Ke sledování nedošlo, řekl Nečas. Z obvinění strach nemá

Radek Nohl Radek Nohl
15. 4. 2015 13:19
Bývalý premiér Petr Nečas vypovídal v kauze své současné manželky Jany Nečasové. Podle žalobce se ji snažil vyvinit.
Petr Nečas u soudu.
Petr Nečas u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý premiér Petr Nečas tři hodiny za zavřenými dveřmi vypovídal v kauze své současné manželky Jany Nečasové. Poté, co místnost opustil, novinářům řekl, že žádné sledování jeho tehdejší ženy Radky Nečasové neprobíhalo.

Prohlásil také, že nemá strach z toho, že by ho mohla policie za jeho výpověď obvinit. "Já jsem vypovídal pravdu. K žádné nezákonné činnosti podle mého přesvědčení nedošlo, tudíž nemohu být stíhaný já ani další obžalovaní," prohlásil Nečas.

Podle žalobců ale chtěl bývalý premiér svojí vypovědí jen pomoct manželce Janě Nečasové. Té hrozí až pět roků vězení. "To je způsob jeho obhajoby," reagoval Nečas na slova státního zástupce.

Na čem stála vaše výpověď?

Já nemohu příliš mluvit, zasedání bylo uzavřené. Nicméně já jsem vypovídal pravdu a nic než pravdu. A tím pádem mohu zopakovat to, co říkám od roku 2013, že podle mého přesvědčení k žádné nezákonné činnosti nedošlo.

Podle státního zástupce jste se snažil vyvinit svoji manželku.

To je způsob jeho obhajoby.

Kontaktoval jste tedy vedení Vojenského zpravodajství, aby Radku Nečasovou sledovalo?

Touto otázkou mě vedete ke spáchání trestného činu a chcete zřejmě udělat radost panu Ištvanovi (olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan - pozn. red.) a panu Šlachtovi (ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu - pozn. red.). Na to vám neskočím.

Neobáváte se toho, že byste mohl být za svoji výpověď stíhaný?

Já jsem vypovídal pravdu. K žádné nezákonné činnosti podle mého přesvědčení nedošlo, tudíž nemohu být stíhaný já ani další obžalovaní.

Jak jste vnímal atmosféru? Jak se chovali například státní zástupci?

Atmosféra byla normální. Já jsem z politiky zvyklý na různé atmosféry. Se mnou to ani nehnulo.

Na podzim roku 2012 jste věděl o tom, že probíhá sledování Radky Nečasové?

Nevím, jak jste přišel na to, že probíhalo nějaké sledování. Žádné sledování neprobíhalo.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy