Praha - Pátráme-li po nejstarších Češích historie, najdeme mezi nimi i nejstaršího člověka na světě, či nejstaršího člověka, jenž přežil holocaust.
Když se podíváte na Wikipedii do seznamu nejstarších Čechů, zjistíte spoustu zajímavých údajů. Třeba že Marie Míková, Češka, která se historicky dožila vůbec nejvíce let a dní (112 let 178 dní), byla coby Marie Mika považována i za nejstaršího občana Rakouska. Část života totiž prožila ve Vídni, kde také 17. listopadu 1994 zemřela.
Nebo že druhou příčku v této historické tabulce zastává Marie Bernátková (111 let a 194 dní), která byla několik měsíců dokonce nejstarším oficiálně ověřeným člověkem na světě (od 16. června 1858 až do své smrti 4. května 1969).
Třetím nejstarším občanem České republiky byla Emílie Doležalová (110 let a 153 dní), která zemřela v roce 2004.
Čtvrtá a šestá nejstarší Češka v historii stále žijí. Kuriozita? Za nejstarší je již od roku 2011 médii považována ta šestá, Evangelia Čarasová.
Kdo je tedy nejstarší Češka?
Původem se jedná o Řekyni, která v roce 1948 odešla do ČSSR. Česky rozumí, ale nemluví, údajně neumí ani číst a psát a velice ráda sleduje přes satelit řeckou televizi. Narodila se 15. února 1904.
Ještě o dva a půl měsíce dříve, 26. listopadu 1903, se narodila Alice Herz-Sommerová. Ta se sice narodila v Praze, česky umí mluvit i psát, ale v roce 1947 odešla do Izraele a od roku 1986 žije v Londýně.
Obecně se však při určování nejstaršího Čecha vychází z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), popřípadě z tiskových zpráv měst, obcí či krajů o dlouhověkých jubilantech.
"K dispozici jsou údaje za červen. Z této evidence vyplývá, že nejstarší občanka, které ČSSZ vyplácí důchod, je narozena v roce 1904," sdělila Aktuálně.cz tisková mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.
Touto občankou je právě paní Evangelia Čarasová. Paní Herz-Sommerové, jež žije trvale v Londýně, pochopitelně důchod nevyplácejí.
Z červnové zprávy dále vyplývá, že ČSSZ vyplatila v červnu letošního roku důchod 850 seniorům, kteří se narodili v letech 1904 až 1913, z nichž je 712 žen a 138 mužů.
22 příběhů stoletých:
Nejstarší Češka z Česka, žijící v Česku? Vlastimila Češková
Koho by u obou žen přepadávaly pochybnosti, toho může potěšit fakt, že statistiky pamatují i na nejstarší ženu narozenou a žijící na území České republiky. A aby se to nepletlo, že je Češka, má dokonce i ve svém příjmení. Jmenuje se Vlastimila Češková a narodila se 2. března 1905, je jí tedy 108 let a téměř půl roku.
Zanechme však závodů o dny a týdny a podívejme se raději na osudy všech tří dlouholetých žijících dam. Ty jdou totiž mnohem zajímavější a poučnější. Jak se ukazuje, nezáleží na tom, co kdo prožil, spíše na celkovém přístupu k životu. Důležité jsou optimismus, přátelská povaha, střídmost v jídle i pití a neholdování tabáku. Většina dlouhověkých lidí se ale také shoduje: štamprlička neuškodí.
Vlastimila Češková (1905) je nefalšovaná Valaška. Na Valašsku se narodila, vyrůstala a stále zde žije. Pochází z učitelské rodiny a sama byla rovněž učitelkou.
Paní Češková bydlí v obci Jarcová na Vsetínsku. Její vitalita je neskutečná. Ve 106 letech podstoupila operaci očí, neboť je dodnes vášnivou čtenářkou. Ještě ve 107 letech pracovala na zahrádce.
Těší se vynikající kondici. Její děti to přisuzují tomu, že celý život pracovala hlavou i rukama, je jí dána klidná, pozitivní a tolerantní mysl a ještě dnes si každé ráno dopřeje malou rozcvičku.
Dětství prožila společně se svými šesti sourozenci v dřevěné chaloupce v Mikulůvce. "Dnes mají lidi velké domy a nesnesou se kolikrát ani s vlastní rodinou," říká paní Češková.
Evangelia Čarasová (1904) prožila část svého života v Řecku. Narodila se ve vesnici Prozvoro. V roce 1948 jako mnozí Řekové utekla z původní vlasti před občanskou válkou i s celou rodinou.
Od roku 1949 žije v České republice a od roku 1950 v Dívčím Hradu v okrese Bruntál. Neumí prý číst ani psát, česky rozumí, ale hovoří pouze řecky. Přes satelit velice ráda sleduje řeckou televizi.
Jaký ona má recept na dlouhověkost? Nikdy nekouřila a jedla zdravě. Miluje mléčné výrobky, například balkánský sýr. Trochu dobrého alkoholu si ale nikdy neodpírala. I dnes si ještě příležitostně dá skleničku.
Oceněný cyklus Století od fotoreportéra Aktuálně.cz:
Alice Herz-Sommerová: Nejstarší žijící člověk, který přežil holocaust
Z celého trojlístku je nejproslulejší Alice Herz-Sommerová (1903), známá jako "pianistka z Terezína" či nejstarší žijící Češka přeživší holocaust.
Alice Herz-Sommerová je klavírní virtuózka a dodnes každodenně cvičí tři hodiny na klavír.
Vyrůstala v Praze v umělecky založené rodině a mezi její přátele patřil například Franz Kafka a Max Brod.
Před 2. světovou válkou byla mezinárodně uznávanou klavíristkou, ale její kariéru ukončil nástup nacismu. Stala se známá jako "pianistka z Terezína", kam byla transportována se svým malým synkem a odehrála tam na 150 koncertů.
V roce 1949 odjela za svými sestrami do Izraele, kde vyučovala hudbu na Jeruzalémské konzervatoři a na hudební Akademii. V roce 1986 se odstěhovala za synem do Londýna.
Její životní příběh se stal předlohou pro knihu Melissy Müllerové a Reinharda Piechockeho "Rajská zahrada v pekle: Život Alice Herz-Sommer".
Tři hodiny klavíru denně
Hudbě zůstala věrná po celý život. Každý den v 10 hodin usedá ke klavíru a tři hodiny hraje.Těší se z každého prožitého dne a je přesvědčena, že přežila právě díky svému pozitivnímu přístupu k životu. Redaktoru britského deníku The Guardian v rozhovoru řekla: "Vždycky jsem byla optimistkou a věřím, že smích je skvělá věc. Každý večer, když jdu spát, si říkám, že jsem prožila další nádherný den a zítra si ho zopakuji."
Redakci Aktuálně.cz se nepodařilo ověřit, zda paní Herz-Sommerová ještě stále má i české občanství.
"Co se týče občanství paní Herz Sommerové, ambasáda informace o občanství osob nejen nemá, ale ani není oprávněna poskytovat," sdělilo nám české velvyslanectví v Londýně, které této dámě několikrát blahopřálo k narozeninám.
Krom toho se zmínilo o článku na webu www.algemeiner.com z letošního dubna, kde o ní dokonce píšou jako o nejstarším člověku na světě, který přežil holocaust. "Často ní také píšou londýnské lokální noviny Ham and High," dodává David Steinke z londýnské ambasády.