Motejl byl před smrtí vystaven policejnímu vyšetřování

Sabina Slonková
7. 7. 2010 6:30
Policie dostala příkaz vyšetřit, jak hospodaří úřad ombudsmana pod Motejlovým vedením

Brno - Policie v tichosti několik měsíců vyšetřovala, jak hospodaří kancelář ombudsmana pod vedením nedávno zesnulého Otakara Motejla.

Případ byl těsně před Motejlovou smrtí odložen s verdiktem, že se žádný trestný čin nestal. Brněnští kriminalisté nicméně mluví o tom, že vyšetřování případu provázely zákulisní tlaky.

"Vnímali jsme to tak, že byla snaha něco proti Motejlovi najít," popsal pod podmínkou anonymity jeden z brněnských kriminalistů.

Policisté byli podle zjištění Aktuálně.cz od počátku přesvědčeni, že se kancelář pod Motejlovým vedením žádné zpronevěry či finančních machinací nedopustila. Opakovaně chtěli případ ukončit, ale žalobci trvali na dalším vyšetřování.

Když například kriminalisté případ poprvé odložili, brněnské státní zastupitelství jejich verdikt zrušilo a nařídilo, aby ve své práci dál pokračovali.

Šabatová: Je to msta za kritiku justiční mafie

O tlacích ve vyšetřování s odkazem na rozhovory s Motejlem mluví i jeho bývalá zástupkyně Anna Šabatová.

"Vím od Oty, že se mu ti policisté omlouvali, že jim to opakovaně vracel státní zástupce. Jsem přesvědčena, že to byl tlak kvůli tomu, že kritizoval některé lidi, kteří patří ke skupině označované v médiích jako justiční mafie," prohlásila Šabatová.

Šéf jihomoravských žalobců Petr Coufal, jehož lidé na průběh vyšetřování dohlíželi, jakékoli tlaky či nemístné zásahy do vyšetřování odmítá. "O ničem takové jsem neslyšel. A to, že státní zástupce zruší rozhodnutí o odložení věci a nařídí další prověřování, není nic nestandardního," prohlásil Coufal.

Mimochodem byl to právě Coufal, pod jehož vedením bylo zastaveno stíhání někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka, a který zažaloval Marii Benešovou za to, že jej zařadila mezi takzvanou justiční mafii.

Policisté se Otakaru Motejlovi omlouvali, že dostali příkaz to dál vyšetřovat, říká ombudsmanova někdejší zástupkyně
Policisté se Otakaru Motejlovi omlouvali, že dostali příkaz to dál vyšetřovat, říká ombudsmanova někdejší zástupkyně | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Odstartoval to anonym

Tak jako řadu podobných kauz, které provází podezření ze zákulisních tlaků, i tento příběh odstartovalo anonymní udání. Na úřady dorazilo poté, co Motejl loni zjara pronesl svá kritická slova na adresu některýh členů justiční mafie.

Podstatná část udání se týkala vyplacení odchodného bývalé Motejlově zástupkyni Šabatové. Další podezření vycházela z veřejně známé kontrolní zprávy NKÚ, která ombudsmanově kanceláři vyčetla devět let staré porušení zákona o rozpočtových pravidlech, když v roce 2001 rozdělovala půl milionu korun mezi děti ze speciálních škol, na opravu azylového domu po požáru a potřeby pro bezdomovce.

"Na Policii ČR se v roce 2009 obrátil anonymní oznamovatel. Na základě tohoto oznámení si policie následně vyžádala po Kanceláři veřejného ochránce práv informace k těmto případům," potvrdil ředitel kanceláře ombudsmana Filip Glotzmann.

Ani v jednom z výše zmíněných případů přitom stát nepřišel ani o korunu. Šabatová sice dostala odchodné, protože kancelář ombudsmana byla přesvědčena, že na něj má ze zákona nárok, pár dní po vyplacení peněz je ale vracela.

Ukázalo se totiž, že zákon o veřejném ochránci práv tento požitek omylem výslovně neuvádí. Záhy poté byl zákon novelizován a odchodné už je v něm uvedeno. Šabatová ale přesto peníze vrátila.

"Nebyla to záležitost Otakara Motejla, odchodné jsem řešila s tehdejším šéfem kanceláře, který mi volal, že se stala chyba. Okamžitě jsme se dohodli, že peníze pošlu zpět," uvedla Anna Šabatová, která by se nyní ráda stala Motejlovou nástupkyní v čele úřadu.

Očištění těsně před smrtí

Sám Otakar Motejl vyšetřování nesl těžce. Podezření z plýtvání a machinací podle jeho blízkých pro něj bylo o to nepříjemnější, že se v úřadu vždy snažil veřejnými penězi šetřit.

"Přestože si uvědomoval absurdnost vyšetřování a jeho právní nesmyslnost, tak to samozřejmě pro něj nebylo lehké. Vnímám to tak, že se ho někdo na sklonku jeho čestného života pokoušel pošpinit," konstatovala Šabatová.

O ukončení vyšetřování a očištění svého jména se Otakar Motejl dozvěděl v den své smrti. "Volal mu jeho právník, ale Ota byl v nemocnici a nebral to. Pak mu volal zpátky a spustil na něj, co chce. Když se dozvěděl tu zprávu, byl rád. O pár hodin později zemřel," uvedl další z Motejlových blízkých.

Motejlův právník, někdejší Nejvyšší státní zástupce Jaroslav Fenyk, nechtěl vyšetřování ani ombudsmanův názor na něj nijak rozebírat. "Jsem stále vázán mlčenlivostí a skutečně k tomu nemohu nic říkat," řekl Fenyk.

Připomeňte si, jak se lidé nedávno loučili se zesnulým ombudsmanem

Jihomoravský krajský státní zástupce Petr Coufal odmítá, že by měl někdo zájem Motejla diskreditovat. Dnes dokonce tvrdí, že ve vyšetřování vlastně o Motejla vůbec nešlo.

"Pokud bychom se bavili o něčí trestní odpovědnosti, rozhodně by to nebylo směrem k němu. Nesl sice odpovědnost danou funkcí, ale šlo by to na ředitele správy. Každopádně vyšetřování bylo ukončeno s tím, že se trestný čin nestal," uvedl Coufal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy