Století mezi námi. Jak vypadají a jak žijí?

Století mezi námi. Jak vypadají a jak žijí?
Velkou část roku dnes tráví na rodinném statku, který postavila jeho dcera. Sto byste mu neřekli. Při vyprávění raději stojí a gestikuluje: "Já byl takovej partyzán, celé léta jsem chodil bos."
Na pastvinách pod hradem Točník dnes vehementně řeže dřevo - na cirkulárce. "Jakápak to je dneska krize," ptá se. "To za první války, kdybysme neměli tu kozu a to prase, tak jsme nežrali vůbec."
V pauzách u krbu pročítá noviny. Za svůj život jich prošel tuny. I vzpomínek má na knihu.
Mluvit a číst se učil česky i německy. Z raného dětství a doby císaře Františka Josefa si vybavuje oslavnou píseň, kterou si dodnes prozpěvuje: Poslechněte si ji.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
25. 4. 2012 7:50

Praha - V Česku platí, že lidé, kteří oslavili sté i další narozeniny, jsou spíše "raritou". Ale věk dožití se stále zvyšuje; podle prognóz bude za padesát let v Česku až čtrnáct tisíc stoletých.

Reportér Aktuálně.cz Jan Langer se za lidmi, kteří již vědí, jak se žije ve sto letech, vypravil. Připravil unikátní sondu, která ukazuje, jak se v tomto věku žije, bydlí. Jak vypadají a na co vzpomínají.

Za tuto sondu, kterou jste na stránkách Aktuálně.cz mohli vidět v loňském roce, nyní během pátého ročníku Prague Photo Festivalu získal zvláštní cenu UniCredit Bank Young Prague Photo Award určenou umělci do 35 let.

Prohlédněte si stoletý život ve fotogalerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Další zprávy