Kdo tě týral? Děti budou u výslechu obklopené hračkami

Martina Machová Martina Machová
7. 10. 2008 18:05
Policisté mají novou metodu, jak odhalit týrání dětí
Na panenkách Jája a Pája děti ukazují, jak a kdo jim ublížil
Na panenkách Jája a Pája děti ukazují, jak a kdo jim ublížil | Foto: Martina Machová

Liberec - Nejprve byl výslech na obvodní oddělení. A tam dítě plné strachu mělo vyprávět "tajemství" cizímu pánovi klapajícímu do psacího stroje.

A pak znovu. Jiný neznámý pán v jiné místnosti, kde je zase jen počítač, stůl a židle. A chce všechno zopakovat. Může jich být víc. A opět nakonec před pánem, který sedí za jakýmsi podivným vyvýšeným stolem.

Tak dosud vypadala běžná pouť i těch nejmenších obětí trestných činů. Jsou to děti, které musely snášet bití a týrání nebo zažily sexuální obtěžování či dokonce znásilnění. A to dokonce od svých blízkých, ke kterým měly důvěru.

Nyní pro ně v Liberci kriminalisté zřídili speciální místnost. Autíčka, panenky, barevné polštáře, obrázkový koberec ukazují spíš než na vyšetřovnu na útulný pokojíček.

Navíc jsou jen kamery skryté za květinami a citlivý mikrofon schovaný za trubkami radiátorů.

Šéf liberecké krajské kriminálky Stanislav Briestenský ukazuje, jak je výslech zaznamenáván
Šéf liberecké krajské kriminálky Stanislav Briestenský ukazuje, jak je výslech zaznamenáván | Foto: Martina Machová

Stresující pouť mezi obvodním oddělením policie, vyšetřovateli se státním zástupcem, obhájci, soudními znalci a nakonec soudem odpadá. Jako důkaz stačí jeden záznam z výslechu v této místnosti.

Výslech se mění ve hru

"S dítětem pracuje jen jeden člověk. Vše se nahrává. Ostatní, kteří musí být ze zákona výslechu přítomní jsou ve vedlejší místnosti. Pokud se také chtějí na něco zeptat, napíšou svůj dotaz na počítači, vyšetřovatel si ho přečte na svém notebooku, a otázku zakomponuje do rozhovoru s dítětem" popsal nové postupy šéf liberecké krajské kriminálky Stanislav Briestenský.

S výslechem pomáhají i hadrové panenky Jája a Pája. Oproti běžným jsou speciálně uzpůsobeny pro vyšetřování mravních deliktů. Jejich tělíčka totiž nepostrádají zjednodušené anatomické znaky charakteristické pro muže a ženu.

"Malé děti neznají terminologii a často neví, jak popsat to co se jim stalo. Na panenkách to mohou ukázat," vysvětlil Briestenský.

V Liberci jich mají hned několik, takže z ní dokáží sestavit celou rodinu včetně prarodičů. "Dítě pojmenuje osoby a může celou událost přehrát," uvedl kriminalista.

Pokojíček, který nahradí běžné policejní vyšetřovny vítají i odborníci.

Mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová představuje výslechovou místnost
Mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová představuje výslechovou místnost | Foto: Martina Machová

"Pro děti je stresující už jen to, že musí na událost vzpomínat. A ještě se k tomu se to musí několikrát opakovat. Jakákoli technická pomůcka, která nápor na dítě sníží, je vítaná," konstatovala Eva Mašková z probační a mediační služby, jež se specializuje na následnou péči o aktéry trestných činů.

Větší ohleduplnosti se dočkají i ženy

Kromě dětí budou kriminalisté využívat místnost i pro výslechy týraných a znásilněných žen. Intimní prostředí má pomoci odbourat stud a předejít traumatizujícímu opakovanému výslechu před větším množstvím lidí.

Liberecká speciální výslechová místnost je na severu Čech teprve druhou a zřejmě na delší dobu poslední. Další již několik měsíců funguje Mostě. V celé České republice jich ministerstvo vnitra plánuje třináct a policejním ředitelství pomáhá dotacemi. Liberci přispělo částkou 125 tisíc korun, 80 tisíc přidalo samo město.

 

Právě se děje

Další zprávy