Jak obejít EET. Hospody vymýšlejí jídlo na fakturu i zážitkové pobyty s obědem

Martin Ťopek Martin Ťopek
24. 10. 2016 20:39
Pět týdnů před startem elektronické evidence tržeb majitelé hospod spekulují, jak se vyhnout přiznání celé tržby. Někteří chystají obědy na fakturu nebo prodeje speciálních kuponů, za které lidé dostanou oběd, ale nebude to podléhat EET. Asociace malých a středních podniků podobné finty hospodským nedoporučuje.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Měsíc před zahájením elektronické evidence tržeb vymýšlejí někteří majitelé hostinců, jak se nové povinnosti vyhnout. Obědy například chtějí vydávat na fakturu nebo svoje zákazníky nechat platit poukazem na "zážitkový pobyt s obědem". Alespoň částečně by se tak zbavili povinného vydávání účtenek a vyhnuli se přiznání celé tržby. Asociace malých a středních podniků podobné finty hospodským nedoporučuje.

"Někteří majitelé restaurací představují doslova studnici kuriózních i naprosto vážných nápadů. Plány, které s námi konzultují, jsou někdy velmi důmyslné," uvedl Pavel Friedrich, jednatel společnosti One Pub, která dodává informační systémy pro pohostinství.

Jednou z možností je fakturování jídel stálým hostům, například zaměstnancům okolních firem, kteří do restaurace docházejí na obědy. Tím by se hospodský vyhnul elektronické evidenci. Další variantou jsou poukázky, takzvané vouchery. Majitel restaurace se může dohodnout s jiným podnikatelem, na nějž se zatím EET nevztahuje, na distribuci poukazů k návštěvě svého lokálu.

Vouchery by uváděly možnost sníst v dané restauraci oběd nebo večeři. "Zákazníci by předkládali poukázky, platba mezi restaurací a hostem by neproběhla. Některé restaurace už prý uvažují o distribuci podobných voucherů v tisícikusových sériích," uvedl Friedrich.

Redakci Aktuálně.cz se podařilo několik majitelů provozoven s podobnými plány kontaktovat, ti však odmítli své záměry popsat. Vysvětlovali to obavami z nepříjemné pozornosti finančního úřadu.

Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček připouští, že se podobné nápady daly očekávat. Sám před nimi ale varuje. "Je jasné, že se řada firem bude snažit vyhnout kontrolám. Pokud teď někdo krátil tržby, bude se o to snažit dál. Rozhodně však nedoporučujeme EET obcházet, kontroly jsou důmyslné a dnes dokážou zjistit krácení tržeb třeba jen porovnáním podobných podniků ve stejné lokalitě," varoval.

Letadlo na zemi pomůže? Nesmysl

Další, spíše kuriózní možnost, jak se vyhnout elektronické evidenci, spíše poukazuje na nejasné znění zákona, než že by přímo nabízela eventualitu zbavit se nevítané povinnosti. Týká se restaurací ve vyřazených letadlech. Zákon říká, že evidence se nevztahuje na tržby z palub letadel, nevymezuje ale přesně, zda jde o letadlo ve vzduchu či na zemi. A zda musí jít o letadlo funkční.

Několik restaurací umístěných ve vyřazeném letadle na zemi je i v Česku, oslovení majitelé však nejasné znění zákona k úlevám využívat nechtějí. "Vůbec mě nenapadlo, že bych to využila. Chystáme se koupit zařízení pro elektronickou evidenci jako každý jiný," uvedla majitelka podniku Air Restaurant v Ústí nad Labem Dana Doležalová.

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová ale připomíná, že výjimka pro letadla je v zákoně proto, že během letu nemají internetové připojení. Nemohla by tak průběžně odesílat stvrzenky online.

"Některé snahy vykládat zákony mechanicky vedou bohužel ke zbytečným soudním sporům. Jde nám o to, aby měli všichni podnikatelé stejné podmínky, a restaurace ve vyřazeném letadle je z tohoto pohledu ve zcela stejném postavení jako restaurace v normální budově," řekla náměstkyně.

Kdybychom start EET posunuli, tak znehodnotíme práci těch, kteří se na ni poctivě připravují. Výjimky by způsobily erozi systému, říká Janeček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 53 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy