České přípravy na ebolu: 19 lůžek stačí, vzkazuje Němeček

Domácí Domácí
26. 8. 2014 13:27
Repatriaci pacientů ale Česká republika bez pomoci jiných zemí nezvládne.
Ministr Svatopluk Němeček.
Ministr Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha Pokud se na území České republiky objeví nákaza eboly, jsme připraveni. Takový je vzkaz veřejnosti od ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který v úterý jednal na toto téma s Ústřední epidemiologickou komisí.  

"Prověřovali jsme mimo jiné možnosti hospitalizačních kapacit. Na prvním místě je Nemocnice Na Bulovce, kde jsou 24 hodin denně k dispozici dvě lůžka jednotky intenzivní péče pro nemocné s ebolou a dalších devět pro případnou observační hospitalizaci," řekl Němeček.

Záložním zdrojem je pak podle jeho slov armádní středisko v Těchoníně, které je schopno během tří dnů vytvořit dalších osm lůžek.

Němeček dále řekl, že je nevhodné, aby se u nás léčili pacienti z jiných zemí.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta doplnil, že je nyní potřeba nasbírat data o všech zahraničních studentech a pracovnících v postižených oblastech. Komise se totiž zabývala také možností repatriace českých občanů. Ta je podle Valenty velmi náročná a v současnosti nad síly České republiky.

"Většina států není repatriace onemocnělých virem ebola schopna a my také ne. Jde o velmi náročné technické řešení, pacienti musí být přepravováni v podtlakových boxech. Zatím to byly schopné vyřešit jen tři země, a to Velká Británie, Francie a Itálie," uvedl Valenta.

V případě nutnosti by podle něho Česko požádalo o spolupráci právě tyto země.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy