Člen ČSSD píše v mailu: "Všichni jsou připraveni kasírovat."

Vojtěch Blažek
Aktualizováno 13. 8. 2015 19:29
Aktuálně.cz získalo rozhovory, při nichž člen ČSSD Kamil Choc slibuje podnikateli Lukáši Čadkovi 27 milionů, o které se soudí s Českou poštou. Tři miliony ale pak mají jít stranou - ČSSD a ministrovi.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nahrávky a e-maily v aktuální korupční kauze nabourávají verzi, že hovory o penězích na úplatky za vyřešení problémů podnikatele Lukáše Čadka s Českou poštou byly jen tlacháním v kavárně.

"Takže trojka, to jsme domluvený?" říká na záznamu Čadek, který se s poštou soudí o 27 milionů. "Důležitý je, abys u ničeho nebyl," odpovídá mu prostředník, člen středočeské ČSSD Kamil Choc. Nahrávky má online deník Aktuálně.cz k dispozici.

V příběhu, v němž Aktuálně.cz sbíral informace po uplynulé tři měsíce, sociální demokrat Choc nabídl Čadkovi, že mu zařídí, aby podnikatel dostal od pošty peníze, o které se se státním podnikem soudí.

Ovšem pod podmínkou, tvrdí v mailech i na nahrávkách Choc, že z balíku peněz podnikatel Čadek odevzdá tři miliony. Dva miliony prý skončí v ČSSD, milion pak u ministra vnitra a místopředsedy sociální demokracie Milana Chovance, který je ze své funkce za chod pošty zodpovědný.

Chovanec odmítá, že by měl s případem něco společného. Ve středu upozornil, že o kauze ví už od poloviny června. Jakmile se dozvěděl, že se o něm mluví v souvislosti s úplatkem, podal trestní oznámení.

Vše už vyšetřuje policie. Jedna z možností údajně zní, že prostředník Choc jen předstíral, že má na poště vliv a úplatek si chtěl nechat pro sebe. A že Chovanec skutečně o ničem nevěděl.

Policie ve čtvrtek dopoledne vyzvala podnikatele Čadka, aby jí nahrávku předal. "Osoba nebyla zadržena, pouze podává ve věci vysvětlení," uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Podle informace Aktuálně.cz chce policie mluvit i s prostředníkem Chocem.

Všichni jsou připraveni kasírovat

Kamil Choc si s podnikatelem Čadkem psal i e-maily, které deník Aktuálně.cz také získal. "OK? Dohodli jste se. Všichni jsou připraveni kasírovat. Chovanec bude chtít, aby vše utichlo," píše Choc Čadkovi poté, co se měl podnikatel sejít přímo s ministrem a ředitelem pošty.

Ostatně jako korupční nabídku si jednání s Chocem vyložil i sám Čadek. "Ano, pochopil jsem to tak, že když dám peníze bokem, můj spor s poštou se vyřeší," potvrdil Čadek.

Na nahrávce, k jejímuž autorství se mimochodem nezná ani Choc, ani podnikatel Čadek, se také Čadek ptá, jakým způsobem by měl tři miliony odevzdat. "A peníze tedy v hotovosti?" ujišťuje se Čadek. "Normálně to pošli na účet, vole," směje se téhle otázce Choc.

Prostředník Choc ale nyní namítá, že se jeho slova vykládají špatně. Prý nešlo o úplatky, ale o roli mediátora: oslovil podnikatele Čadka s tím, že se pokusí jeho konflikt s poštou urovnat. "Korupční by znamenalo, že bych někoho vydíral. To je podle mě korupční," prohlásil Choc v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Chovanec si Čadka pozval na jednání poté, co Hospodářské noviny a internetová televize DVTV přinesly informace o Čadkově žalobě na Českou poštu. Dohodli se, že na další jednání s vedením pošty Čadek přinese důkazy, že mu pošta dluží 27 milionů za vypovězené obchody.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Muž na Novém Zélandu pobodal nožem lidi v supermarketu, pět osob je zraněných

Pět zraněných si vyžádal dnešní útok v supermarketu ve městě Dunedin na Novém Zélandu, kde muž začal bodat lidi nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady. Policie útočníka zadržela a vzala do vazby. Mezi zraněnými jsou dva zaměstnanci obchodu. Premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že motiv útoku zatím nebyl zjištěn, ale policie nemá žádné důkazy, svědčící o tom, že by šlo o terorismus.

Podle Ardernové bylo pět lidí převezeno do nemocnice v Dunedinu s bodnými či jinými zraněními. O jejich stavu zatím nejsou podle AP podrobnější zprávy. Očití svědci řekli místním médiím, že při útoku vypukl v obchodě chaos, lidé křičeli a utíkali k východům. Někteří zákazníci se ale pokusili útočníka zadržet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy