V kauze pošty se objevuje nové jméno: hejtman Miloš Petera

Petr Koděra Petr Koděra, Vojtěch Blažek
14. 8. 2015 14:16
Středočeským hejtmanem se zastřešil člen ČSSD Kamil Choc, když nabízel podnikateli Čadkovi, že mu za tři miliony urovná spor s poštou o 27 milionů. "Garant jsem já od pana Petery," tvrdil Choc.
Středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD).
Středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD). | Foto: ČTK

Praha - V aktuální korupční kauze kolem České pošty se objevilo nové jméno vysoce postaveného politika: středočeského hejtmana Miloše Petery, bývalého poslance a vlivného sociálního demokrata.

Peterovo jméno zmínil jeho kolega ze středočeské ČSSD Kamil Choc, když nabízel podnikateli Lukáši Čadkovi, že mu za tři miliony urovná spor s poštou.

"Garant jsem já od pana Petery," napsal Choc podnikateli Čadkovi v e-mailu, kde také píše, že pošta mu v obchodním sporu vrátí 24 milionů, ovšem pod podmínkou, že tři miliony vezme, dva dá do pokladny ČSSD a jeden milion půjde k ministru vnitra Milanu Chovancovi.

Petera však - stejně jako už dříve ministr Chovanec - odmítá, že by měl s kauzou něco společného. Popírá, že by se s Chocem a Čadkem někdy sešel a kauzu pošty řešil. A odmítá také to, že by byl Kamil Choc jeho vyslancem nebo blízkým spolupracovníkem.

"Známe se jen jako kolegové z ČSSD," řekl Petera online deníku Aktuálně.cz. S Chocem se prý vidí pouze pracovně přibližně jednou za dva a půl měsíce.

Petera dodal, že jsou to zhruba tři roky, co se viděli poprvé. Tehdy Choc vstoupil do sociální demokracie a založil buňku doma v Řevnicích u Prahy.

Promlčená nehoda

Zhruba v té době se přitom odehrála ještě jedna zajímavá událost, kdy se jména Miloše Petery a Kamila Choce potkala.

Choc, bývalý dopravní policista, úspěšně Peteru zastupoval v kauze dopravní nehody, kterou politik způsobil se služebním vozem před budovou středočeského krajského úřadu. Petera zezadu narazil do vozidla řidičky, kterou zranil.

Případ napřed řešila kvůli zranění řidičky policie. Protože ale vyšetřování neprokázalo, že by se stal trestný čin, spis šel k úředníkům pražského magistrátu do správního řízení. Tady se ale kauza, kterou za Peteru řešil Kamil Choc, zadrhla. Uplynul jeden rok a nehoda byla promlčená.

Že měl případ na starosti Kamil Choc, považuje Petera za náhodu. "Objednal jsem si právní firmu NWD Legal a on pro ni pracoval," tvrdí hejtman.

Proč se Choc zastřešuje jeho jménem a šíří, že je "jeho garantem", Petera nechápe. "To se musíte zeptat pana Choce," říká. Hejtman také dodal, že příští čtvrtek bude středočeská ČSSD řešit Chocovo setrvání ve straně.

Kavárenské tlachání

Choc od začátku tvrdí, že řeči v kavárně i maily o tom, jak se pravděpodobný úplatek bude rozdělovat, byly jen tlacháním - prý chtěl podnikatele Čadka jen zaujmout.

"Vy se ptáte na pana Peteru, což je člověk, který s tím nemá vůbec nic společného, který je jinde a tyhle věci neřeší," řekl Choc v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Choc také popírá, že šlo o korupční nabídku. Říká, že se podnikateli Čadkovi nabídl jako mediátor, který mu pomůže spor s Českou poštou urovnat bez soudů.

Případ vyšetřuje policie. Trestní oznámení podala už v polovině června Česká pošta poté, co prostředník Choc poslal manažerce pošty e-mail, který se dal vyložit jako korupční nabídka.

Tou manažerkou je Barbora Snopková Haberová, bývalá šéfka kanceláře exhejtmana Davida Ratha a rovněž členka ČSSD.

Choc jí v mailu tyká a údajně nabízí spolupráci na korupci v Čadkově kauze. Vnitro a pošta vydaly ve středu prohlášení, že Snopková Haberová na maily nereagovala a vedení pošty hned podalo trestní oznámení.

Na policii se ve stejné době obrátil i ministr Milan Chovanec.

 

Právě se děje

Další zprávy