Kauza Studénka: Most podpírala prkna, potom se zřítil

Tomáš Netočný
11. 12. 2008 14:25
Vyšetřovatelé zveřejnili některé detaily srpnové tragédie
Zdemolovaný expres Comenius krátce poté, kdy v pátek 8. sprna narazil ve Studénce do zříceného mostu. Policie teď oznámila, že stovky tun mostu spočívaly před neštěstím na dřevěných prknech
Zdemolovaný expres Comenius krátce poté, kdy v pátek 8. sprna narazil ve Studénce do zříceného mostu. Policie teď oznámila, že stovky tun mostu spočívaly před neštěstím na dřevěných prknech | Foto: Petr Sznapka

Ostrava - Stovky tun vážící těleso rozestavěného mostu, které se počátkem srpna zřítilo ve Studénce na železniční trať, podpíraly před neštěstím dřevěné desky.

Policie po více než čtyřech měsících od neštěstí zveřejnila další detail z vyšetřování, proč došlo k tragédii, která si vyžádala osm mrtvých a desítky zraněných.

"Něco takového jsem v životě neviděl a také soudní znalci jen kroutili hlavou," řekl novinářům šéf vyšetřovacího týmu Jiří Jícha.

Už první informace naznačovaly, že na stavbě mostu přes mezinárodní železniční koridor panoval nepořádek. A nově zveřejněná fakta to potvrzují.

"Most vážil celkem 363 tuny. V bodech, ve kterých se opíral o podpěrnou konstrukci, spočívala tato obrovská hmota na devíti dřevěných deskách," přiblížil Jícha.

K neštěstí došlo v pátek 8. srpna v deset hodin dopoledne. Most se ve Studénce zřítil před projíždějící mezinárodní expres Comenius. Srážka zabila osm lidí, desítky dalších utrpěly těžká zranění.

Dnešní dílčí informace o situaci na stavbě je po téměř čtyřech měsících první, kterou vyšetřovatelé zatím zveřejnili. Naposledy informovali v srpnu o tom, že obvinili dva specialisty firmy Bögl a Krýsl. Firma zajišťovala nasouvání mostu pro generálního dodavatele stavby společnost ODS.

Vyšetřovatel Jícha informoval, že až dosud jeho skupina vyslechla téměř 200 osob. Byli mezi nimi například cestující, posádka vlaku i lidé ze stavebních firem.

„Předpokládám, že obviníme ještě další podezřelé," řekl Jiří Jícha. „Myslím, že to budou jednotlivci," odpověděl na otázku, kolik obviněných ještě asi bude.

Policie si objednala znalecké posudky u několika expertních skupin. Hlavní odborný posudek by měla dodat Stavební fakutlta ČVUT v Praze.

"Expertízu ze stavební fakulty bychom měli obdržet začátkem roku 2009," informoval vyšetřovatel. "Teprve potom budeme zřejmě schopni udělat konečný závěr, proč se most ve Studénce zřítil."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy