Boj o halu pro Sáblíkovou nekončí. Pozemky koupil svaz

Michal Štůsek Michal Štůsek
13. 10. 2010 13:00
Obec se rozhodla prodat svazu svoji společnost Velkoosecká sportovní za 17 milionů korun
Takto by měl vypadat rychlobruslařský stadion ve Velkém Oseku
Takto by měl vypadat rychlobruslařský stadion ve Velkém Oseku | Foto: Aktuálně.cz

Velký Osek - Příběh rychlobruslařské haly ve Velkém Oseku pokračuje.

Poté, co místní starosta Jiří Otta po třech letech nezískal dlouho slibovaného investora, rozhodlo se vzít celou věc do svých rukou občanské sdružení Český svaz rychlobruslařů. To od obce odkoupí akcie Velkoosecké sportovní, která se o celý projekt dosud starala.

Zastupitelé obce Velký Osek o tom rozhodli na úterním jednání, tedy tři dny před komunálními volbami. Cena, za kterou svaz akciovou společnost koupí, je 17 milionů korun. Takový je totiž základní kapitál Velkoosecké sportovní.

"Je to riziková akce, realizace sice musí podle smlouvy začít do pěti let, ale není daný její konec," sdělil Aktuálně.cz člen zastupitelstva Pavel Drahovzal.

Podle něj bude svaz vlastnit pozemky, na kterých má hala stát, ale pro stavbu je potřeba najít investora. Konkrétní jméno ale na jednání nepadlo.

Vyhlídky projektu, který si především kladl za cíl poskytnout profesionální tréninkové zázemí české rychlobruslařce Martině Sáblíkové, jsou nadále dosti nejasné.

Investor, který nemá jméno

O výstavbě rychlobruslařské haly se ve Velkém Oseku mluví již několik let. Martina Sáblíková se sem i s trenérem Petrem Novákem dokonce již přestěhovala, zatím ale stále nemá kde trénovat.

Obec nabídla pro stavbu haly své pozemky v hodnotě 17 milionů korun, které převedla na k tomuto účelu založenou společnost Velkoosecká sportovní a očekávala finanční podporu od státu. Ta však nepřišla a proto se představenstvo začalo poohlížet po soukromém investorovi.

Prohlédněte si, jak by měla hala vypadat

Starosta Velkého Oseku a předseda akciové společnosti několik měsíců avizoval, že investor, který je ochotný na stavbu uvolnit požadovaných 1,5 miliardy korun, je na světě. Dodnes ale neuvedl, o koho se jedná.

Nejprve dokončení dohody komplikovala neplatná územní rozhodnutí, později absence záruky od politiků. Investor údajně požadoval, aby se v horizontu patnácti let neměnily daně a podmínky při provozování haly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy