Nevěřil jsem policii, říká hlavní hráč kauzy pošty a úplatků

Vojtěch Blažek
14. 8. 2015 18:45
Podnikatel Lukáš Čadek v rozhovoru vysvětluje, proč hned nešel na policii s podezřením, že si za úplatek může koupit urovnání sporu s Českou poštou. Po státní firmě chce 27 milionů za zmařený obchod.
Podnikatel Lukáš Čadek
Podnikatel Lukáš Čadek | Foto: HN - Libor Fojtík

Praha - Podnikatel Lukáš Čadek je jednou z hlavních postav kauzy nepříjemné pro ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD i vedení státní České pošty.

Čadek má nahrávky a e-maily, které údajně dokazují, že za třímilionový úplatek by se mohl vyřešit jeho vleklý obchodní spor s poštou.

Na kauzu upozornily tento týden online deník Aktuálně.cz a Hospodářské noviny. Čadek nyní v rozhovoru vysvětluje, proč hned se svým podezřením nešel na policii.

Čadka kontaktoval letos v červnu středočeský sociální demokrat Kamil Choc a nabídl mu vyřešení sporu. Milion pak měl podle Choce doputovat k ministru Chovancovi, dva miliony pak do stranické pokladny ČSSD. Chovanec i pošta kvůli tomu podali už v polovině června trestní oznámení. Říkají, že to udělali hned, jak se dozvěděli, že takové informace kolují.

Nejdřív o vašem 27milionovém sporu s poštou vyšel v červnu článek v Hospodářských novinách, pak jste vystoupil v televizi DVTV. Co následovalo?

V pátek to televize zveřejnila, byl jsem právě na vodě. A do pár hodin se mi ozvala sekretářka pana Chovance, že by se mnou pan ministr chtěl osobně mluvit.

A vy jste ten svůj problém někdy předtím s ministrem řešil?

Já jsem mu psal někdy v březnu e-mail, kde jsem mu líčil celou tuhle situaci. Ani mi na něj neodpověděl.

Jak schůzka s ministrem vypadala?

On si sedl ke stolu a začal větou: "Kde je problém?" Tak jsem mu to vyprávěl, byl tomu přítomný ředitel České pošty Martin Elkán. Dohodli jsme se, že se sejdeme další středu a že tam přijdu i s advokátem a předložíme všechny důkazy, které máme. A že odkryju karty. K té schůzce došlo a trvala asi dvě a půl až tři minuty. I když pan Elkán týden před tím ministrovi slíbil, že vše detailně udělá, jak je třeba, nakonec ta naše schůzka trvala velmi krátce, pan ředitel žádné důkazy vidět nechtěl a rovnou řekl, že ho to nezajímá. A že zaplacení peněz by mu musel přikázat soud.

Hlavní postavy příběhu

Lukáš Čadek

Podnikatel, jehož firma K+R Mont prodávala na přepážkách České pošty různé zboží, například kdysi populární céčka. Později chtěl Čadek s poštou podnikání rozjet ve velkém. Tvrdí, že měl příslib pošty i papírové objednávky. Takže nakoupil další zboží za více než 20 milionů. Jenže pošta od spolupráce odstoupila a Čadek zkrachoval.

Kamil Choc

Bývalý dopravní policista, člen sociální demokracie v okrese Praha-západ, kontaktoval podnikatele Čadka s údajnou nabídkou: Za tři miliony zařídím, že peníze od České pošty dostanete. Popírá, že šlo o úplatek, prý jen plnil roli mediátora sporu.

Barbora Haberová Snopková

Bývalá šéfka kabinetu Davida Ratha v době, kdy byl hejtmanem Středočeského kraje. Doktorka práv a finalistka krajské Miss patřila k prvním lidem, kteří museli po Rathově zatčení v roce 2012 kraj opustit. Dnes působí v České poště jako ředitelka korporátní správy. Před časem například jednala se zástupci německé pošty o spolupráci.

Kdy přišla ta nabídka, o které říkáte, že jste si ji vyložil jako korupční?

V mezidobí po této schůzce nebo před ní jsem sháněl někoho politicky angažovaného, kdo by mi s tím nějak pomohl. Šlo mi o to, aby mě někdo zodpovědně vyslechl, koukl na všechny důkazy a řekl: Ano, je to tak, pomůžeme vám. Problém byl, že po tom článku v Hospodářských novinách se na mě obrátila spousta lidí, kteří mi začali nabízet různá řešení nebo za nějakou úplatu rychlé vyřešení tady tohoto.

Kdo?

Nechci mluvit o těch jménech. Potom jsem se sešel s panem Chocem (Kamil Choc, člen středočeské ČSSD, který na nahrávkách pozdějších schůzek a v e-mailech sděluje Čadkovi, že se jeho problém vyřeší za tři miliony - pozn. red.), který byl jediný ochotný. Kontaktoval on mě, poznali jsme se kdysi na nějaké akci a nebyl mu lhostejný můj osud. Na té první schůzce mi prostě nabídl právní pomoc. Nabídl mi právníky, že to zkusíme vymyslet. Musím říct, že mi zabránil v další medializaci. Potom vlastně následovala další schůzka, která byla nějakým způsobem zdokumentovaná (vznikla z ní nahrávka, k jejímuž autorství se Čadek ani Choc neznají - pozn. red.). Vím od něj i od ostatních lidí, že on byl člověk, takový vyslanec nějakých lidí, se kterými řešil po e-mailu nebo osobně, kolik by stála nějaká pomoc mojí osobě přímo v návaznosti na pana ministra. Nabídka zněla tři miliony korun. Tři miliony korun za to, že to prostě dopadne. V e-mailu zaznělo, že milion korun byl určený paní Haberové (Barbora Haberová Snopková je manažerkou České pošty, vedení státního podniku tvrdí, že jakmile Haberová Snopková zjistila, že její jméno padá v souvislosti s nějakou korupční nabídkou, podala už v polovině června trestní oznámení. Choc jí prý psal podezřelé e-maily, ona ale nereagovala - pozn. red.) a dva miliony měla dostat strana.

Jak jste na tuhle nabídku reagoval?

Z mého pohledu jsem si neuměl představit to schéma, jak bych to udělal účetně. Nicméně že to byla nabídka, kterou jsem zvažoval. Velmi krátce po té schůzce se zjistilo, že mám nahrávku a že mám určité materiály, takže se začaly dít velmi restriktivní věci od pana ministra. Pan Choc byl jediný, kdo se mnou byl ochotný můj problém řešit, byl odstřižený z komunikace se stranou.

Přijde mi, že pana Choce dost hájíte. Na to, že zafungoval jako prostředník možného úplatku.

To byla druhotná věc. On za mnou nepřišel s tím: Dej mi tady trojku. On přišel s tou lidskou pomocí a v návaznosti toho, jak to řešil s paní Haberovou nebo představiteli sociální demokracie, tak z toho vyplynula taková částka (ČSSD odmítá, že v souvislosti s Čadkovou kauzou měla dostat jakékoli peníze do stranické pokladny - pozn. red.).

Proč si myslíte, že ministr Chovanec o tom věděl? Žádný přímý důkaz o tom přece není. Jen to jeden člověk píše v mailu.

Já nejsem dnes schopen říct, že tři miliony směřovaly k panu Chovancovi. Ale jsem schopen říct, že paní Haberová je člověk napojený na ministra. Protože ten předmět měl být takový, že já zaplatím a ona to s panem ministrem domluví.

To víte od koho?

Za prvé je to patrné z těch e-mailů a vím to od pana Choce.

Přijde mi neuvěřitelné, že by po kauze Davida Ratha někdo na schůzkách mluvil o rozdělování milionů a psal to dokonce i do e-mailů.

Já jsem už v době, kdy jsem se s ním sešel, ničemu nevěřil. On chtěl být otevřený směrem ke mně, že dohoda platí. A že on není ten, co tají.

Nechápu, proč jste hned nešel na policii?

V momentě, kdy mě kontaktovali tito lidé (Kamil Choc a další, kteří za úplatu chtěli Čadkův problém řešit - pozn. red.), tak jsem se rozhodl jít na vrchní státní zastupitelství. Chtěl jsem podat oznámení, ale spíš jsem to bral tak, že to byla jediná instituce, které jsem svým způsobem důvěřoval a chtěl jsem radu, co dělat. Odešel jsem ze státního zastupitelství a hned druhý den jsem byl kontaktován člověkem, který má napojení na pana Chovance a ten mě prosil a ptal se, proč jsem byl na vrchním zastupitelství.

Byl jsem kontaktován lidmi z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Měli velkou starost dostat se k materiálům, které mám. S kým jsem se sešel, co mám a co vím. Největší starost měli, s kým se chci scházet, co mi kdo nabízel, co se týče pana ministra.

Já mám ale informace, že jste na státním zastupitelství nic o korupční nabídce neřekl. Pořád nerozumím proč.

Měl jsem strach, co se bude dít, když to tam v momentě všechno dám. Šel jsem se tam poradit, co mám dělat. Oni samozřejmě po mně chtěli, abych podal trestní oznámení. Měl jsem strach, víceméně jsem tušil, že by mohlo dojít k nějakému velkému boomu, což se víceméně stalo.

Řekl jste o tom podezření na korupci nějakým politikům?

Hledal jsem kohokoli z politické scény, kdo by si byl ochotný vyslechnout můj příběh. Oslovil jsem pana Babiše, který mi víceméně řekl, že pokud se dějí nějaké nekalosti, mám se obrátit na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Shodou okolností ten den, co mi to pan Babiš napsal, což se můžu také jenom domnívat, tak tři hodiny potom mě ÚOOZ kontaktovalo. Ještě jsem kontaktoval e-mailem pana premiéra Sobotku. Sekretariát mi odpověděl, že se dotazovali na ministerstvu vnitra a že se to řeší.

A dál?

Pak jsem se sešel s hodně lidmi, kteří jsou politicky angažovaní, jejich jména nejsou vůbec podstatná.

Víte, co je problém? Že to zní, jako byste chodil po Praze a snažil se tu nahrávku a e-maily prodat?

Absolutně to chápu. Ale kdybych to chtěl udělat, nešel bych na státní zastupitelství. Kdyby mi někdo za tu nahrávku dal pár milionů korun, neřešilo by to moji situaci. Chtěl jsem se sejít s někým z politiků, byla to snaha najít někoho, kdo je ochotný se se mnou bavit a dát mi třeba ochrannou ruku a donutit někoho, aby si mě vyslechl.

Z reakce ministerstva vnitra se dá dovodit, že vás považuje za cosi jako agenta společnosti Alkom, která střeží pobočky České pošty. Jiným slovy: že firma přes vás tuhle kauzu rozpoutala, aby poškodila ministra a udržela si na poště lukrativní zakázku, na kterou je vypsaná nová soutěž.

Nevím, proč tyhle věci spojují. Pokud mají spolu nějaký problém, ať si to vyřeší mezi sebou. Já rozhodně nejsem ani najatý, ani nijak spřažený se společností Alkom.

Ale s šéfem firmy Alkom, panem Růžičkou, jste se setkal?

Ano, ale jen v lidské rovině. Snad každý pochopí, že nejsem schopný ovlivňovat nějaké tendry na poště, o kterých vůbec nic nevím (společnost Alkom vydala v pátek prohlášení, že s případem Lukáše Čadka nemá nic společného - pozn. red.).

Na druhou stranu, vaše nahrávky a e-maily by mohly být pro někoho, kdo si chce udržet svůj byznys na poště, velmi cenné.

Alkom nic takového v rukou nemá, mám to já. Jestli někdo tvrdí opak, pak je to totální nesmysl.

Dostal jste z Alkomu nějaké peníze?

Ne.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 22 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy