Kauza Studénka: Most podpírala prkna, potom se zřítil

Tomáš Netočný
11. 12. 2008 14:25
Vyšetřovatelé zveřejnili některé detaily srpnové tragédie
Zdemolovaný expres Comenius krátce poté, kdy v pátek 8. sprna narazil ve Studénce do zříceného mostu. Policie teď oznámila, že stovky tun mostu spočívaly před neštěstím na dřevěných prknech
Zdemolovaný expres Comenius krátce poté, kdy v pátek 8. sprna narazil ve Studénce do zříceného mostu. Policie teď oznámila, že stovky tun mostu spočívaly před neštěstím na dřevěných prknech | Foto: Petr Sznapka

Ostrava - Stovky tun vážící těleso rozestavěného mostu, které se počátkem srpna zřítilo ve Studénce na železniční trať, podpíraly před neštěstím dřevěné desky.

Policie po více než čtyřech měsících od neštěstí zveřejnila další detail z vyšetřování, proč došlo k tragédii, která si vyžádala osm mrtvých a desítky zraněných.

"Něco takového jsem v životě neviděl a také soudní znalci jen kroutili hlavou," řekl novinářům šéf vyšetřovacího týmu Jiří Jícha.

Už první informace naznačovaly, že na stavbě mostu přes mezinárodní železniční koridor panoval nepořádek. A nově zveřejněná fakta to potvrzují.

"Most vážil celkem 363 tuny. V bodech, ve kterých se opíral o podpěrnou konstrukci, spočívala tato obrovská hmota na devíti dřevěných deskách," přiblížil Jícha.

K neštěstí došlo v pátek 8. srpna v deset hodin dopoledne. Most se ve Studénce zřítil před projíždějící mezinárodní expres Comenius. Srážka zabila osm lidí, desítky dalších utrpěly těžká zranění.

Dnešní dílčí informace o situaci na stavbě je po téměř čtyřech měsících první, kterou vyšetřovatelé zatím zveřejnili. Naposledy informovali v srpnu o tom, že obvinili dva specialisty firmy Bögl a Krýsl. Firma zajišťovala nasouvání mostu pro generálního dodavatele stavby společnost ODS.

Vyšetřovatel Jícha informoval, že až dosud jeho skupina vyslechla téměř 200 osob. Byli mezi nimi například cestující, posádka vlaku i lidé ze stavebních firem.

„Předpokládám, že obviníme ještě další podezřelé," řekl Jiří Jícha. „Myslím, že to budou jednotlivci," odpověděl na otázku, kolik obviněných ještě asi bude.

Policie si objednala znalecké posudky u několika expertních skupin. Hlavní odborný posudek by měla dodat Stavební fakutlta ČVUT v Praze.

"Expertízu ze stavební fakulty bychom měli obdržet začátkem roku 2009," informoval vyšetřovatel. "Teprve potom budeme zřejmě schopni udělat konečný závěr, proč se most ve Studénce zřítil."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy