Ke sledování nedošlo, řekl Nečas. Z obvinění strach nemá

Radek Nohl Radek Nohl
15. 4. 2015 13:19
Bývalý premiér Petr Nečas vypovídal v kauze své současné manželky Jany Nečasové. Podle žalobce se ji snažil vyvinit.
Petr Nečas u soudu.
Petr Nečas u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý premiér Petr Nečas tři hodiny za zavřenými dveřmi vypovídal v kauze své současné manželky Jany Nečasové. Poté, co místnost opustil, novinářům řekl, že žádné sledování jeho tehdejší ženy Radky Nečasové neprobíhalo.

Prohlásil také, že nemá strach z toho, že by ho mohla policie za jeho výpověď obvinit. "Já jsem vypovídal pravdu. K žádné nezákonné činnosti podle mého přesvědčení nedošlo, tudíž nemohu být stíhaný já ani další obžalovaní," prohlásil Nečas.

Podle žalobců ale chtěl bývalý premiér svojí vypovědí jen pomoct manželce Janě Nečasové. Té hrozí až pět roků vězení. "To je způsob jeho obhajoby," reagoval Nečas na slova státního zástupce.

Na čem stála vaše výpověď?

Já nemohu příliš mluvit, zasedání bylo uzavřené. Nicméně já jsem vypovídal pravdu a nic než pravdu. A tím pádem mohu zopakovat to, co říkám od roku 2013, že podle mého přesvědčení k žádné nezákonné činnosti nedošlo.

Podle státního zástupce jste se snažil vyvinit svoji manželku.

To je způsob jeho obhajoby.

Kontaktoval jste tedy vedení Vojenského zpravodajství, aby Radku Nečasovou sledovalo?

Touto otázkou mě vedete ke spáchání trestného činu a chcete zřejmě udělat radost panu Ištvanovi (olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan - pozn. red.) a panu Šlachtovi (ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu - pozn. red.). Na to vám neskočím.

Neobáváte se toho, že byste mohl být za svoji výpověď stíhaný?

Já jsem vypovídal pravdu. K žádné nezákonné činnosti podle mého přesvědčení nedošlo, tudíž nemohu být stíhaný já ani další obžalovaní.

Jak jste vnímal atmosféru? Jak se chovali například státní zástupci?

Atmosféra byla normální. Já jsem z politiky zvyklý na různé atmosféry. Se mnou to ani nehnulo.

Na podzim roku 2012 jste věděl o tom, že probíhá sledování Radky Nečasové?

Nevím, jak jste přišel na to, že probíhalo nějaké sledování. Žádné sledování neprobíhalo.  

 

Právě se děje

před 45 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy