Kauza Motejl nekončí, Vesecká ji nechala prověřit

Sabina Slonková
8. 7. 2010 6:00
Aktuálně.cz sleduje podezřelné vyšetřování v úřadu veřejného ochránce práv
Vesecká: Prověřit Motejla, a znovu
Vesecká: Prověřit Motejla, a znovu | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ani dva měsíce po smrti ombudsmana Otakara Motejla nekončí případ, v němž byl Úřad veřejného ochránce lidských práv pod vedením respektovaného šéfa dlouhodobě vyšetřován policií.

Vyšetřovatelé na základě anonymního udání celé měsíce opakovaně prověřovali hospodaření Motejlovy kanceláře. Těsně před Motejlovou smrtí případ odložili s tím, že se zde nestal žádný trestný čin. 

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká však podle informací Aktuálně.cz kauzu znovu otevřela. Nařídila prověřit vyšetřování a spis nyní dostane na stůl vrchní státní zastupitelství.

"Cílem je odstranění jakýchkoli spekulací ohledně hospodaření kanceláře. Proto kontrolu dělá vrchní státní zastupitelství v Praze, a nikoli v Olomouci," uvedla Vesecká.

Žalobce to vracel

Podstatná část anonymního udání, které dalo podnět k vyšetřování, se týkala vyplacení odchodného bývalé Motejlově zástupkyni Šabatové.

Další podezření vycházela z veřejně známé kontrolní zprávy NKÚ, která ombudsmanově kanceláři vyčetla devět let staré porušení zákona o rozpočtových pravidlech: v roce 2001 rozdělovala půl milionu korun mezi děti ze speciálních škol, na opravu azylového domu po požáru a potřeby pro bezdomovce.

Vyšetřování v ombudsmanově kanceláře provázejí od počátku pochybnosti, zda bylo nestranné. Brněnští detektivové chtěli případ jako nesmyslný opakovaně odložit, ale žalobci trvali na dalším pátrání.

Sami kriminalisté i blízcí Otakara Motejla pak mluví o zákulisních tlacích ze státního zastupitelství, aby vyšetřování pokračovalo co nejdéle.

"Vím od Oty, že se mu ti policisté omlouvali, že jim to opakovaně vracel státní zástupce. Jsem přesvědčena, že to byl tlak kvůli tomu, že kritizoval některé lidi, kteří patří ke skupině označované v médiích jako justiční mafie," uvedla bývalá Motejlova zástupkyně Anna Šabatová. 

Justiční mafie

Zainteresovaní lidé dávají tlaky na vyšetřování do souvislosti mimo jiné s tím, že Motejl loni zjara kritizoval některé soudce a žalobce, jež někdejší nejvyšší žalobkyně Marie Benešová označila jako justiční mafii.

Benešová tak učinila v souvislosti se zastavením korupčního případu někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka;  mluvila například právě o Renatě Vesecké či o jihomoravském žalobci Petru Coufalovi.

V kauze Motejl stejně jako v předchozím případě Čunek figurují stejné postavy: kromě zmiňovaného zásahu Vesecké v něm sehrál svou roli i žalobce Coufal.  Jeho lidé nyní na vyšetřování kanceláře ombudsmana dohlíželi.

Vesecká i Coufal nicméně jakékoli zákulisní tlaky ve vyšetřování odmítají. „O ničem takovém jsem neslyšel," prohlásil Coufal.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy