku server.
Ještě nedávno byl přitom Klaus v Cato Institute častým hostem. Jeho členy přitahoval svými postoji k ekonomice, Evropské unii i ke globálnímu oteplování. Nyní už ale není ve vlivném think tanku vítán.
Khristine Brookes, viceprezidentka institutu, která zodpovídá za komunikaci s veřejností, odmítla informace komentovat.
Karolina Králová ze sekretariátu Institutu Václava Klause ale informaci podle serveru nepopřela. Z ukončení spolupráce ale viní Andreje Ilarionova z Cato - český exprezident s ním měl údajně velké rozepře. Ilarionov býval Putinovým poradcem a nyní patří k jeho největším kritikům.
"Mezi prezidentem Klausem a samotným Cato Institute nebylo v minulosti nejmenší rozepře. Prezident tam byl naopak opakovaně zván k zásadním projevům," uvedla Králová pro The Daily Beast.
Klaus má s vyhazovy bohaté zkušenosti
"Je tu pouze spor mezi někdejším dlouholetým spolupracovníkem prezidenta Putina, panem Ilarionovem, který byl z Kremlu propuštěn a který má odlišné názory na situaci na Ukrajině než prezident Klaus. Nic víc," dodala Králová. Sám Ilarionov se k případu nechtěl vyjádřit.
Václav Klaus podle ní zkrátka "nepřijímá zjednodušenou a zavádějící interpretaci situace na Ukrajině". S vyhazovy kvůli odlišným názorům prý má ale bohaté zkušenosti z éry komunismu. "Jen ho překvapuje, že se stejný postup používá i v současné, politicky korektní Americe,“ uzavřela Králová.
Václav Klaus se stal spolupracovníkem amerického institutu Cato začátkem loňského března, když končil ve funkci hlavy státu. Měl tam vést akci nazvanou Evropská krize pokračuje: žádné řešení v dohledu.
Společnost Cato sídlí ve Washingtonu a zabývá se otázkami svobodného trhu, svobody a hospodářské politiky.
Myšlenkový trust byl založen Murrayem Rothbardem, Edem Cranem a Charlesem Kochem pod názvem Nadace Charlese Kocha v roce 1974. O dva roky později se přejmenovala na "Cato Institute".
Peníze získává od svých zakladatelů a dalších nadací a institucí. V roce 2011 institut působil s rozpočtem 23,6 milionu dolarů (asi 453 milionů korun).
Když exprezidenta Cato Institut přijímal, jeho šéf John Allison uvedl jako důvod toto: "Václav Klaus dokázal, že neochvějná víra ve volný trh spolu se silnými vůdcovskými rysy může vymanit některou ze zemí z okovů komunismu."