Praha - Po téměř dvou letech průtahů se soud začal zabývat kauzou kdysi nejvlivnější ženy tuzemského byznysu - manažerky státní konsolidační agentury Radky Kafkové.
Kafková byla obžalovaná už na počátku roku 2008 kvůli podezření, že za úplatek zmanipulovala prodej pohledávky z portfolia České konsolidační agentury (ČKA). Jde o první případ svého druhu: všechna ostatní podezření vůči postupu úředníků agentury vždy skončila ve ztracenu.
Z informací, které deník Aktuálně.cz nashromáždil, vyplývá, že samotný proces by mohl začít do konce roku.
Doposud se kauza Kafkové neúměrně vlekla: dostal ji na stůl soudce, který byl zavalený prací a nestíhal. Jeden z advokátů následně podal v kauze stížnost k Ústavnímu soudu a čekalo se na verdikt. Teprve letos v létě případ převzal nový soudce a začal hned jednat.
"Uložil jsem ještě policii, aby mi neprodleně předložila jakési analýzy odposlechů, které se týkají případu. Následně rozhodnu o případném vypsání hlavního líčení," potvrdil soudce Roman Podlešák, který má případ na starost.
Vitamíny pro Beátu
Právě odposlechnuté hovory, které nyní policie na žádost soudu selektuje, jsou trumfem obžaloby. Policie i státní zástupce mají za to, že jednoznačně prokazují vinu Kafkové a tří dalších lidí, kteří jsou do kauzy zapleteni. Kromě toho se opírají i o zmapovaný tok peněz, které byly použity jako údajný úplatek.
"Ty odposlechy jsou zcela jednoznačné, byť jako vždy v takových případech mezi sebou mluví v šifrách. Úplatkům říkají vitamíny pro Beátu, což je pes paní Kafkové," uvedl již dříve zdroj detailně obeznámený s odposlechy.
Těsně před předáním úplatku policie zachytila hovor, v němž zaznělo, že "recept už je připravený".
V dalším hovoru pak jeden z obviněných, podnikatel Josef Tykva, udělal zásadní chybu: dalšímu z aktérů oznámil, že už Kafková dostala 1,5 milionu. Policie pak následně nalezla při domovní prohlídce v autě manažerčina přítele 400 tisíc korun. Zbytek peněz nikdy nenašla.
Kafková vinu odmítá
Radka Kafková - mimochodem ve své době nejlépe placená státní úředníce - čelí podezření, že zmanipulovala prodej pohledávky za společností Cetus, kterou konsolidační agentura prodala virtuální firmě Arrowrise. Policie je přesvědčena, že si za to vzala minimálně oněch zmiňovaných 400 tisíc.
Souvislosti
- V prostřed léta se rozhořel jeden z největších korupčních skandálů poslední doby. Manažerka z ČKA podle policie brala úplatky.
Spolu s Kafkovou jsou obviněni další tři muži, které úřady označily jako prostředníky v celé kauze. Jeden z nich - podnikatel Tykva - v minulosti rovněž pracoval v ČKA.
Sama Kafková trvá na tom, že žádný prodej nezmanipulovala a úplatek nepřevzala.
Ve svém jediném stanovisku k případu, které poskytla po svém zatčení Aktuálně.cz, uvedla: "Prodej pohledávky za Cetusem byl zcela standardní, vyjadřovala se k němu dozorčí rada a fungovaly tam všechny kontrolní mechanismy. Vyhodnocení nabídek jsem se vůbec nezúčastnila a fakticky jsem nebyla zapojena do rozhodovacího procesu. Nic jsem neovlivňovala a žádný úplatek nepřijala."
Zjistí soud, kdo uplácel?
Právě během soudního líčení by přitom mohlo vyjít najevo, kdo vlastně v celém příběhu uplácel. Tato otázka zůstala během vyšetřování bez odpovědi, ačkoli kriminalisté detailně zmapovali tok peněz mezi aktéry kauzy.
Celkem byly ve hře tři miliony korun. Jeden z obviněných Pavel Hrách je předal dalšímu podnikateli Josefu Lopatovi, ten je převedl na účty Josefa Tykvy. A z jeho konta miliony zamířily na účty jeho dětí a část si podle policie převzala Kafková.
Důkazy proti konkrétním osobám, které peníze poskytly, aby získaly pohledávku za Cetusem, ale úřady zatím nemají. Podnikatel Hrách - první v řetězci - nikdy neprozradil, kdo mu je předal a z účtu to vyčíst nešlo.