Bulovka do dvou let postaví oddělení pro nakažlivé choroby

ČTK ČTK
25. 8. 2014 23:09
Nové oddělení by mělo vzniknout hned vedle infekční kliniky, která nyní slouží jako národní centrum pro izolaci a léčbu nebezpečných nákaz.
Současné infekční oddělení na Bulovce.
Současné infekční oddělení na Bulovce. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nová klinika pro vysoce nakažlivé choroby by do dvou let měla být vybudována v Nemocnici Na Bulovce hned vedle infekční kliniky, která nyní slouží jako národní centrum pro izolaci a léčbu nebezpečných nákaz.

Ministerstvo zdravotnictví na stavbu a vybavení přispěje 65 milionů korun, zbytek uhradí nemocnice. Za pět let bylo na světě 1100 epidemií, riziko v globalizovaném světě roste a státy se musejí připravit, řekla primářka Hana Roháčová.

Nemocnice chce jednotku už od roku 1996

Nemocnice usiluje o vznik samostatné jednotky od vzniku národního centra v roce 1996. Nyní už jsou peníze připraveny, vše ale komplikují pozemky. V areálu má část pozemků Praha, nemocnice je s ní chce směnit tak, aby novou budovu stavěla na svém. Magistrát chce ale prý vše řešit až po říjnových komunálních volbách.

Nynější centrum má dva bioboxy, osm izolačních lůžek a dvě lůžka na jednotce intenzivní péče. Na nové klinice by mělo být 12 specializovaných lůžek. V době epidemií by na nich leželi pacienti s vysoce nebezpečnými nákazami, v mezidobí by sloužila pro běžné pacienty. V případě potřeby by okamžitě mohla být uvolněna pro infekční nemocné.

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta uvedl, že i to je důvod, proč ministerstvo podporuje vybudování nové kliniky na Bulovce, místo aby spoléhalo na centrum v Těchoníně na Orlickoústecku, kde má záložní infekční nemocnici armáda. Provoz její nemocnice stojí ročně 100 milionů korun a dosud v ní neležel ani jeden pacient s vážnou nákazou. Provoz chystané kliniky na Bulovce by měl vyjít na 15 milionů ročně.

Záložní je Těchonín

"Těchonín je záložní zařízení, kdyby byla vyčerpána kapacita Bulovky," uvedl Valenta s tím, že k tomu, aby Těchonín mohl začít fungovat, potřebuje 24 až 72 hodin pro "aktivaci". Bulovka naproti tomu funguje nepřetržitě, takže pacienta je možno okamžitě přivézt.

Personál na Bulovce jednou za měsíc, a nyní v době hrozby eboly jednou za týden, nacvičuje péči o pacienta v ochranných oblecích a souhru všech členů týmu. V Těchoníně zdravotnický personál trvale není.

Valenta dodal, že Těchonín je součástí řešení pro případ masivních epidemií, což se u eboly nepředpokládá. Riziko jejího šíření je v Česku minimální, lze očekávat nanejvýš ojedinělé případy. Systém je podle Valenty připraven na to, aby pacienty včas zachytil a nákaza se nešířila.

Také Bulovka je podle něj vybavena pro péči o infekční pacienty velmi dobře, nicméně je podle něj potřeba podmínky dále vylepšovat.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy