Řekněte, zda mě chtěli uplatit, žádá znovu Kořistka

Markéta Chaloupská
19. 9. 2008 15:33
Uvnitř Kořistkova žádost o obnovení jeho kauzy

Ostrava - Případ uplácení v politice znovu nabírá obrátky. Unionistický exposlanec Zdeněk Kořistka požádá státní zastupitelství v Ostravě, aby znovu otevřelo jeho případ.

Tamní státní zástupkyni Tamaře Kornasové v pátek předal žádost, aby nechala jeho případ znovu prošetřit.

"Žádám, aby ostravská státní zástupkyně Tamara Kornasová na základě jejího vystoupení přezkoumala odložení mého případu," potvrdil Aktuálně.cz Kořistka. Ta totiž v televizi řekla, že si spis Kořistky vyžádá a prostuduje ho.

Kořistka Aktuálně.cz poskytl exkluzivní materiály, ve kterých uvádí důvody, proč by se měl případ vrátit na začátek.

Dokument: CELOU KOŘISTKOVU ŽÁDOST ČTĚTE ZDE.

Odvolává se především na to, že jak ostravský krajský soud, tak olomoucký vrchní soud mu daly za pravdu v tom, že mu byl nabídnut post velvyslance.

"S odkazem na následující právní úvahy poukazuji na to, že soudy obou stupňů, projednávající občanskoprávní žalobu podezřelých na mou osobu, došly k závěru, že minimálně nabídka postu velvyslance v Bulharsku mi byla předložena. Upozorňuji na to, že k tomuto skutkovému závěru dospěl jak Vrchní soud v Olomouci, tak i Krajský soud v Ostravě. Krajský soud však z tohoto závěru vyvodil nesprávný právní závěr, že přestože tato nabídka padla, musím se podezřelým omluvit. Rozhodnutí Vrchního soudu tedy není vzhledem k obsahu rozsudku Krajského soudu zcela převratné," píše Kořistka v žádosti.

"Jsem přesvědčen, že jsou zde okolnosti, které musejí vést státní zastupitelství k novému pohledu, i kdyby nebyly zjištěny nové zásadní důkazy," dodává.

Kořistka se hájí se také tím, že došlo k porušení zákona, když nebylo zahájeno trestní stíhání. "Domnívám se, že zrušením usnesení o zahájení trestního stíhání došlo k porušení zákona, neboť v té době existovalo podezření ze spáchání trestného činu, které bylo zcela důvodné."

V žádosti ale rovněž uvádí to, že o úplatku nikomu říci nechtěl. "Je pravda, že jsem o schůzce nikomu říci nechtěl, neboť jsem nechtěl skandalizovat mého tehdejšího přítele Jana Večerka."

Soud politikovi uvěřil

Soud v Olomouci ve středu někdejšímu unionistickému poslanci Kořistkovi uvěřil, že se ho v roce 2004 pokusili uplatit Marek Dalík a lobbista Jan Večerek.

Podle původního rozsudku se měl za svá slova omluvit a oběma mužům zaplatit dohromady 30 tisíc korun. Odvolací soud však toto rozhodnutí zrušil s odůvodněním, že Kořistka mluvil pravdu.

"Nevěřil jsem v naši justici, soud ale dnes uvěřil, že jsem věrohodný," řekl poté Aktuálně.cz Kořistka.

Soud se zabýval žalobou na ochranu osobnosti, kterou na někdejšího zákonodárce podali kvůli neprokázanému obvinění právě Dalík s Večerkem.

Oba dva ale vinu odmítají a rozhodli se, že proti středečnímu verdiktu podají dovolání k Nejvyššímu soudu.

Jak to tehdy bylo?

Příběh je starý už několik let. Rozpoutal se kvůli schůzce, na které se v polovině roku 2004 sešli exposlanec s poradcem Mirka Topolánka Markem Dalíkem a lobbistou Janem Večerkem.

Kořistka tehdy tvrdil, že mu oba muži nabídli deset milionů a místo velvyslance v Bulharsku, když nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse.

Obvinění se ale nepodařilo prokázat. Celý případ, ve kterém se mezi odposlouchávanými ocitl i šéf ODS a nynější premiér Mirek Topolánek, nakonec skončil odložením. Verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně Renáta Vesecká.

A právě kvůli slovům o korupci se rozhořely spory o odškodnění. Původně měl Kořistka podle rozhodnutí ostravského soudu zaplatit lobbistům třicet tisíc korun. Každému po patnácti tisících. Proti verdiktu se všichni odvolali. A o tom rozhodoval právě olomoucký vrchní soud.

Čtěte více: Kauza Kořistka se vrací. Dalík chce půl miliónu

Kořistka čelí i další žalobě, kterou na něj podala ODS. Strana požadovala odškodnění deset milionů korun. U pražského městského soudu získala sto tisíc korun. I proti tomu se bývalý poslanec u soudu odvolal; odvolací soud se ale zatím nekonal.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy