České přípravy na ebolu: 19 lůžek stačí, vzkazuje Němeček

Domácí Domácí
26. 8. 2014 13:27
Repatriaci pacientů ale Česká republika bez pomoci jiných zemí nezvládne.
Ministr Svatopluk Němeček.
Ministr Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha Pokud se na území České republiky objeví nákaza eboly, jsme připraveni. Takový je vzkaz veřejnosti od ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který v úterý jednal na toto téma s Ústřední epidemiologickou komisí.  

"Prověřovali jsme mimo jiné možnosti hospitalizačních kapacit. Na prvním místě je Nemocnice Na Bulovce, kde jsou 24 hodin denně k dispozici dvě lůžka jednotky intenzivní péče pro nemocné s ebolou a dalších devět pro případnou observační hospitalizaci," řekl Němeček.

Záložním zdrojem je pak podle jeho slov armádní středisko v Těchoníně, které je schopno během tří dnů vytvořit dalších osm lůžek.

Němeček dále řekl, že je nevhodné, aby se u nás léčili pacienti z jiných zemí.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta doplnil, že je nyní potřeba nasbírat data o všech zahraničních studentech a pracovnících v postižených oblastech. Komise se totiž zabývala také možností repatriace českých občanů. Ta je podle Valenty velmi náročná a v současnosti nad síly České republiky.

"Většina států není repatriace onemocnělých virem ebola schopna a my také ne. Jde o velmi náročné technické řešení, pacienti musí být přepravováni v podtlakových boxech. Zatím to byly schopné vyřešit jen tři země, a to Velká Británie, Francie a Itálie," uvedl Valenta.

V případě nutnosti by podle něho Česko požádalo o spolupráci právě tyto země.

 

Právě se děje

Další zprávy