Turisté odkládají cesty do Afriky, bojí se eboly

ČTK ČTK
20. 8. 2014 23:20
Lidé nechtějí cestovat ani do destinací, které jsou od míst s výskytem nákazy vzdáleny tisíce kilometrů.
Strach z eboly je silnější než touha seznámit se s krásnou africkou přírodou.
Strach z eboly je silnější než touha seznámit se s krásnou africkou přírodou. | Foto: Pavel Baroch

Johannesburg - Epidemie eboly v západní Africe přiměla tisíce turistů odložit letošní cestu do Afriky, zvláště turistů z Asie.

Lidé nechtějí cestovat ani do destinací, které jsou vzdáleny tisíce kilometrů od nejbližšího státu s výskytem nákazy, jako jsou destinace v Keni a Jihoafrické republice. Řekli to agentuře Reuters zástupci cestovních kanceláří z Afriky a Asie.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu, Sierru Leone a Nigérii a zabila již 1350 osob.

Neblahé zkušenosti se SARS

Zatím nejsou známé případy onemocnění mimo epicentra, mnoho turistů se však bojí cestovat kamkoliv jinam v Africe, protože se obávají, že se nemoc může šířit, uvádějí cestovní kanceláře. Cesty ruší hlavně turisté z Asie, kteří mají zkušenosti s šířením epidemií SARS a chřipky H1N1. Své plány na cesty do Afriky však ruší nebo odkládají také turisté z USA, Brazílie a Evropy.

Výkonný ředitel jihoafrické kanceláře ERM Tours, která organizuje cesty do zemí v jižní Africe, Hannes Boshoff řekl, že své cesty v příštích dvou až třech měsících zrušilo zhruba 80 procent asijských klientů. "Mnoho zákazníků vidí jen Afriku. Považují ji za jednu zemi," dodal Boshoff.

Keňu poškozují i teroristé

Hoteliéři na keňském pobřeží Indického oceánu, oblíbené turistické destinace, se také bojí rušení cest, zvláště poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) označila zemi za vysoce rizikovou zónu, protože je velkým přepravním centrem.

Keňskou turistiku již letos poškodily útoky ozbrojenců na pobřeží. Za prvních pět měsíců letošního roku počet turistů na pobřeží moře klesl o čtyři procenta. Cestovní ruch je největším zdrojem devizových příjmů země.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy