Kdo rozhodne o hale pro Sáblíkovou? Obec napadla prodej

Michal Štůsek Michal Štůsek
18. 11. 2010 18:15
Kupní smlouvu musí potvrdit Petr Němec, pokud ne, zůstanou akcie obci
Takto by měl vypadat rychlobruslařský stadion ve Velkém Oseku
Takto by měl vypadat rychlobruslařský stadion ve Velkém Oseku | Foto: Velkoosecká sportovní, a.s.

Velký Osek - Nové zastupitelstvo obce Velký Osek nesouhlasí s prodejem akcií Velkoosecké sportovní, která spravovala projekt na výstavbu rychlobruslařské haly.

Nevoli s rozhodnutím, které inicioval dřívější starosta Jiří Otta projevilo vedení města v pondělním usnesení.

"Tímto krokem jsme dali najevo, že s rozhodnutím dřívějšího zastupitelstva nesouhlasíme," potvrdil Aktuálně.cz nový starosta obce Pavel Drahovzal.

"Jedním z důvodů je i střet zájmů, který celý prodej provází," dodává. Bývalý starosta Jiří Otta je totiž zároveň místopředsedou občanského sdružení Český svaz rychlobruslařů, které 17 akcií v ceně jednoho milionu za kus od obce pravděpodobně odkoupí.

Nové vedení by projekt pohřbilo

"Budoucí vedení obce nebylo zárukou pokračování ve stavbě. Celou akci by pohřbili," vysvětluje Otta, proč se rozhodl akcie převést.

Transakci může ještě zrušit předseda sdružení Petr Novák. Trenér Martiny Sáblíkové totiž musí smlouvu z 12. října stvrdit podpisem.

"Smlouvu panu Novákovi odvezl Jiří Otta do Německa. Jestli ji podepsal dosud nevím," uvedl současný starosta. Právě proto se nově zvolené vedení rozhodlo usnesení schválit a dát tak najevo svůj oficiální nesouhlas s transakcí.

"Pan Novák o usnesení zastupitelstva zatím neví," vysvětluje Jiří Otta. Sám se však obává, že by tento krok mohl vést ke zrušení smlouvy. "Nyní je v Berlíně, kde se věnuje závodům," dodává Otta s tím, že Petr Novák o smlouvě rozhodne pravděpodobně až po svém návratu do země, který je naplánovaný na 29. listopadu.

Budoucnost je nejistá

Může se tak nakonec stát, že akcie Velkoosecké sportovní zůstanou obci a ta se bude muset rozhodnout, co dále s projektem, jehož přípravy stály již miliony korun. "Pokud projekt nepodpoří stát, nemá smysl ve snaze pokračovat," nastínil možný scénář Pavel Drahovzal.

Jiří Otta naopak stále doufá, že k odkoupení akcií dojde. Občanské sdružení Český svaz rychlobruslařů má v takovém případě povinnost zaplatit jeden milion korun do měsíce od podpisu smlouvy a zbylých 16 milionů korun do konce června 2011.

Prohlédněte si, jak by měla hala vypadat

A kde získá sdružení na akcie peníze? "Na první milion se složíme. O zbytek požádáme banku v podobě půjčky," vysvětluje Jiří Otta.

Z čeho zaplatí Český svaz rychlobruslařů potřebných 1,5 miliardy korun na stavbu haly, zatím konkrétní plán nemá. "Fanoušci rychlobruslení musí vytvořit tlak na vládu," uvádí svoji představu. Pokud tento postup k ničemu nepovede, založí sdružení veřejnou sbírku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy