Turisté odkládají cesty do Afriky, bojí se eboly

ČTK ČTK
20. 8. 2014 23:20
Lidé nechtějí cestovat ani do destinací, které jsou od míst s výskytem nákazy vzdáleny tisíce kilometrů.
Strach z eboly je silnější než touha seznámit se s krásnou africkou přírodou.
Strach z eboly je silnější než touha seznámit se s krásnou africkou přírodou. | Foto: Pavel Baroch

Johannesburg - Epidemie eboly v západní Africe přiměla tisíce turistů odložit letošní cestu do Afriky, zvláště turistů z Asie.

Lidé nechtějí cestovat ani do destinací, které jsou vzdáleny tisíce kilometrů od nejbližšího státu s výskytem nákazy, jako jsou destinace v Keni a Jihoafrické republice. Řekli to agentuře Reuters zástupci cestovních kanceláří z Afriky a Asie.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu, Sierru Leone a Nigérii a zabila již 1350 osob.

Neblahé zkušenosti se SARS

Zatím nejsou známé případy onemocnění mimo epicentra, mnoho turistů se však bojí cestovat kamkoliv jinam v Africe, protože se obávají, že se nemoc může šířit, uvádějí cestovní kanceláře. Cesty ruší hlavně turisté z Asie, kteří mají zkušenosti s šířením epidemií SARS a chřipky H1N1. Své plány na cesty do Afriky však ruší nebo odkládají také turisté z USA, Brazílie a Evropy.

Výkonný ředitel jihoafrické kanceláře ERM Tours, která organizuje cesty do zemí v jižní Africe, Hannes Boshoff řekl, že své cesty v příštích dvou až třech měsících zrušilo zhruba 80 procent asijských klientů. "Mnoho zákazníků vidí jen Afriku. Považují ji za jednu zemi," dodal Boshoff.

Keňu poškozují i teroristé

Hoteliéři na keňském pobřeží Indického oceánu, oblíbené turistické destinace, se také bojí rušení cest, zvláště poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) označila zemi za vysoce rizikovou zónu, protože je velkým přepravním centrem.

Keňskou turistiku již letos poškodily útoky ozbrojenců na pobřeží. Za prvních pět měsíců letošního roku počet turistů na pobřeží moře klesl o čtyři procenta. Cestovní ruch je největším zdrojem devizových příjmů země.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy