Policie: Chovanec má pravdu, e-mail někdo zfalšoval

Petr Koděra Vojtěch Blažek, Petr Koděra
17. 8. 2015 18:36
Detektivové potvrdili verzi České pošty a ministra vnitra: s korespondencí člena ČSSD Kamila Choce a manažerky pošty Barbory Snopkové Haberové někdo manipuloval. Připsal falešnou odpověď Haberové.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Policejní analytici už prozkoumali jeden z klíčových e-mailů v případu podezření na úplatky kolem České pošty. A potvrdila se jim domněnka, že je částečně zfalšovaný.

V mailu píše člen ČSSD Kamil Choc vysoké manažerce pošty mimo jiné to, že "Kč za kávu bude" - jde o to, jestli státní pošta zaplatí 27 milionů, o které ji žaluje podnikatel Lukáš Čadek.

Manažerka na uniklém mailu odpovídá: "Ahoj, udělám maximum." Jenže právě tuhle větu podle policie ve skutečnosti nikdy nenapsala. Podle důvěryhodných informací online deníku Aktuálně.cz to ukázalo podrobné zkoumání specialistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Nový důkaz hraje pro Chovance

Nový důkaz hraje pro ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD, jehož jméno také v kauze padá v souvislosti s údajnou korupcí. Oficiálně se ale policisté ani státní zástupci nechtějí k žádném posunu v kauze vyjadřovat.

"Prověřování tohoto případu nebudeme komentovat," řekla v pondělí pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Případ, který minulý týden otevřely Hospodářské noviny a Aktuálně.cz, stále bobtná. Takže stručně: podnikatel Čadek tvrdí, že dostal od prostředníka nabídku, že jeho obchodní spor s poštou o 27 milionů vyřeší třímilionový úplatek - milion Chovancovi, dva miliony ČSSD. Tím prostředníkem byl člen středočeské sociální demokracie Choc, který podnikateli vše popsal v mailech a podrobnostmi doplnil na schůzkách, které si Čadek nahrál.

Bývalý policista Choc také napsal v polovině června e-mail Barboře Snopkové Haberové. Bylo to den před tím, než se měl s podnikatelem Čadkem kvůli podané soudní žalobě sejít ministr Chovanec, pod nějž pošta spadá.

Hlavní postavy příběhu

Lukáš Čadek

Podnikatel, jehož firma K+R Mont prodávala na přepážkách České pošty různé zboží, například kdysi populární céčka. Později chtěl Čadek s poštou podnikání rozjet ve velkém. Tvrdí, že měl příslib pošty i papírové objednávky. Takže nakoupil další zboží za více než 20 milionů. Jenže pošta od spolupráce odstoupila a Čadek zkrachoval.

Kamil Choc

Bývalý dopravní policista, člen sociální demokracie v okrese Praha-západ, kontaktoval podnikatele Čadka s údajnou nabídkou: Za tři miliony zařídím, že peníze od České pošty dostanete. Popírá, že šlo o úplatek, prý jen plnil roli mediátora sporu.

Barbora Haberová Snopková

Bývalá šéfka kabinetu Davida Ratha v době, kdy byl hejtmanem Středočeského kraje. Doktorka práv a finalistka krajské Miss patřila k prvním lidem, kteří museli po Rathově zatčení v roce 2012 kraj opustit. Dnes působí v České poště jako ředitelka korporátní správy. Před časem například jednala se zástupci německé pošty o spolupráci.

Prostředník Choc napsal Snopkové Haberové: "Není moc času.  Zítra je schůzka. Ministra a klienta. Mezi 4 očima. Máme býti garantem. Víc osobně ještě dnes by to bylo super. Kč za kávu bude. Sorry že tak najednou ale to tak u mne mediátora bývá."

Falešná odpověď

Podle policie jsou zprávy od prostředníka Choce pravé, ovšem údajná vstřícná odpověď manažerky pošty je podvrhem. To ostatně tvrdí ministerstvo vnitra a i vedení pošty už od minulého týdne. S tím, že když si manažerka Snopková Haberová e-maily přečetla, vše oznámila nadřízeným a ti zalarmovali i policii.

Minulý pátek dala manažerka policistům přístup do své soukromé mailové schránky, aby ji mohli prozkoumat. "Policie tak má jednoznačný přehled o odchozích a příchozích e-mailech," řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Podnikatel Čadek popírá, že to byl on, kdo zprávu upravil. "Nikdy jsem žádný e-mail nefalzifikoval ani jsem s ním jakkoliv nemanipuloval. Navíc se nejedná o mou komunikaci," prohlásil Čadek.

Prostředník Choc zatím na dotaz nereagoval.

Tajné nahrávky ze schůzek

Kromě e-mailů mají policisté v rukou také nahrávky ze schůzky Choc - Čadek. Podnikatel se na nich například ujišťuje, že tři miliony má odvést v hotovosti. Choc zase říká, že "on" - a zřejmě myslí ministra Chovance - "se těch peněz nedotkne. Někdo mu to přinese."

Ministr opakuje, že jakmile se k němu nahrávka v druhé půlce června dostala (tehdy o ní vědělo jen několik lidí), podal trestní oznámení. Policisté teď musí rozplést, jestli v případu jde opravdu o korupční nabídky. A jak vysoko případ sahá.

Nebo jestli si jen prostředník Choc při rozhovorech a dopisování s podnikatelem Čadkem nevymýšlel. Už dříve řekl, že slova o Chovancovi a úplatcích nemyslel vážně - chtěl jen prý podnikatele zaujmout, aby si Čadek najal Choce jako mediátora na legální urovnání sporu s poštou. 

 

Právě se děje

Další zprávy