Káva za osm, vývar za dvanáct. Babiš zdanil poslancům jídlo v kantýně, ceny se ale téměř nezvedly

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
1. 11. 2016 12:27
Po zásahu ministra financí Andreje Babiše je jídlo ve sněmovně nově daněno 21 procenty. Úředníci nesouhlasí a tvrdí, že sněmovna ze zákona plátcem daně nemusela být. I po zdanění se ale ceny ve sněmovní restauraci téměř nezvedly a zůstávají nižší. Jen minimální zdražení ředitel tiskového odboru sněmovny vysvětluje tím, že už do dosavadních cen byla zakalkulována "přirážka" podobná dani. Podle něj ale nejsou ceny až tak nízké a poukazuje na to, že v řadě míst se za ně vaří.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Žena

Praha – Maximálně o jednu až dvě koruny se zvýšily ceny ve sněmovním bufetu poté, co finanční úřad uvalil na dolní parlamentní komoru daň 21 procent. I nadále tak poslanci a další smrtelníci za jídlo a pití v Poslanecké sněmovně zaplatí výrazně méně než kdekoliv jinde.

Sněmovní ceník

◼ Slepičí vývar s masem – 12 Kč
◼ Kuřecí rizoto – 46 Kč
◼ Svíčková s knedlíky – 71 Kč
◼ Smažený kuřecí řízek – 58 Kč
◼ Salátový talíř s tuňákem – 55 Kč
◼ Vepřové soté na kari – 88 Kč
◼ Espresso – 8 Kč
◼ 2 dcl džusu – 10 Kč
◼ 1 dcl vína – 12 Kč
◼ 0,5 l piva Staropramen – 12 Kč
◼ 5 cl Becherovky – 20 Kč

Doba, kdy za jídlo neplatíte daň, brzy skončí, vzkazoval ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš poslancům, kteří se stravují v restauraci v Poslanecké sněmovně. Nyní se jeho "hrozba" naplnila, leč bez výrazného efektu.

"Když jsem zjistil, že daň neplatí, byl jsem v šoku. Takže jsme je zaregistrovali jako plátce daně a tím to pro mě končí," sdělil v pondělí HN Babiš. Sněmovna byla podle něj zapsaná jako plátce zpětně už od roku 2013.

Vedení dolní komory se však takový postup nelíbí a zvažuje, že se proti němu odvolá. "Máme z minulosti několik analýz, podle kterých by se nás placení této daně nemělo týkat," říká ředitel tiskového odboru sněmovny Roman Žamboch.

Foto: Radek Bartoníček

Argumentuje tím, že daň mají podle zákona platit ty státní úřady, které vykonávají veřejnou správu a mají obrat gastronomických služeb přes milion korun. "My jsme ale přesvědčeni, že nevykonáváme veřejnou správu, proto zřejmě podáme odvolání," uvedl. Babiš však trvá na svém a stejně tak finanční úřad.

Jen minimální zdražení ředitel Žamboch vysvětluje tím, že už do dosavadních cen byla zakalkulována "přirážka" podobná dani. "Sněmovna z vlastního rozhodnutí a právě z důvodu narovnání cen připočítávala k nákupním cenám procentní přirážku (jednalo se o koeficient 120%) a celou takto získanou tržbu odváděla do státního rozpočtu," podotkl.

Fakticky tak bylo podle něj například u hotových teplých jídel odvedeno do státního rozpočtu více finančních prostředků než by bylo v případě odvodu DPH ve výši 21%. Nižší ceny vysvětluje také tím, že sněmovní restaurace je státní a nemusí platit za pronájem prostor.

Ministr financí Babiš ke stanovení ceny říká, že je to na sněmovně. "Myslel jsem, že zdraží víc. Hlavně ale doufám, že nevaří se ztrátou. Pokud ne, tak je na nich, jak si upraví ceny," podotkl Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy