Ke sledování nedošlo, řekl Nečas. Z obvinění strach nemá

Radek Nohl Radek Nohl
15. 4. 2015 13:19
Bývalý premiér Petr Nečas vypovídal v kauze své současné manželky Jany Nečasové. Podle žalobce se ji snažil vyvinit.
Petr Nečas u soudu.
Petr Nečas u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý premiér Petr Nečas tři hodiny za zavřenými dveřmi vypovídal v kauze své současné manželky Jany Nečasové. Poté, co místnost opustil, novinářům řekl, že žádné sledování jeho tehdejší ženy Radky Nečasové neprobíhalo.

Prohlásil také, že nemá strach z toho, že by ho mohla policie za jeho výpověď obvinit. "Já jsem vypovídal pravdu. K žádné nezákonné činnosti podle mého přesvědčení nedošlo, tudíž nemohu být stíhaný já ani další obžalovaní," prohlásil Nečas.

Podle žalobců ale chtěl bývalý premiér svojí vypovědí jen pomoct manželce Janě Nečasové. Té hrozí až pět roků vězení. "To je způsob jeho obhajoby," reagoval Nečas na slova státního zástupce.

Na čem stála vaše výpověď?

Já nemohu příliš mluvit, zasedání bylo uzavřené. Nicméně já jsem vypovídal pravdu a nic než pravdu. A tím pádem mohu zopakovat to, co říkám od roku 2013, že podle mého přesvědčení k žádné nezákonné činnosti nedošlo.

Podle státního zástupce jste se snažil vyvinit svoji manželku.

To je způsob jeho obhajoby.

Kontaktoval jste tedy vedení Vojenského zpravodajství, aby Radku Nečasovou sledovalo?

Touto otázkou mě vedete ke spáchání trestného činu a chcete zřejmě udělat radost panu Ištvanovi (olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan - pozn. red.) a panu Šlachtovi (ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu - pozn. red.). Na to vám neskočím.

Neobáváte se toho, že byste mohl být za svoji výpověď stíhaný?

Já jsem vypovídal pravdu. K žádné nezákonné činnosti podle mého přesvědčení nedošlo, tudíž nemohu být stíhaný já ani další obžalovaní.

Jak jste vnímal atmosféru? Jak se chovali například státní zástupci?

Atmosféra byla normální. Já jsem z politiky zvyklý na různé atmosféry. Se mnou to ani nehnulo.

Na podzim roku 2012 jste věděl o tom, že probíhá sledování Radky Nečasové?

Nevím, jak jste přišel na to, že probíhalo nějaké sledování. Žádné sledování neprobíhalo.  

 

Právě se děje

před 22 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy