Kauza uplácení exposlance Kořistky je u ledu

Markéta Chaloupská
27. 12. 2008 8:20
Případ se asi znovu otevírat nebude

Praha - Případ údajného uplácení unionistického exposlance Zdeňka Kořistky je u ledu.

Ačkoliv olomoucký vrchní soud letos v září rozhodl, že mu Marek Dalík a Jan Večerek nabídli v roce 2004 úplatek za to, že bude hlasovat proti vládě Stanislava Grosse, případ se zřejmě znovu otevírat nebude.

"Nemám žádné zprávy, že by se objevily nějaké nové důkazy," vysvětluje ostravská státní zástupkyně Tamara Kornasová, které Kořistka před čtvrt rokem předal žádost, aby nechala jeho případ na základě verdiktu soudu znovu prošetřit.

S definitivní platností se ale prý státní zástupkyně rozhodne nejdříve po Novém roce, až spis pořádně prostuduje.

"Nevím, co na to říct. Počkám si až na její definitivní rozhodnutí," řekl Aktuálně.cz Kořistka.

Jak to tehdy bylo?

Příběh je starý už několik let. Rozpoutal se kvůli schůzce, na které se v polovině roku 2004 sešli exposlanec s poradcem Mirka Topolánka Markem Dalíkem a lobbistou Janem Večerkem.

Kořistka tehdy tvrdil, že mu oba muži nabídli deset milionů a místo velvyslance, když nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse.

Obvinění se ale nepodařilo prokázat. Celý případ, ve kterém se mezi odposlouchávanými ocitl i šéf ODS a nynější premiér Mirek Topolánek, nakonec skončil odložením. Verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně Renáta Vesecká.

Marek Dalík
Marek Dalík | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A právě kvůli slovům o korupci se rozhořely spory o odškodnění. Původně měl Kořistka podle rozhodnutí ostravského soudu zaplatit lobbistům třicet tisíc korun. Každému po patnácti tisících. Proti verdiktu se všichni odvolali. A o odvolání v září rozhodoval olomoucký vrchní soud, který Kořistkovi uvěřil, že ho lobbisté chtěli uplatit.

Další žaloba

Kořistka čelí i další žalobě, kterou na něj podala ODS. Strana požadovala odškodnění deset milionů korun. U pražského městského soudu získala sto tisíc korun.

I proti tomu se bývalý poslanec u soudu odvolal, odvolací soud se ale zatím nekonal. Podle informací Aktuálně.cz si zatím pouze pražský vrchní soud vyžádal spis a soud se bude konat až příští rok.

 

Právě se děje

Další zprávy