reklama
 
 

Člen ČSSD píše v mailu: "Všichni jsou připraveni kasírovat."

Aktualizováno 13. 8. 2015 19:29
Aktuálně.cz získalo rozhovory, při nichž člen ČSSD Kamil Choc slibuje podnikateli Lukáši Čadkovi 27 milionů, o které se soudí s Českou poštou. Tři miliony ale pak mají jít stranou - ČSSD a ministrovi.

Praha - Nahrávky a e-maily v aktuální korupční kauze nabourávají verzi, že hovory o penězích na úplatky za vyřešení problémů podnikatele Lukáše Čadka s Českou poštou byly jen tlacháním v kavárně.

"Takže trojka, to jsme domluvený?" říká na záznamu Čadek, který se s poštou soudí o 27 milionů. "Důležitý je, abys u ničeho nebyl," odpovídá mu prostředník, člen středočeské ČSSD Kamil Choc. Nahrávky má online deník Aktuálně.cz k dispozici.

V příběhu, v němž Aktuálně.cz sbíral informace po uplynulé tři měsíce, sociální demokrat Choc nabídl Čadkovi, že mu zařídí, aby podnikatel dostal od pošty peníze, o které se se státním podnikem soudí.

Ovšem pod podmínkou, tvrdí v mailech i na nahrávkách Choc, že z balíku peněz podnikatel Čadek odevzdá tři miliony. Dva miliony prý skončí v ČSSD, milion pak u ministra vnitra a místopředsedy sociální demokracie Milana Chovance, který je ze své funkce za chod pošty zodpovědný.

Chovanec odmítá, že by měl s případem něco společného. Ve středu upozornil, že o kauze ví už od poloviny června. Jakmile se dozvěděl, že se o něm mluví v souvislosti s úplatkem, podal trestní oznámení.

Vše už vyšetřuje policie. Jedna z možností údajně zní, že prostředník Choc jen předstíral, že má na poště vliv a úplatek si chtěl nechat pro sebe. A že Chovanec skutečně o ničem nevěděl.

Policie ve čtvrtek dopoledne vyzvala podnikatele Čadka, aby jí nahrávku předal. "Osoba nebyla zadržena, pouze podává ve věci vysvětlení," uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Podle informace Aktuálně.cz chce policie mluvit i s prostředníkem Chocem.

Všichni jsou připraveni kasírovat

Kamil Choc si s podnikatelem Čadkem psal i e-maily, které deník Aktuálně.cz také získal. "OK? Dohodli jste se. Všichni jsou připraveni kasírovat. Chovanec bude chtít, aby vše utichlo," píše Choc Čadkovi poté, co se měl podnikatel sejít přímo s ministrem a ředitelem pošty.

Ostatně jako korupční nabídku si jednání s Chocem vyložil i sám Čadek. "Ano, pochopil jsem to tak, že když dám peníze bokem, můj spor s poštou se vyřeší," potvrdil Čadek.

Na nahrávce, k jejímuž autorství se mimochodem nezná ani Choc, ani podnikatel Čadek, se také Čadek ptá, jakým způsobem by měl tři miliony odevzdat. "A peníze tedy v hotovosti?" ujišťuje se Čadek. "Normálně to pošli na účet, vole," směje se téhle otázce Choc.

Prostředník Choc ale nyní namítá, že se jeho slova vykládají špatně. Prý nešlo o úplatky, ale o roli mediátora: oslovil podnikatele Čadka s tím, že se pokusí jeho konflikt s poštou urovnat. "Korupční by znamenalo, že bych někoho vydíral. To je podle mě korupční," prohlásil Choc v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Chovanec si Čadka pozval na jednání poté, co Hospodářské noviny a internetová televize DVTV přinesly informace o Čadkově žalobě na Českou poštu. Dohodli se, že na další jednání s vedením pošty Čadek přinese důkazy, že mu pošta dluží 27 milionů za vypovězené obchody.

autor: Vojtěch Blažek | 13. 8. 2015 17:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama