Policie: Chovanec má pravdu, e-mail někdo zfalšoval

Petr Koděra Vojtěch Blažek, Petr Koděra
17. 8. 2015 18:36
Detektivové potvrdili verzi České pošty a ministra vnitra: s korespondencí člena ČSSD Kamila Choce a manažerky pošty Barbory Snopkové Haberové někdo manipuloval. Připsal falešnou odpověď Haberové.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Policejní analytici už prozkoumali jeden z klíčových e-mailů v případu podezření na úplatky kolem České pošty. A potvrdila se jim domněnka, že je částečně zfalšovaný.

V mailu píše člen ČSSD Kamil Choc vysoké manažerce pošty mimo jiné to, že "Kč za kávu bude" - jde o to, jestli státní pošta zaplatí 27 milionů, o které ji žaluje podnikatel Lukáš Čadek.

Manažerka na uniklém mailu odpovídá: "Ahoj, udělám maximum." Jenže právě tuhle větu podle policie ve skutečnosti nikdy nenapsala. Podle důvěryhodných informací online deníku Aktuálně.cz to ukázalo podrobné zkoumání specialistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Nový důkaz hraje pro Chovance

Nový důkaz hraje pro ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD, jehož jméno také v kauze padá v souvislosti s údajnou korupcí. Oficiálně se ale policisté ani státní zástupci nechtějí k žádném posunu v kauze vyjadřovat.

"Prověřování tohoto případu nebudeme komentovat," řekla v pondělí pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Případ, který minulý týden otevřely Hospodářské noviny a Aktuálně.cz, stále bobtná. Takže stručně: podnikatel Čadek tvrdí, že dostal od prostředníka nabídku, že jeho obchodní spor s poštou o 27 milionů vyřeší třímilionový úplatek - milion Chovancovi, dva miliony ČSSD. Tím prostředníkem byl člen středočeské sociální demokracie Choc, který podnikateli vše popsal v mailech a podrobnostmi doplnil na schůzkách, které si Čadek nahrál.

Bývalý policista Choc také napsal v polovině června e-mail Barboře Snopkové Haberové. Bylo to den před tím, než se měl s podnikatelem Čadkem kvůli podané soudní žalobě sejít ministr Chovanec, pod nějž pošta spadá.

Hlavní postavy příběhu

Lukáš Čadek

Podnikatel, jehož firma K+R Mont prodávala na přepážkách České pošty různé zboží, například kdysi populární céčka. Později chtěl Čadek s poštou podnikání rozjet ve velkém. Tvrdí, že měl příslib pošty i papírové objednávky. Takže nakoupil další zboží za více než 20 milionů. Jenže pošta od spolupráce odstoupila a Čadek zkrachoval.

Kamil Choc

Bývalý dopravní policista, člen sociální demokracie v okrese Praha-západ, kontaktoval podnikatele Čadka s údajnou nabídkou: Za tři miliony zařídím, že peníze od České pošty dostanete. Popírá, že šlo o úplatek, prý jen plnil roli mediátora sporu.

Barbora Haberová Snopková

Bývalá šéfka kabinetu Davida Ratha v době, kdy byl hejtmanem Středočeského kraje. Doktorka práv a finalistka krajské Miss patřila k prvním lidem, kteří museli po Rathově zatčení v roce 2012 kraj opustit. Dnes působí v České poště jako ředitelka korporátní správy. Před časem například jednala se zástupci německé pošty o spolupráci.

Prostředník Choc napsal Snopkové Haberové: "Není moc času.  Zítra je schůzka. Ministra a klienta. Mezi 4 očima. Máme býti garantem. Víc osobně ještě dnes by to bylo super. Kč za kávu bude. Sorry že tak najednou ale to tak u mne mediátora bývá."

Falešná odpověď

Podle policie jsou zprávy od prostředníka Choce pravé, ovšem údajná vstřícná odpověď manažerky pošty je podvrhem. To ostatně tvrdí ministerstvo vnitra a i vedení pošty už od minulého týdne. S tím, že když si manažerka Snopková Haberová e-maily přečetla, vše oznámila nadřízeným a ti zalarmovali i policii.

Minulý pátek dala manažerka policistům přístup do své soukromé mailové schránky, aby ji mohli prozkoumat. "Policie tak má jednoznačný přehled o odchozích a příchozích e-mailech," řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Podnikatel Čadek popírá, že to byl on, kdo zprávu upravil. "Nikdy jsem žádný e-mail nefalzifikoval ani jsem s ním jakkoliv nemanipuloval. Navíc se nejedná o mou komunikaci," prohlásil Čadek.

Prostředník Choc zatím na dotaz nereagoval.

Tajné nahrávky ze schůzek

Kromě e-mailů mají policisté v rukou také nahrávky ze schůzky Choc - Čadek. Podnikatel se na nich například ujišťuje, že tři miliony má odvést v hotovosti. Choc zase říká, že "on" - a zřejmě myslí ministra Chovance - "se těch peněz nedotkne. Někdo mu to přinese."

Ministr opakuje, že jakmile se k němu nahrávka v druhé půlce června dostala (tehdy o ní vědělo jen několik lidí), podal trestní oznámení. Policisté teď musí rozplést, jestli v případu jde opravdu o korupční nabídky. A jak vysoko případ sahá.

Nebo jestli si jen prostředník Choc při rozhovorech a dopisování s podnikatelem Čadkem nevymýšlel. Už dříve řekl, že slova o Chovancovi a úplatcích nemyslel vážně - chtěl jen prý podnikatele zaujmout, aby si Čadek najal Choce jako mediátora na legální urovnání sporu s poštou. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy