Policie obvinila Janu Nečasovou. Nezdanila dary za miliony

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 2. 4. 2015 9:39
Nenechala vyměřit daň za dary v hodnotě téměř deseti milionů, čímž stát připravila o darovací daň 705 925 korun, píše Právo.
Jana Nečasová-Nagyová
Jana Nečasová-Nagyová | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaJana Nečasová (dříve Nagyová) čelí další kauze. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zahájilo v polovině března trestní stíhání za krácení daně.

Podle středečního vydání deníku Právo si nenechala vyměřit a nezaplatila darovací daň nejméně ve 29 případech. Cena darů měla být 9 682 886 korun, vyplývá z obvinění, které má Právo k dispozici.

Nečasová tím měla stát připravit o darovací daň ve výši 705 925 korun. Hrozí jí za to buď dva až osm let, nebo dokonce až deset let vězení.

Nečasová byla obviněna po šetření, jež trvalo asi rok a půl. Mezi dary, za které údajně nezaplatila darovací daň, patří šperky, luxusní kabelky nebo oblečení a toaletní potřeby.

Nečasová měla podle obvinění přijmout jako dar i luxusní perlový náhrdelník Cartier, jehož cena překračuje 1 120 000 korun.

Kožich od Diora

Právo píše, že mezi dárce patří vlivné osoby české politiky i byznysu. Například bývalý ředitel Pozemkového úřadu Petr Šťovíček, exministr Tomáš Chalupa, podnikatel Daniel Křetínský nebo ředitel energetického gigantu ČEZ Daniel Beneš.

Ten měl Nečasové věnovat dary, jejichž cena se pohybuje od 4800 až do 143 tisíc korun. "Osobní dárky k Vánocům či narozeninám jsou sice adekvátní mému příjmu, rozhodně se ale nepohybují ve finančních řádech, jež se opakovaně objevují v tisku. Zatímco v minulosti se tyto účelové spekulace týkaly šperků, dnes má jít o oděvy," řekl Právu Beneš.

Ve spisu jsou jako důkazní materiál použity odkazy na údajné ústní darovací smlouvy, skutečnosti zjištěné při domovních prohlídkách, prohlídkách kancelářských sejfů a také odposlechy Jany Nagyové. Vyšetřovatelé se opírají i o svědecké výpovědi prodavače v pražské značkové prodejně Cartier.

Nečasovou měl v roce 2012 obdarovat kožichem od firmy Dior i advokát Karel Muzikář. "Není to pravda. Konají v tom orgány činné v trestním řízení a více se k tomu nebudu vyjadřovat," sdělil.

Jana Nečasová je vyšetřována i v jiné věci. Je obžalována v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, kterou nyní řeší soud.

Obžaloba tvrdí, že Nečasová zařídila na podzim roku 2012 sledování tehdejší manželky expremiéra Nečase Radky. Poté ještě údajně nechala sledovat některé pracovníky Úřadu vlády. Na akcích se podle státního zastupitelství podílela rozvědka a soukromá detektivní firma.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy