reklama
 
 

Středočeský kraj má vysoké dluhy, přesahují pět miliard

22. 9. 2014 19:56
Podle šéfa krajského kontrolního výboru Jana Skopečka se hejtmanství potýká s důsledky hospodaření z doby bývalého hejtmana Davida Ratha.

Praha - Zadluženost Středočeského kraje byla koncem letošního srpna 5,1 miliardy korun. Podle hejtmanova náměstka pro finance Jiřího Peřiny (ČSSD) se ale dluhy daří umořovat. 

Opozice vedení kraje kvůli hospodaření dlouhodobě kritizuje. V minulosti se v médiích objevovaly zprávy, že Středočeský kraj je nejzadluženějším regionem.

Podle Peřiny kraj snižuje svou zadluženost od roku 2012. Nyní je jeho zadlužení o 2,3 miliardy korun nižší, než činí součet všech uzavřených finančních závazků z minulých let. Ještě v roce 2011 kraj dlužil 6,7 miliardy korun.

Podle šéfa krajského kontrolního výboru Jana Skopečka (ODS) se hejtmanství potýká s důsledky hospodaření z doby bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD).

Opozičním zastupitelům se v poslední době nelíbilo zejména to, že kraj některé závazky hradí prostřednictvím takzvaného odloženého financování, označují to za skryté zadlužování.

ODS: Hejtmanství nechová jako dobrý hospodář

Peřina připomněl, že hejtmanství si vzalo první úvěr ve výši čtyř miliard korun za hejtmana Petra Bendla (ODS). Čerpal se v letech 2008 až 2012, tedy již za krajské vlády ČSSD. Tyto prostředky mířily zejména do zdravotnictví. Od roku 2010 je úvěr splácen v pravidelných čtvrtletních splátkách.

V roce 2008 kraj převzal úlohu ručitele za úvěry oblastních nemocnic za 1,8 miliardy korun. V roce 2011 krajské zastupitelstvo schválilo hrazení oprav silnic druhé a třetí třídy prostřednictvím odloženého financování v celkové výši jedné miliardy. První půlmiliarda byla splacena v roce 2013 a druhá letos. Posledním velkým finančním závazkem je odložené financování stavby leteckého muzea v Mladé Boleslavi ve výši 132,2 milionu korun.

Zadluženosti kraje podle Peřiny vzrostla v letech 2008 až 2011, v době velkých investičních akcí v krajských nemocnicích a když se čerpaly úvěrové prostředky na odložené financování oprav silnic. Od roku 2012 se už dluh podle Peřiny snižuje a kraj si žádný další nový úvěr nevzal.

Podle občanských demokratů se hejtmanství nechová jako dobrý hospodář. Dlouhodobě kritizují například peníze vynakládané na žákovské jízdné zdarma nebo proplácení zdravotnických poplatků.

autor: ČTK | 22. 9. 2014 19:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Středočeský kraj

  reklama
  reklama
  reklama