Bulovka do dvou let postaví oddělení pro nakažlivé choroby

ČTK ČTK
25. 8. 2014 23:09
Nové oddělení by mělo vzniknout hned vedle infekční kliniky, která nyní slouží jako národní centrum pro izolaci a léčbu nebezpečných nákaz.
Současné infekční oddělení na Bulovce.
Současné infekční oddělení na Bulovce. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nová klinika pro vysoce nakažlivé choroby by do dvou let měla být vybudována v Nemocnici Na Bulovce hned vedle infekční kliniky, která nyní slouží jako národní centrum pro izolaci a léčbu nebezpečných nákaz.

Ministerstvo zdravotnictví na stavbu a vybavení přispěje 65 milionů korun, zbytek uhradí nemocnice. Za pět let bylo na světě 1100 epidemií, riziko v globalizovaném světě roste a státy se musejí připravit, řekla primářka Hana Roháčová.

Nemocnice chce jednotku už od roku 1996

Nemocnice usiluje o vznik samostatné jednotky od vzniku národního centra v roce 1996. Nyní už jsou peníze připraveny, vše ale komplikují pozemky. V areálu má část pozemků Praha, nemocnice je s ní chce směnit tak, aby novou budovu stavěla na svém. Magistrát chce ale prý vše řešit až po říjnových komunálních volbách.

Nynější centrum má dva bioboxy, osm izolačních lůžek a dvě lůžka na jednotce intenzivní péče. Na nové klinice by mělo být 12 specializovaných lůžek. V době epidemií by na nich leželi pacienti s vysoce nebezpečnými nákazami, v mezidobí by sloužila pro běžné pacienty. V případě potřeby by okamžitě mohla být uvolněna pro infekční nemocné.

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta uvedl, že i to je důvod, proč ministerstvo podporuje vybudování nové kliniky na Bulovce, místo aby spoléhalo na centrum v Těchoníně na Orlickoústecku, kde má záložní infekční nemocnici armáda. Provoz její nemocnice stojí ročně 100 milionů korun a dosud v ní neležel ani jeden pacient s vážnou nákazou. Provoz chystané kliniky na Bulovce by měl vyjít na 15 milionů ročně.

Záložní je Těchonín

"Těchonín je záložní zařízení, kdyby byla vyčerpána kapacita Bulovky," uvedl Valenta s tím, že k tomu, aby Těchonín mohl začít fungovat, potřebuje 24 až 72 hodin pro "aktivaci". Bulovka naproti tomu funguje nepřetržitě, takže pacienta je možno okamžitě přivézt.

Personál na Bulovce jednou za měsíc, a nyní v době hrozby eboly jednou za týden, nacvičuje péči o pacienta v ochranných oblecích a souhru všech členů týmu. V Těchoníně zdravotnický personál trvale není.

Valenta dodal, že Těchonín je součástí řešení pro případ masivních epidemií, což se u eboly nepředpokládá. Riziko jejího šíření je v Česku minimální, lze očekávat nanejvýš ojedinělé případy. Systém je podle Valenty připraven na to, aby pacienty včas zachytil a nákaza se nešířila.

Také Bulovka je podle něj vybavena pro péči o infekční pacienty velmi dobře, nicméně je podle něj potřeba podmínky dále vylepšovat.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy