Pozor na spermie! varují Greenpeace

Pavel Baroch
29. 9. 2006 0:00
Praha - Česká kancelář Greenpeace zahajuje "protichemickou" kampaň. Její spot o spermiích-invalidech míří do Evropy. Uvnitř VIDEO
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jedna spermie je slepá. Druhá má obě nohy v sádře a další dokonce sedí na kolečkovém křesle. Když mají vyrazit do akce, těžce se zvedají, opírají o berle a pomalu se sunou vpřed. K cíli nakonec z početného davu zamíří jediná, ostatní popadají.

Česká pobočka Greenpeace vyrukovala ve své nové kampani, v níž chce podpořit přísnou podobu nové evropské chemické legislativy, netradičním spotem. Asi třicet spermií - tedy skupina herců oblečených do bílých oblečků - jsou těžkými invalidy. Jejich postižení mají na svědomí různé chemické látky, které člověka obklopují doma i v práci.

Invalidní spermie na pražské magistrále
Invalidní spermie na pražské magistrále | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Lidi vůbec netuší, co mají doma, v jaké "symbióze" s toxickými látkami roky žijí. Je hodně cest, kterými to můžete lidem sdělit, ale musíte vybrat tu nejneotřelejší, abyste je přinutili zamyslet se, aby chtěli vědět víc. Jedním z důsledků této nevědomé "symbiózy" je mužská neplodnost," řekl Aktuálně.cz autor scénáře Ivan Peterka z komunikační agentury Thamesdown, která pro Greenpeace spot vytvořila.

Exministr má v krvi DDT

Nevládní organizace už několikrát přišly s analýzami vzorků z akreditovaných laboratoří, z nichž vyplývá, že člověk nemusí pracovat v chemičce, aby se "nakazil" nebezpečnými látkami. Stačí si v práci zapnout počítač nebo se doma projít po obyčejném linoleu.

Z počítačů se například uvolňují zpomalovače hoření, z linolea zase PVC. Když ekologické sdružení Arnika nechalo v národní laboratoři otestovat vzorky prachu z kanceláří na čtyřech místech v zemi včetně Churáňova na Šumavě, našli experti ve vzorcích 31 různých jedovatých látek.

"Prach v kancelářích a v bytech obsahuje látky, které ohrožují reprodukci, imunitní systém nebo se kumulují v našich tkáních a negativně působí na hormonální systém," řekl Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika.

Ve vzorku krve někdejšího ministra životního prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL) prokázala akreditovaná laboratoř například i DDT, které bylo zakázáno už v roce 1973, ale v okolním prostředí stále zůstává.

Nahraďte jedy bezpečnějšími látkami

Evropský parlament se chystá v nejbližších měsících hlasovat v druhém čtení o nové evropské chemické směrnici, pro niž se používá zkratka REACH.

Infobox

(NE)VÝHODY REACH

  • O nové evropské chemické směrnici se jedná několik let.
  • Europoslanci zatím schválili tento předpis v prvním čtení, teď je čeká druhé čtení.
  • Podle kritiků by příliš přísná směnice vyšla chemičky až na desítky miliard eur; podniky by musely nechat látky otestovat a případně nahradit bezpečnějšími.
  • Zastánci přísné varianty tvrdí, že předpisy ušetří v EU ve zdravotnictví a ochraně životního prostředí až 95 miliard eur.

Nový klip Greenpeace chce přispět k tomu, aby europoslanci přijali přísnou, ekologickou variantu. Jan Freidinger, koordinátor toxické kampaně české Greenpeace, uvedl, že sdružení by chtělo především prosadit ustanovení, aby nebezpečné chemikálie byly povinně nahrazeny bezpečnější alternativou.

Greenpeace chce zároveň pomocí klipu oslovit veřejnost a přimět ji, aby se o zásadní evropskou politiku začala více zajímat.

"Česká veřejnost nemá moc informací o tom, co se v Bruselu děje," tvrdí mluvčí pražské kanceláře Karel Dolejší.

Agentury pracovaly zadarmo

Spot vznikl v komunikační agentuře Thamesdow, zaplatila ho produkční společnost Simply Siréna. Greenpeace nestál pětačtyřicetivteřinový klip ani korunu.

Před kongresovým centrem
Před kongresovým centrem | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

"Pro Greenpeace takhle pracuji vlastně už několik let. Problémy, jimiž se zabývá, prostě považuji za důležité. Není mi jedno, jak bude svět za nějaký čas vypadat," vysvětluje Ivan Peterka z Thamesdow.

Pro spot se nechal inspirovat spermiemi z filmu Woody Allena Co všechno jste kdy chtěli vědět o sexu...

"Pak si jednoduše takhle ztvárněné spermie posunete do role invalidů, se kterými toho už moc nenaděláte. Které mužské ego to nechá chladným? Které ženě bude lhostejné, že se to může týkat i jejího partnera?" řekl Aktuálně.cz Peterka.

Akce Greenpeace pod sochou sv. Václava
Akce Greenpeace pod sochou sv. Václava | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Spermie míří na Slovensko i do Skandinávie

Spot o spermiích-invalidech bude k vidění na internetových stránkách české Greenpeace, organizace ale právě vyjednává o vysílání svého krátkého filmu i s několika kiny.

O spot mají zájem rovněž další kanceláře Greenpeace v Evropě. Klip míří na Slovensko, do Polska, Skandinávie, Belgie a Itálie.

Německé Greenpeace má zase zájem o originální oblečky ze spotu, které chce stejně jako české Greenpeace využít při různých akcích v rámci "protichemické" kampaně.

"Je to docela horké zboží," říká spokojeně Jan Freidinger z pražské kanceláře Greenpeace.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy