Bez překvapení: Bízková posvětila nový Prunéřov

Pavel Baroch
29. 4. 2010 13:32
Ministerstvo vydalo kladné stanovisko k posouzení vlivu elektrárny na životní prostředí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministryně životního prostředí Rut Bízková podle očekávání posvětila stavbu nové elektrárny Prunéřov v severozápadních Čechách. Základem byl plán společnosti ČEZ, v němž si ovšem ministerstvo vymohlo několik zpřísňujících podmínek.

Stalo se tak přesně 14 dní poté, co Bízková oficiálně stanulo v čele resortu.

Ministerstvo uvedlo, že se díky nové elektrárně podstatně sníží emise škodlivých látek, které ohrožují zdraví obyvatel ústeckého regionu. Zároveň bude dosažena i nejvyšší možná ochrana klimatu.

"Jsem přesvědčena, že podmínky obsažené v tomto stanovisku přispějí k lepšímu ovzduší pro obyvatele ústeckého regionu," řekla Bízková.

Greenpeace: Rozhodnutí Romanova impéria

České pobočce mezinárodní organizace Greenpeace ani dalším organizacím včetně daleké Mikronésie se při posuzování stavby na životní prostředí (EIA) ovšem nepodařilo prosadit variantu s vyšší účiností elektrárny, která by podle nich byla ekologicky šetrnější.

"To je ale překvapení: ministryně, která se do funkce dostala jen díky šikovné politické rošádě pod taktovkou Martina Romana, vydala takové rozhodnutí, jaké si ČEZ přál. Čekal snad někdo něco jiného? Na paní ministryni se moc nezlobíme, je to jen legionářka Romanova impéria (Emporum Romanum)," řekl Jan Rovenský z pražské kanceláře Greenpeace.

Greenpeace se ovšem vzdát nechtějí. Hodně spoléhají na řízení o integrované prevenci, protože v něm se rozhoduje o použití nejlepší dostupné technologie. A právě o ní se od počátku vede spor o Prunéřov. Sdružení nevylučují ani to, že se nakonec obrátí na soud.

"Dnešní rozhodnutí ministerstva považujeme za zjevně věcně nesprávné a nezákonné, a tudíž napadnutelné," řekl Jan Šrytr z Ekologického právního servisu, který je přesvědčen o tom, že ČEZ nepoužil nejlepší dostupnou technologii, jak požaduje zákon. 

Foto: Ludvík Hradilek

Bursík: Ministerstvo selhalo

Podle exministra životního prostředí a severočeského lídra zelených Martina Bursíka ministerstvo životního prostředí selhalo.

"Nevyužilo své kompetence a nedonutilo ČEZ k instalaci nejmodernější technologie v Prunéřově. To bude mít negativní dopad na kvalitu ovzduší a zdraví v Ústeckém kraji," tvrdí Bursík.

Ministryně Bizková podle Bursíka plní stranické zadání ODS. "Nejprve rozprášila na ministerstvu životního prostředí tým, který se věnoval ochraně klimatu a rozvoji obnovitelných zdrojů energií a úspor," prohlásil Bursík.

"Lidé, kteří odmítali rezignovat na kompetenci ministerstva a prosazovali kladné stanovisko EIA pouze pro technologii s nejmenšími dopady na životní prostředí a zdraví, byli z ministerstva vyhozeni. To nebylo nic jiného než čistka na zadání ODS a ČEZu," dodal.

Bursík připomněl, že v Německu se už v roce 2000 a 2003 postavili hnědouhelné elektrárny Lippendorf a Niederaussern s účinností nad 42 respektive 43 procent, RWE bude letos uvádět do provozu elektrárnu Neurath s účinností nad 43% a Vattenfall Europe plánuje na rok 2011 spuštění nové elektrárny v Boxbergu s účinnosti 43,7 procent.

"V České republice má však Martin Roman obtočenu politickou reprezentaci okolo prstu a dokáže prosadit technologii Jurského parku s účinností 39,3 procent a získat pro ni kladnou EIA," řekl Bursík.

Bízková: Emise se sníží o desítky procent

Ministryně životního prostředí Rut Bízková uvedla, že ve srovnání s provozem současných bloků bude elektrrána Prunéřov po komplexní obnově vypouštět o 32 procent méně oxidu siřičitého, o 26 procent méně oxidů dusíku a o 41 procent méně tuhých znečišťujících látek.

Foto: MŽP

Jako největší problém se nakonec ukázaly emise skleníkového oxidu uhličitého. Kvůli nižší účinnosti jich nový Prunéřov pustí ročně o 205 082 tun více, než kdyby se použila dokonalejší technologie.

Ministerstvo proto požaduje, aby ČEZ snížila toto množství jiným způsobem, například zvýšením energetické efektivnosti v jiných provozech.

Ministerstvo rovněž trvá na tom, aby nový Prunéřov nepřekročil u oxidu uhelnatého limit 200 mikrogramů na metr krychlový, když ČEZ počítal s 250 mikrogramy.

Tripartita: Prunéřov nás vyvede z krize

Rada hospodářské a sociální dohody, pro níž se vžilo označení tripartita, ovšem pokládá urychlenou modernizaci Prunéřova za jedno z opatření, které má pomoci vyvést zemi z krize.

"Pro tuzemské firmy by šlo o zakázky za 25 miliard korun," uvedl Jaroslav Hanák, první viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Dodal, že podle některých odhadů by tak k současné stovce subdodavatelů elektrárny přibylo dalších 200 firem a počet zaměstnanců by ze současných 400 mohl narůst ještě o 800 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy