Kauza Prunéřov se dostala až na Obamovu univerzitu

Pavel Baroch
23. 5. 2011 14:22
Angažování Mikronésie při modernizaci elektrárny je tématem konference v New Yorku
Foto: Ludvík Hradilek

Praha/New York - Kauza modernizace uhelné elektrárny Prunéřov se dostala až na prestižní Kolumbijskou univerzitu v New Yorku, kterou vystudoval i současný americký prezident Barack Obama.

O severočeském Prunéřovu společnosti ČEZ se bude mluvit na začínající odborné konferenci o ostrovech, které kvůli globálnímu oteplování ohrožuje stoupající hladina oceánů.

Mezi ně patří i tichomořská Mikronésie, která se do dějin mezinárodního práva zapsala jako první ostrovní státeček, který požadoval, aby elektrárna na druhém konci světa - Prunéřov - omezila více své emise skleníkového oxidu uhličitého, a tím chránila i malé ostrůvky v Tichomoří.

Konference na jedné z nejprestižnějších právnických fakult na světě se zabývá různými právními otázkami, které s ohroženými ostrovy souvisejí. Například právem o přesídlení nebo odpovědností za klimatickou škodu.

Mikronésie chce čistší Prunéřov

Součástí konference bude i společný příspěvek Federativních států Mikronésie, mezinárodní organizace Greenpeace a českého Ekologického právního servisu právě o právních aspektech kauzy Prunéřov.

Podívejte se, jak odpůrci protestovali přímo na komíně Prunéřova:

"Myšlenka, že odpovědnost státu za jeho rozhodnutí může přesahovat jeho hranice, není novým konceptem. Avšak přijetím této odpovědnosti ve vztahu k dopadům změny klimatu - zejména v souvislosti s konkrétním projektem, jako je Prunéřov - vzniká nový právní precedens," řekl Jan Šrytr z Ekologického právního servisu, který se konference účastní.

Kvůli Prunéřovu padl ministr

Kvůli plánované modernizaci Prunéřova loni před volbami padl tehdejší ministr životního prostředí Jan Dusík, který oddaloval rozhodnutí o tom, jestli ministerstvo v rámci posuzování vlivu modernizované elektrárny na životní prostředí (EIA) vydá kladné stanovisko.

Majitel, společnost ČEZ, tvrdil, že pro modernizovanou elektrárnu použije nejmodernější dostupnou technologii, ekologické organizace oponovaly, že nový Prunéřov může mít skleníkové emise ještě nižší.

Ostrůvky se mohou bránit

Ministerstvo přitom Mikronésii uznalo jako dotčený stát, který se mohl procesu EIA zúčastnit. "Tento právní nástroj ukazuje, že národy, které stojí tváří v tvář dopadům klimatických změn, mají nyní podporu v mezinárodním právu pro významné a účinnější ovlivňování rozhodování v oblasti energetiky a musí se připravit tyto kroky uplatnit," řekl Maketo Robert, ministr spravedlnosti Federativních států Mikronésie.

Dopis, v němž se Mikronésie vyjadřuje k modernizaci Prunéřova:

Ben Jasper, koordinátor klimatické kampaně Greenpeace ČR, poznamenal, že v kauze Prunéřov a zapojení Mikronésie jde o průlomový mezinárodní krok.

"Otevírá nyní i ostatním ohroženým ostrovním státům možnost, jak se konkrétně bránit proti velkým průmyslovým zdrojům emisí, které ohrožují jejich budoucnost a existenci," konstatoval Jasper.

Dusíkova nástupkyně Rut Bízková pak vydala kladné stanovisko k modernizaci, ale odpůrci schválené varianty se ještě nevzdali a uplatňují nyní své požadavky v rámci řízení o takzvaném integrovaném povolení, v němž se podrobně zkoumají i otázky nejlepších dostupných technologií.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 41 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy