Káva za osm, vývar za dvanáct. Babiš zdanil poslancům jídlo v kantýně, ceny se ale téměř nezvedly

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
1. 11. 2016 12:27
Po zásahu ministra financí Andreje Babiše je jídlo ve sněmovně nově daněno 21 procenty. Úředníci nesouhlasí a tvrdí, že sněmovna ze zákona plátcem daně nemusela být. I po zdanění se ale ceny ve sněmovní restauraci téměř nezvedly a zůstávají nižší. Jen minimální zdražení ředitel tiskového odboru sněmovny vysvětluje tím, že už do dosavadních cen byla zakalkulována "přirážka" podobná dani. Podle něj ale nejsou ceny až tak nízké a poukazuje na to, že v řadě míst se za ně vaří.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Žena

Praha – Maximálně o jednu až dvě koruny se zvýšily ceny ve sněmovním bufetu poté, co finanční úřad uvalil na dolní parlamentní komoru daň 21 procent. I nadále tak poslanci a další smrtelníci za jídlo a pití v Poslanecké sněmovně zaplatí výrazně méně než kdekoliv jinde.

Sněmovní ceník

◼ Slepičí vývar s masem – 12 Kč
◼ Kuřecí rizoto – 46 Kč
◼ Svíčková s knedlíky – 71 Kč
◼ Smažený kuřecí řízek – 58 Kč
◼ Salátový talíř s tuňákem – 55 Kč
◼ Vepřové soté na kari – 88 Kč
◼ Espresso – 8 Kč
◼ 2 dcl džusu – 10 Kč
◼ 1 dcl vína – 12 Kč
◼ 0,5 l piva Staropramen – 12 Kč
◼ 5 cl Becherovky – 20 Kč

Doba, kdy za jídlo neplatíte daň, brzy skončí, vzkazoval ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš poslancům, kteří se stravují v restauraci v Poslanecké sněmovně. Nyní se jeho "hrozba" naplnila, leč bez výrazného efektu.

"Když jsem zjistil, že daň neplatí, byl jsem v šoku. Takže jsme je zaregistrovali jako plátce daně a tím to pro mě končí," sdělil v pondělí HN Babiš. Sněmovna byla podle něj zapsaná jako plátce zpětně už od roku 2013.

Vedení dolní komory se však takový postup nelíbí a zvažuje, že se proti němu odvolá. "Máme z minulosti několik analýz, podle kterých by se nás placení této daně nemělo týkat," říká ředitel tiskového odboru sněmovny Roman Žamboch.

Foto: Radek Bartoníček

Argumentuje tím, že daň mají podle zákona platit ty státní úřady, které vykonávají veřejnou správu a mají obrat gastronomických služeb přes milion korun. "My jsme ale přesvědčeni, že nevykonáváme veřejnou správu, proto zřejmě podáme odvolání," uvedl. Babiš však trvá na svém a stejně tak finanční úřad.

Jen minimální zdražení ředitel Žamboch vysvětluje tím, že už do dosavadních cen byla zakalkulována "přirážka" podobná dani. "Sněmovna z vlastního rozhodnutí a právě z důvodu narovnání cen připočítávala k nákupním cenám procentní přirážku (jednalo se o koeficient 120%) a celou takto získanou tržbu odváděla do státního rozpočtu," podotkl.

Fakticky tak bylo podle něj například u hotových teplých jídel odvedeno do státního rozpočtu více finančních prostředků než by bylo v případě odvodu DPH ve výši 21%. Nižší ceny vysvětluje také tím, že sněmovní restaurace je státní a nemusí platit za pronájem prostor.

Ministr financí Babiš ke stanovení ceny říká, že je to na sněmovně. "Myslel jsem, že zdraží víc. Hlavně ale doufám, že nevaří se ztrátou. Pokud ne, tak je na nich, jak si upraví ceny," podotkl Babiš.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy