Prunéřov? ČEZ opil Drobila rohlíkem, tvrdí ekologové

Pavel Baroch
29. 10. 2010 9:35
Ministerstvo ale tvrdí, že se podaří výrazně snížit emise skleníkových plynů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kauza rozsáhlé rekonstrukce hnědouhelné elektrárny Prunéřov II, kvůli níž na jaře předčasně skončil ve funkci ministra životního prostředí Jan Dusík, je podle nového vedení resortu uzavřena.

Ministerstvo životního prostředí se totiž dohodlo se společností ČEZ na kompenzacích za to, že firma v novém Prunéřově nepoužije nejmodernější dostupnou technologii a vypustí kvůli tomu o miliony tun skleníkových plynů více.

ČEZ se zavázal, že k roku 2019 uzavře sousední elektrárnu Prunéřov I a zároveň už od roku 2016 převede jeden blok Prunéřova II do omezeného provozu. Ministerstvo životního prostředí je s těmito kroky spokojeno, nevládní organizace ovšem tvrdí, že se úřad ministra Pavla Drobila "nechal opít rohlíkem".

Ušetří se ještě více emisí, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo uvedlo, že oběma hlavními opatřeními se mezi lety 2016 a 2023 uspoří bezmála 9,5 milionu tun oxidu uhličitého. Požadavek přitom byl jen něco přes 5 milionů tun.

"Těmito opatřeními se nejen vyrovná, ale dokonce o 84 procent překročí požadovaná úspora skleníkových plynů, dále se sníží množství prachu, oxidů síry a oxidů dusíku," konstatovalo ministerstvo.

ČEZ pouze odstaví starou uhelnou elektrárnu

Ekologické organizace ovšem tento krok za žádnou kompenzaci nepovažují. Myslí si to i významný zaměstnanec ministerstva životního prostředí, který zná podrobnosti o jednání o modernizaci Prunéřova II.

Foto: Ludvík Hradilek

"ČEZ žádná dodatečná kompenzační opatření neudělal, pouze odstaví starou uhelnou elektrárnu," řekl Aktuálně.cz zdroj z ministerstva, který si nepřál zveřejnit své jméno, protože se obává o své místo.

Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace upozornil, že od počátku vyjednávání mezi ministerstvem životního prostředí a ČEZ byl problém v tom, že vedení firmy odmítalo předložit své investiční plány.

"Všechno to tedy směřuje k tomu, co ČEZ chtěl. Udělá něco, co stejně chtěl udělat, a ještě to bude vydávat za ohromný ústupek," řekl Aktuálně.cz Rovenský.

"Nové vedení ministerstva v čele s Pavlem Drobilem se buď nechalo opít rohlíkem, anebo prostě šlo ČEZu na ruku," dodal Jan Šrytr z Ekologického právního servisu.

Foto: Greenpeace

ČEZ se proti tomu ohradil. Tvrdí, že Prunéřov I měl původně fungovat až do roku 2023, ovšem kvůli modernizaci prunéřovské dvojky skončí o čtyři roky dříve.

Omezení, či prodloužení provozu?

Nevládní organizace upozornily, že ČEZ na svých internetových stránkách uváděl něco jiného - v prunéřovské jedničce vyhasnou kotle už v roce 2015. To by znamenalo, že tato elektrárna naopak svůj provoz ještě prodlouží.

Na stránkách ČEZ se skutečně píše: "Kromě Elektrárny Tušimice I, odstavené již v roce 1998, hodlá ČEZ na přelomu let 2015 a 2016 zcela ukončit provoz elektrárny Prunéřov I. Tato elektrárna by po roce 2015 bez zásadní rekonstrukce nevyhověla zpřísněným ekologickým parametrům podle nové legislativy. Navíc by pro ni na Dole Libouš na potřebnou dobu provozu nebyl dostatek uhlí."

Všechno je jinak, plány se prostě mění

Vedení společnosti ČEZ ovšem tvrdí, že tato informace už dávno neplatí. A text před pár dny upravilo: "V říjnu 2008 vedení ČEZ schválilo aktualizaci plánu odstavování elektráren, kdy odstavení elektrárny Prunéřov I. bylo předpokládáno až v roce 2023."

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž vysvětlil, že jde o běžnou změnu plánů, které reagují na aktuální výboj na trzích. "Neustále se musí sledovat, aby byl dostatek zdrojů pro zajištění požadavků zákazníků," řekl Kříž.

Kdyby se podle něho přesně dodržovaly bývalé plány, jako ten z roku 2007, už letos by se vyráběl proud z poloviny Prunéřova II. "Jenže schvalovací proces se zpožďuje," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Upozornil, že i dokumentace k ekologickému posouzení modernizace Prunéřova II obsahuje zmínku o tom, že prunéřovská jednička bude fungovat dále, i když ČEZ bude muset investovat několik stovek milionů, aby elektrárna splnila emisní normy.

"Žádné prodloužení provozu Prunéřova I se tedy neděje, opak je pravdou," řekl Aktuálně.cz Kříž.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Aktualizováno před 1 hodinou

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda, který je jeho i Hynkovým týmovým parťákem ve stáji Canyon Northwave, ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

"Je to můj druhý mistrák na Evropě a hned placka, musím být spokojený," řekl Stošek. Cítil ale, že měl na víc. "Občas mi padal řetěz a nebyl jsem schopný kontinuálně jet, což mě stálo kontakt s čelem," dodal sedmadvacetiletý jezdec, který byl loni třetí na maratonském mistrovství světa.

"Nakonec to ale dopadlo parádně, i když nefungovalo ideálně kolo. Ze sebe jsem vytáhnul maximum a morálkou jsem to dotáhl na trojku. Cílil jsem sice na vítězství, nemůžou však vyhrát všichni. Trať je tady těžká s dlouhými kopci, ale nohy byly dobré. Vytěžil jsem z toho maximum. Pro nás jako tým je to bomba," pochvaloval si Stošek.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Mistrovství Evropy v maratonu horských kol v Evoléne (Švýcarsko):

Muži (78 km): 1. Seewald (Něm.) 4:02:50, 2. Porro (It.) -3:57, 3. Stošek -7:58, …7. Hynek -13:01, 26. Adel (všichni ČR) -32:08.

Ženy (70 km): 1. Fischerová (Šp.) 4:05:16, 2. Häberlinová -5:11, 3. Forchiniová (obě Švýc.) -7:26.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize se Španělkami 2:3

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. O titul budou hrát přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky a Chorvatky.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

19:00 finále Bulharsko - Chorvatsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy