Ke sledování nedošlo, řekl Nečas. Z obvinění strach nemá

Radek Nohl Radek Nohl
15. 4. 2015 13:19
Bývalý premiér Petr Nečas vypovídal v kauze své současné manželky Jany Nečasové. Podle žalobce se ji snažil vyvinit.
Petr Nečas u soudu.
Petr Nečas u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý premiér Petr Nečas tři hodiny za zavřenými dveřmi vypovídal v kauze své současné manželky Jany Nečasové. Poté, co místnost opustil, novinářům řekl, že žádné sledování jeho tehdejší ženy Radky Nečasové neprobíhalo.

Prohlásil také, že nemá strach z toho, že by ho mohla policie za jeho výpověď obvinit. "Já jsem vypovídal pravdu. K žádné nezákonné činnosti podle mého přesvědčení nedošlo, tudíž nemohu být stíhaný já ani další obžalovaní," prohlásil Nečas.

Podle žalobců ale chtěl bývalý premiér svojí vypovědí jen pomoct manželce Janě Nečasové. Té hrozí až pět roků vězení. "To je způsob jeho obhajoby," reagoval Nečas na slova státního zástupce.

Na čem stála vaše výpověď?

Já nemohu příliš mluvit, zasedání bylo uzavřené. Nicméně já jsem vypovídal pravdu a nic než pravdu. A tím pádem mohu zopakovat to, co říkám od roku 2013, že podle mého přesvědčení k žádné nezákonné činnosti nedošlo.

Podle státního zástupce jste se snažil vyvinit svoji manželku.

To je způsob jeho obhajoby.

Kontaktoval jste tedy vedení Vojenského zpravodajství, aby Radku Nečasovou sledovalo?

Touto otázkou mě vedete ke spáchání trestného činu a chcete zřejmě udělat radost panu Ištvanovi (olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan - pozn. red.) a panu Šlachtovi (ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu - pozn. red.). Na to vám neskočím.

Neobáváte se toho, že byste mohl být za svoji výpověď stíhaný?

Já jsem vypovídal pravdu. K žádné nezákonné činnosti podle mého přesvědčení nedošlo, tudíž nemohu být stíhaný já ani další obžalovaní.

Jak jste vnímal atmosféru? Jak se chovali například státní zástupci?

Atmosféra byla normální. Já jsem z politiky zvyklý na různé atmosféry. Se mnou to ani nehnulo.

Na podzim roku 2012 jste věděl o tom, že probíhá sledování Radky Nečasové?

Nevím, jak jste přišel na to, že probíhalo nějaké sledování. Žádné sledování neprobíhalo.  

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy