Kauza Motejl nekončí, Vesecká ji nechala prověřit

Sabina Slonková
8. 7. 2010 6:00
Aktuálně.cz sleduje podezřelné vyšetřování v úřadu veřejného ochránce práv
Vesecká: Prověřit Motejla, a znovu
Vesecká: Prověřit Motejla, a znovu | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ani dva měsíce po smrti ombudsmana Otakara Motejla nekončí případ, v němž byl Úřad veřejného ochránce lidských práv pod vedením respektovaného šéfa dlouhodobě vyšetřován policií.

Vyšetřovatelé na základě anonymního udání celé měsíce opakovaně prověřovali hospodaření Motejlovy kanceláře. Těsně před Motejlovou smrtí případ odložili s tím, že se zde nestal žádný trestný čin. 

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká však podle informací Aktuálně.cz kauzu znovu otevřela. Nařídila prověřit vyšetřování a spis nyní dostane na stůl vrchní státní zastupitelství.

"Cílem je odstranění jakýchkoli spekulací ohledně hospodaření kanceláře. Proto kontrolu dělá vrchní státní zastupitelství v Praze, a nikoli v Olomouci," uvedla Vesecká.

Žalobce to vracel

Podstatná část anonymního udání, které dalo podnět k vyšetřování, se týkala vyplacení odchodného bývalé Motejlově zástupkyni Šabatové.

Další podezření vycházela z veřejně známé kontrolní zprávy NKÚ, která ombudsmanově kanceláři vyčetla devět let staré porušení zákona o rozpočtových pravidlech: v roce 2001 rozdělovala půl milionu korun mezi děti ze speciálních škol, na opravu azylového domu po požáru a potřeby pro bezdomovce.

Vyšetřování v ombudsmanově kanceláře provázejí od počátku pochybnosti, zda bylo nestranné. Brněnští detektivové chtěli případ jako nesmyslný opakovaně odložit, ale žalobci trvali na dalším pátrání.

Sami kriminalisté i blízcí Otakara Motejla pak mluví o zákulisních tlacích ze státního zastupitelství, aby vyšetřování pokračovalo co nejdéle.

"Vím od Oty, že se mu ti policisté omlouvali, že jim to opakovaně vracel státní zástupce. Jsem přesvědčena, že to byl tlak kvůli tomu, že kritizoval některé lidi, kteří patří ke skupině označované v médiích jako justiční mafie," uvedla bývalá Motejlova zástupkyně Anna Šabatová. 

Justiční mafie

Zainteresovaní lidé dávají tlaky na vyšetřování do souvislosti mimo jiné s tím, že Motejl loni zjara kritizoval některé soudce a žalobce, jež někdejší nejvyšší žalobkyně Marie Benešová označila jako justiční mafii.

Benešová tak učinila v souvislosti se zastavením korupčního případu někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka;  mluvila například právě o Renatě Vesecké či o jihomoravském žalobci Petru Coufalovi.

V kauze Motejl stejně jako v předchozím případě Čunek figurují stejné postavy: kromě zmiňovaného zásahu Vesecké v něm sehrál svou roli i žalobce Coufal.  Jeho lidé nyní na vyšetřování kanceláře ombudsmana dohlíželi.

Vesecká i Coufal nicméně jakékoli zákulisní tlaky ve vyšetřování odmítají. „O ničem takovém jsem neslyšel," prohlásil Coufal.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O zlato je nejmenší zájem za posledních jedenáct let, pandemie téměř zastavila prodej šperků

Celosvětová poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí klesla o 19 procent na 892,3 tuny, což je nejméně za 11 let. Centrální banky přitom poprvé za deset let zlato prodávaly, uvedla ve čtvrtek Světová rada pro zlato (WGC).

Kvůli koronavirové pandemii se téměř zastavil prodej šperků, který je obvykle největším zdrojem poptávky po zlatu. Poptávka šperkařského sektoru se tak meziročně snížila o 29 procent. Ve třetím čtvrtletí se ale trh začal mírně zotavovat, včetně poptávky v Číně a v Indii, které patří mezi největší spotřebitele kovu. Proti předchozímu čtvrtletí tak poptávka mírně vzrostla. Pokles poptávky od šperkařů kompenzovali také investoři, kteří nakupovali zlato považované za bezpečné úložiště hodnoty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy