Středočeský kraj má vysoké dluhy, přesahují pět miliard

ČTK ČTK
22. 9. 2014 19:56
Podle šéfa krajského kontrolního výboru Jana Skopečka se hejtmanství potýká s důsledky hospodaření z doby bývalého hejtmana Davida Ratha.
Foto: Jan Langer

Praha - Zadluženost Středočeského kraje byla koncem letošního srpna 5,1 miliardy korun. Podle hejtmanova náměstka pro finance Jiřího Peřiny (ČSSD) se ale dluhy daří umořovat. 

Opozice vedení kraje kvůli hospodaření dlouhodobě kritizuje. V minulosti se v médiích objevovaly zprávy, že Středočeský kraj je nejzadluženějším regionem.

Podle Peřiny kraj snižuje svou zadluženost od roku 2012. Nyní je jeho zadlužení o 2,3 miliardy korun nižší, než činí součet všech uzavřených finančních závazků z minulých let. Ještě v roce 2011 kraj dlužil 6,7 miliardy korun.

Podle šéfa krajského kontrolního výboru Jana Skopečka (ODS) se hejtmanství potýká s důsledky hospodaření z doby bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD).

Opozičním zastupitelům se v poslední době nelíbilo zejména to, že kraj některé závazky hradí prostřednictvím takzvaného odloženého financování, označují to za skryté zadlužování.

ODS: Hejtmanství nechová jako dobrý hospodář

Peřina připomněl, že hejtmanství si vzalo první úvěr ve výši čtyř miliard korun za hejtmana Petra Bendla (ODS). Čerpal se v letech 2008 až 2012, tedy již za krajské vlády ČSSD. Tyto prostředky mířily zejména do zdravotnictví. Od roku 2010 je úvěr splácen v pravidelných čtvrtletních splátkách.

V roce 2008 kraj převzal úlohu ručitele za úvěry oblastních nemocnic za 1,8 miliardy korun. V roce 2011 krajské zastupitelstvo schválilo hrazení oprav silnic druhé a třetí třídy prostřednictvím odloženého financování v celkové výši jedné miliardy. První půlmiliarda byla splacena v roce 2013 a druhá letos. Posledním velkým finančním závazkem je odložené financování stavby leteckého muzea v Mladé Boleslavi ve výši 132,2 milionu korun.

Zadluženosti kraje podle Peřiny vzrostla v letech 2008 až 2011, v době velkých investičních akcí v krajských nemocnicích a když se čerpaly úvěrové prostředky na odložené financování oprav silnic. Od roku 2012 se už dluh podle Peřiny snižuje a kraj si žádný další nový úvěr nevzal.

Podle občanských demokratů se hejtmanství nechová jako dobrý hospodář. Dlouhodobě kritizují například peníze vynakládané na žákovské jízdné zdarma nebo proplácení zdravotnických poplatků.

 

Právě se děje

Další zprávy