Kdo nejvíce znečišťuje? Žebříček je tu

Pavel Baroch
2. 10. 2006 13:55
Praha - Jaké škodliviny vypouští továrna ve vaší blízkosti a jak tyto látky mohou škodit zdraví? Podívejte se do registru znečišťovatelů.
Foto: Ondřej Besperát

Nejvíce rtuti skončilo v odpadech spalovny průmyslových odpadů SPOVO v Ostravě. Nejvíce skleníkových plynů vypustila vloni do ovzduší elektrárna Prunéřov společnosti ČEZ a nejvíce prachu Třinecké železárny.

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo aktualizovanou databázi bezmála tisíce chemiček, koksoven, elektráren či zemědělských podniků o tom, jak vloni znečišťovaly ovzduší, vodu, půdu či jaké chemické látky opustily areál továrny v odpadech.

Každý zájemce si na internetové adrese www.irz.cz může najít přesné informace o emisích desítek chemických látek libovolného podniku v republice.

Kdo vypouští nejvíce škodlivin

První takzvaný integrovaný registr znečišťování zveřejnilo ministerstvo přesně před rokem. Letošní databázi úřad po roční zkušenosti modernizoval, takže si zájemce například může sám sestavit žebříček podniků, které vypouštějí třeba dioxiny nebo rtuť.

Toto pořadí je přitom možné sestavit buď od největších znečišťovatelů, anebo naopak od těch nejmenších. Zároveň je možné žebříček porovnat s údaji o z předchozího roku.

Infobox

OMLUVA

V tomto textu v sobotu 30. září vyšlo, že největším znečišťovatel ovzduší polétavým prachem je společnost AES Bohemia. Tato informace nebyla pravdivá, největším znečišťovatelem jsou Třinecké železnárny. Chyba vznikla při nesprávném zadání vstupních dat do integrovaného registru znečišťování na ministerstvu životního prostředí. Za chybu se omlouváme společnosti AES Bohemia i čtenářům.

 

Aktuálně.cz

Porovnání například ukazuje, jak se změnilo pořadí mezi společnostmi, které vypouštějí do ovzduší drobné částice prachu nebo dioxiny.

V případě dioxinů vévodí loňskému i letošnímu žebříčku Třinecké železárny, které jsou i největším producentem polétavého prachu. Stejně je na tom zastaralá hnědouhelná elektrárna Prunéřov, která je stejně jako vloni první mezi podniky vypouštějícími oxid uhličitý.

  • Kdo nejvíce znečišťuje - tabulka ZDE

Možnost sestavit si podle různých kritérií žebříčky znečišťovatelů oceňuje ekologické sdružení Arnika, které vznik registru znečišťovatelů prosazovalo několik let.

"To je určitě pokrok," konstatoval Jindřich Petrlík, předseda sdružení.

Arnika připraví vlastní žebříček

Právě Arnika kritizovala, že v první databázi, zveřejněné před rokem, nejsou přehledné tabulky se seznamy největších znečišťovatelů a že si zájemce musí žebříček sám složitě sestavovat.

Proto sdružení takovou "černou listinu" po několikatýdenní práci vypracovalo.

Podobné tabulky chce Arnika připravit i letos. Registr totiž neumožňuje kombinovat jednotlivé škodliviny a sestavit například seznam podniků vypouštějících nejvíce látek, které mohou způsobovat rakovinu.

Petrlík uvedl, že podobné žebříčky sestavují i nevládní ekologické organizace v zahraničí.

Registr pomáhá snižovat znečišťování

Ministerstvo životního prostředí i nevládní organizace si od registru slibují také to, že pomůže snižovat znečišťování - jako se to stalo například ve Spojených státech.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Nežli by podniky snášely kritiku veřejnosti, raději samy začaly hledat díry, kudy jim unikají nebezpečné látky," řekl Jindřich Petrlík z Arniky. Dodal, že dva roky fungování registru je ještě krátká doba na to, aby se pozitivní trend výrazněji projevil.

"Technickými a organizačními opatřeními se budeme snažit, abychom co nejdříve opustili přední místa v tabulkách," řekl před časem Jan Martínek, mluvčí neratovické Spolany. Chemička loni patřila mezi firmy, které se nejčastěji objevovaly v první desítce největších znečišťovatelů.

Ministerstvo je spokojeno, že si registr  získal velký zájem veřejnosti. Měsíčně si stránky otevřou tisíce lidí.

"Vysoká návštěvnost webových stránek dokazuje, že lidé skutečně vyhledávají údaje o tom, jaké chemické látky produkují firmy v jejich okolí. Zkušenosti ukazují, že veřejná kontrola je jednou z cest, která vede ke snižování znečištění," řekl Jan Maršák z ministerstva životního prostředí.

Letošní internetové stránky ministerstvo upravilo, aby byly přehlednější než loni. Ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou připravilo lepší informace o vlastnostech jednotlivých látek a jejich možném vlivu na lidské zdraví.

 

Právě se děje

Další zprávy