Kamil Choc přerušil kvůli kauze České pošty členství v ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 8. 2015 16:57
Tento čtvrtek bude zasedat krajský výkonný výbor, na jehož jednání je Kamil Choc pozván a podá vysvětlení celé situace.
Kamil Choc
Kamil Choc | Foto: HN - Jiří Koťátko

Praha - Kamil Choc, jeden z aktérů kauzy kolem České pošty, požádal o přerušení členství v sociální demokracii. Ve čtvrtek má spolustraníkům svou roli v případu údajné korupce vysvětlit.

Sdělila to mluvčí ČSSD Eva Gregorová. Choc údajně žádal po podnikateli Lukáši Čadkovi, který je ve sporu s Českou poštou, úplatek tří milionů korun za jeho vyřešení. Část peněz měl údajně dostat ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Chovanec, sociální demokracie a Česká pošta jakékoliv zapojení do případu odmítají.

Choc požádal sám

"V současné situaci Kamil Choc sám požádal předsedu okresního výkonného výboru Praha-západ o přerušení svého členství v ČSSD," napsala Gregorová.

Hejtman a předseda středočeských sociálních demokratů Miloš Petera řekl, že tento čtvrtek se bude záležitostí zabývat předsednictvo středočeské ČSSD a o týden později krajský výkonný výbor.

"Ve čtvrtek k tomu dá předsednictvo doporučení. Pozvali jsme k tomu i předsedu okresního výkonného výboru a pana Choce, aby se vyjádřil," uvedl Petera. Zda by Choc mohl být ze strany i vyloučen, hejtman nechtěl říci. "Já bych nepředjímal a počkal na ten čtvrtek," dodal.

Choc se údajně při jednáních zastřešil jménem Petery, což v pondělí hejtman důrazně odsoudil. "Považuji to za nešťastné, protože já s tou kauzou nemám nic společného. Je to vyjádření pana Choce," prohlásil Petera.

Množství otazníků

Oslovení členové předsednictva řekli, že k případu vzhledem k dovoleným nemají žádné informace. "Napřed si musím zjistit všechny informace, co je na tom pravdy a co je nějaká rozehraná hra. Žádné podrobnosti nevím," uvedl Zdeněk Syblík.

Podobně se vyjádřil i další člen předsednictva Zdeněk Seidl. "Informace mám jen z novin a pan Choc nám bude muset říct, jestli to, co je v novinách, se zakládá na pravdě, nebo jestli ta věc je trošku jinak," řekl.

Informace o údajné korupci při jednání s poštou se v médiích objevily minulý týden. Úplatek údajně žádal sociální demokrat Choc po podnikateli Čadkovi za vyřešení jeho sporu s Českou poštou o 24 milionů korun.

Jde v něm o zakázku, kterou Čadkova firma plnila pro Českou poštu v roce 2010. Z obchodu nakonec sešlo, což přivedlo podnikatele ke krachu.

Choc údajně po Čadkovi požadoval tři miliony v hotovosti, dva z nich měly prý jít ČSSD, další přímo ministru Chovancovi. Ten již dříve podal v případu trestní oznámení. Stejně se zachovala Česká pošta.

Věc nyní vyšetřuje policie. Kvůli kauze se ve čtvrtek po jednání vlády sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

 

Právě se děje

Další zprávy