Klaus bude spolupracovníkem amerického Institutu Cato

ČTK ČTK
1. 3. 2013 14:23
V institutu povede akci Evropská krize pokračuje: žádné řešení v dohledu
Prezident Václav Klaus se 7. března stane významným spolupracovníkem amerického Institutu Cato.
Prezident Václav Klaus se 7. března stane významným spolupracovníkem amerického Institutu Cato. | Foto: Ludvík Hradilek

Washington - Prezident Václav Klaus se 7. března, kdy končí ve funkci hlavy státu, stane významným spolupracovníkem amerického Institutu Cato.

Společnost sídlící ve Washingtonu to upřesnila na svých internetových stránkách. Hrad v lednu oznámil, že Klaus se stane spolupracovníkem institutu od března.

Klaus bude v institutu 11. března vést akci nazvanou Evropská krize pokračuje: žádné řešení v dohledu, sdělil také web institutu.

Institut Cato se zabývá otázkami svobodného trhu, svobody a hospodářské politiky.

Myšlenkový trust byl založen Murrayem Rothbardem, Edem Cranem a Charlesem Kochem pod názvem Nadace Charlese Kocha v roce 1974. O dva roky později se přejmenovala na ´Cato Institute´.

Finance získává od svých zakladatelů a dalších nadací a institucí. V roce 2011 institut působil s rozpočtem 23,6 milionu dolarů (asi 453 milionů korun).

Václav Klaus podle šéfa institutu Johna Allisona dokázal, že neochvějná víra ve volný trh spolu se silnými vůdcovskými rysy může vymanit některou ze zemí z okovů komunismu.

"Těšíme se na úzkou spolupráci s tímto mistrem svobody," řekl Allison na webu institutu. Český prezident podle webu písemně ujistil institut, že spoluprací s ním je "skutečně poctěn".

Klaus se v minulosti několikrát zúčastnil konferencí pořádaných tímto konzervativním myšlenkovým trustem, poprvé v roce 1992 ještě jako ministr financí.

Poté například v roce 2009 ve Washingtonu promluvil na konferenci institutu věnované 20. výročí pádu komunismu ve střední a východní Evropě.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy