Případ Rath se zadrhává. Verdikt oddaluje další kauza

V korupčním případu Davida Ratha už letos zřejmě nepadne verdikt. Soudce Robert Pacovský bude paralelně rozplétat kauzu kolem Filipa Bušiny, někdejší Rathovy pravé ruky.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Do konce října chci mít v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha hotovo, maloval si ještě letos na jaře soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský.

A už na listopad a prosinec si naplánoval další velkou kauzu, v níž figuruje Rathův bývalý blízký spolupracovník Filip Bušina - někdejší investiční náměstek hejtmana obžalovaný ze stamilionových daňových podvodů.

Jenže teď bude muset soudce Pacovský zřejmě změnit plány. Kauza Rath se mu nečekaně kvůli četným omluvenkám zadrhla, a rozhodnutí tak bude muset podle všeho odložit až na příští rok. Začátek případu Bušina totiž nehodlá nijak oddalovat a na Rathovu údajnou korupci tak nebude mít mnoho času.

"Případ pana Bušiny bude projednáván. Až nebude probíhat řízení v jeho věci, může po Novém roce pokračovat hlavní řízení v kauze Rath,“ potvrdila mluvčí středočeského krajského soudu Zuzana Steinerová.

Podle ní ale kauza Rath bude pokračovat, byť ne přímo v soudní síni. "Neznamená to, že se nebude nic dít, i když nebude nařízeno hlavní líčení. S tím spisem se dělají i jiné věci, musí se vyřizovat třeba stížnosti,“ popsala Steinerová.

Od léta chodí soudu prakticky nepřetržitě omluvenky kvůli nemocem nebo zraněním. A to jak obžalovaných, tak i přísedících. I proto si nikdo netroufá komentovat, zda jde o účelové kroky a záměrné zdržování procesu.

Naposledy bylo hlavní líčení zrušeno tento týden: omluvenku poslal David Rath, je údajně hospitalizován v nemocnici. A zda bude soud pokračovat příští týden, bude záležet na zdravotním stavu Ratha, který trvá na tom, aby se případ projednával jen za jeho přítomnosti.

Co Rathovi přesně je, není jasné. Jeho advokát Adam Černý to neuvedl, do pátku to ale musí nahlásit soudu a předložit lékařskou zprávu.

Soud s Rathem se pozdržel například už v únoru kvůli nemoci jednoho ze členů soudního senátu nebo začátkem září kvůli přetržené achillovce obžalovaného Rathova přítele Petra Kotta.

Spis Rathova případu má přes 27 tisíc stran a soud už vyslechl na osmdesát svědků. "Zbývají vyslechnout už jen jednotlivci, například tři znalci. Ale žaloba i obhajoba mohou ještě navrhovat další svědky a soud jim může vyhovět," podotkla mluvčí soudu Zuzana Steinerová s tím, že "valná většina důkazů je už provedena a případ se blíží ke konci".

Kauzu Rathova někdejšího investičního náměstka Filipa Bušiny by měl soud začít projednávat 4. listopadu. Jde o stamilionové daňové úniky a spolu s Bušinou stane před soudem dalších třináct lidí. Obžaloba je viní z vystavování falešných faktur, podle kterých si měli nechávat platit za neexistující služby - především reklamní – aby ošidili stát na daních.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Tisícovka faktur

Soudce Pacovský se tak bude muset prodírat tisícovkami faktur. I proto již před prázdninami nařídil líčení na první tři týdny v listopadu a pokračovat má ještě první dva týdny v prosinci.

Obžalobu na Bušinu a spol. sice Pacovský dostal o půl roku dříve než Rathův případ, ale musel jí dočasně odložit. Přednost dostal Rath kvůli tomu, že byl ve vazbě. Vazební věci totiž musí soud řešit přednostně. Teď už to ale neplatí, všichni z kauzy Rath jsou na svobodě.

"Když už nyní není nikdo ve vazbě, není důvod, aby měl případ doktora Ratha přednost," dodala mluvčí soudu Zuzana Steinerová.

 

Právě se děje

Další zprávy