Rathův otec zemřel, obžalovaný může požádat o odklad soudu

Domácí Domácí
16. 10. 2014 15:55
Ratmíru Rathovi bylo 83 let. Figuroval v korupční kauze svého syna.
Soud s Davidem Rathem má pokračovat příští týden.
Soud s Davidem Rathem má pokračovat příští týden. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha Otec obžalovaného Davida Ratha Ratmír Rath o víkendu zemřel. Informoval o tom server Lidovky.cz. Zprávu potvrdila Rathova manželka Eva. Endokrinologovi Rathovi bylo 83 let, loni si poranil páteř a zlomil obratel.

Muž figuroval v korupční kauze svého syna Davida. Policii tvrdil, že je majitelem zhruba osmi milionů korun, které policie zabavila u Ratha při domovní prohlídce v Hostivici. Podle Ratha staršího se mělo jednat o jeho celoživotní úspory a chtěl peníze zpátky. Soud mu však přístup k penězům neumožnil.

Rath byl přizvaný i k líčení svého syna, kvůli zdraví se ale omluvil. Soud nakonec rozhodl, že postačí jeho policejní výpověď.

David Rath na špatný zdravotní stav svého otce opakovaně upozorňoval, a žádal dokonce odklad svého soudního jednání. Podle svých slov potřeboval věnovat čas péči o otce. Soudce Robert Pacovský mu ale nevyhověl. Soud by měl pokračovat příští týden, pokud Rath nepožádá o odklad kvůli úmrtí otce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy